Az olvasó az irodalompolitikai játszmák felett áll – beszélgetés Demeter Szilárddal, a Petőfi Irodalmi Múzeum új főigazgatójával

Demeter Szilárd: „senkit sem zárnék ki csak azért, mert mást gondol a világról, mint én” •  Fotó: Beliczay László

Demeter Szilárd: „senkit sem zárnék ki csak azért, mert mást gondol a világról, mint én”

Fotó: Beliczay László

Erdélyi magyar sajtóprojektek felelőse, szépíró, rockzenész és idéntől a Petőfi Irodalmi Múzeum (PIM) főigazgatója. Nem akar igazságot tenni a magyarországi irodalmi szekértáborok között, azt vallja: a közös nevező adott, hiszen az írók magyarul írnak magyar olvasóknak. Demeter Szilárddal beszélgettünk.

Makkay József

2019. február 16., 10:592019. február 16., 10:59

2019. február 16., 20:532019. február 16., 20:53

– A Petőfi Irodalmi Múzeum (PIM) új főigazgatójaként hogyan mutatnád be dióhéjban az általad vezetett intézményt: mennyiben múzeum, és milyen mértékben irodalompártoló műhely, ahol nemcsak a múlttal, hanem a jelen és a jövő magyar szépirodalmával is foglalkoznak?

– Az irodalmi életnek és irodalomkedvelőknek aligha kell bemutatni a Petőfi Irodalmi Múzeumot, régi centruma a magyar irodalomnak. Én úgy szeretem bemutatni: a magyar irodalom háza. És azért, hogy otthon legyünk benne, többnek kell lennie mint múzeumnak, többnek, mint a kortárs irodalmi rendezvényeknek helyet adó intézménynek – valódi irodalmi erőközpontnak szeretném megépíteni. Olyannak, ami nemcsak a magyar irodalom múltjával foglalkozik, nemcsak a jelenét keretezi, hanem befolyásolja a jövőjét is.

– Amikor az előző főigazgató, Prőhle Gergely körül felcsaptak a lángok, az is elhangzott, hogy a PIM a balliberális írók kifizetőhelye: zömében olyan előadókat hívott meg, akik lépten-nyomon gyalázták Magyarországot. Kiknek a fóruma kellene hogy legyen az irodalmi múzeum?

– Prőhle Gergelyen sok olyasmit is levertek, amihez sok köze nem volt. De ez mindegy is, nem lényeges. Ha egy új házasságban folyamatosan azzal foglalkozunk, hogy mit hogyan csinált az ex, hamar tönkre vághatja az új kapcsolatot is. Ami számomra fontos: a magyar irodalom sokszínű. Sokféle világnézetű alkotó elfér benne, és az, hogy egymással veszekednek, talán nem elegáns, de valahol természetes. Többeknek világossá tettem: nem fogom betemetni azokat az árkokat, amiket több évtizede lelkesen ásnak egymással szemben. Két józan eszű felnőtt nagyjából félórás beszélgetéssel sokat tudna oldani a feszültségeken, de ahhoz le is kellene ülniük egymással beszélgetni, és figyelni is kellene egymásra. Ez az ő dolguk. Nem vagyok sem lelkigondozó, sem terapeuta.

A magam részéről viszont senkit sem zárnék ki csak azért, mert mást gondol a világról, mint én. Magyarország egy szabad ország, szólás- és véleményszabadság van.

Csak azon ne csodálkozzon senki, ha politikai aktorként belép az aktuálpolitika színpadára, akkor politikai választ kap – beszéljen bármilyen pozícióból. Ez a dolgok természete, és még mindig meglepődöm, amikor ezen meglepődnek.

– Erdélyből jött emberként mennyire nehéz egy ilyen miliőbe becsöppenni, igazságot tenni, közös nevezőre hozni dolgokat?

– Igazságot nem akarok tenni. Nem is a dolgom, nem is érzem magam erre feljogosítva. Ki vagyok én, hogy azokban a kérdésekben, amelyekben több száz nálam jobb író évtizedek óta nem jut egyről a kettőre, döntsek?

A közös nevező adott: magyarul írnak magyar olvasóknak. Én azt segíteném elő, hogy minél több magyar olvasóhoz eljusson az író és műve.

Az „író ír írónak” gyakorlatát eddig se bírtam, ezután se fogom pártfogolni. Számomra az olvasó fontosabb, mint az irodalompolitikai játszmák.

– Az Orbán-kormány minden területen az egységes Kárpát-medence vízióját képviseli. A szépirodalomban ez mit jelent, illetve ezért mit tehet a Petőfi Irodalmi Múzeum?

– A szépirodalomban – elvileg – ez eleve adott. Arany János művészete minden magyar öröksége, Bodor Ádám se lett attól csak és kizárólag anyamagyar, mert régóta Budapesten él. Csíkszeredában ugyanúgy továbbosztják Lackfi János egy-egy sikeresebb Facebook-posztját, mint ahogyan Kárpátalján is a legnagyobb respekttel olvassák Szilágyi Istvánt. Az én dolgom inkább az – és ezért fogom létrehozni a Petőfi Irodalmi Ügynökség munkanéven futó intézményt –, hogy országhatároktól függetlenül a Kárpát-medence minden szegletébe friss irodalmat juttassak el. Illetve hogy a PIM-ben lévő kincseket minél több magyarnak meg tudjuk mutatni. Személyes tapasztalatom: lementem a kézirattárba, és ahogy elkezdtem nézni a különböző kéziratokat, hirtelen nagyon pici lettem, a magyar világ nagyon nagy, és ez nagyon megnyugtató érzés volt. Jobb magyarként jöttem ki, mint ahogy bementem.

– Egy interjúban úgy fogalmaztál, hogy nem a budapesti belterjesség érdekel, hanem a vidéket szeretnéd közelebb hozni az irodalomhoz. Ezzel el is értünk a népi-urbánus vitához, amely évszázados múltra tekint vissza. Kik a partnereid ebben a nyitásban?

– Ez már nem népi-urbánus vita. Hanem inkább arról szól, hogy a magyar irodalom fejnehéz lett. Budapest fontos központ, a nemzet fővárosa, de ettől még tizenvalahány millió magyar nem ott él. Szóval a Nagykörúton kívül is van élet. Valamiféle egyensúlyi helyzetet jó lenne létrehozni.

– Több kanonizált szerző esetében komoly viták vannak. Van, aki publicisztikája miatt Ady Endrét a pokolba kívánja, mások az egyik legnagyobb 20. századi költőnknek tartják. Mennyire lehet igazságot tenni ezekben a vitákban?

– Adyt sokan rágták és rágják, de ettől még nem lett kevesebb. Nem kell nekem igazságot tennem. Egy költő igazsága erősebb, mint bármilyen publicisztika.

– Amióta Magyarországon élsz, elsősorban „erdélyi projektek” foglalkoztattak. Mennyire lesz ez így a jövőben is a múzeum főigazgatói székében?

– Az jó, ha otthonról így látszott, sokféle „projektben” dolgoztam eddig is.

Ahhoz, hogy Erdélyért és a szívem csücske Székelyföldért is dolgozzak, nem kell főigazgatónak lenni. Ahhoz elég szeretni a szülőföldet.

Arra mindig lesz időm és erőm, hogy a magam eszközeivel segítsek az otthoniaknak. Annál is inkább, mert ha lejár a szolgálatom, haza akarok költözni. A Hargita lábánál érzem a legjobban magam.

– Több könyved megjelent, a nyugodtabb „békeidőkben” rendszeresen közöltél. Mennyire egészíti ki egymást a szépírói és a közalkalmazotti munkád?

– Semennyire. Az írás nekem hobbim és szenvedélyem. Nem keverném a munkával. Szerencsés esetben lesz majd időm megírni a legújabb könyvemet, egy székely cyberpunkot. Egyelőre napi 72 órában tolom a PIM szekerét.

– Kicsoda a magánember Demeter Szilárd?

– Apa és férj. No, meg néha rockzenész, elképesztően jól szól a bandánk, tehetséges zenészekkel toljuk a blues-rockot, és ezt nagyon élvezem.


Demeter Szilárd
Demeter Szilárd író, szerkesztő, 1976-ban született Székely­udvarhelyen. 1995-ben végzett a Benedek Elek Tanítóképzőben, 1999-ben Kolozsváron a Babeş–Bolyai Tudományegyetemen filozófusi diplomát szerzett. Ezt követően három évig a Korunk kulturális folyóirat filozófiai szerkesztője volt, emellett a Partiumi Keresztény Egyetem oktatójaként létrehozta és sok évig vezette az egyetemi kiadót, valamint felelős szerkesztője volt az egyetemi tudományos folyóiratnak. Több mint tíz évig a Kellék szakfilozófiai folyóirat szerkesztőjeként is tevékenykedett, jelenleg a lap szerkesztőbizottsági tagja. 2008–2014 között Tőkés László püspök, európai parlamenti képviselő mellett dolgozott előbb mint sajtófőnök, később mint irodavezető. 2014-től a Századvég Alapítvány kutató-elemzője. 2017 novemberétől 2018 júliusáig alapító főszerkesztője a magyarországi regionális napilapok mellékleteként megjelenő Előretolt Helyőrség irodalmi-kulturális mellékletnek. Prózaíróként az ezredfordulón debütált, legelső írásával megnyerte a Tiszatáj novellapályázatát. Hat kötete jelent meg, legújabb regénye a Kéket kékért című (2017), amelynek 2018-ban megjelent a román nyelvű kiadása is.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. október 25., péntek

Interferenciák: a rendszerváltás óta eltelt harmincöt év lesz a témája a színházi fesztiválnak

A rendszerváltás óta eltelt harmincöt év lesz a témája a november 3. és 17. között tartandó kolozsvári 9. Interferenciák Nemzetközi Színházi Fesztiválnak. A színházi szemle programjának gerincét romániai előadások adják.

Interferenciák: a rendszerváltás óta eltelt harmincöt év lesz a témája a színházi fesztiválnak
2024. október 23., szerda

Töretlen sikerű, klasszikus operett az Aradi Kamaraszínház műsorán

A víg özvegy című Lehár-operett története elevenedik meg az aradi nagyszínház színpadán.

Töretlen sikerű, klasszikus operett az Aradi Kamaraszínház műsorán
2024. október 23., szerda

Legyél te is műalkotás! – különleges kezdeményezés a temesvári színházban

Különleges felhívást tett közzé a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház: a Legyél te is műalkotás! című kezdeményezés a Caravaggio című előadásra is felhívja a figyelmet.

Legyél te is műalkotás! – különleges kezdeményezés a temesvári színházban
2024. október 23., szerda

Fókuszban a kortárs erdélyi élőszavas mesélés

Immár harmadik alkalommal tartják az Erdélyi Népmesemondó Találkozót, az eseményre Háromszéken kerül sor.

Fókuszban a kortárs erdélyi élőszavas mesélés
2024. október 23., szerda

Nagyjátékfilmekkel, Bogyóval és Babócával is várja az érdeklődőket a marosvásárhelyi Alter-Native rövidfilm fesztivál

Rövidfilmek mellett nagyjátékfilmek is szerepelnek a programban 32. Alter-Native Nemzetközi Rövidfilm Fesztiválon, amelyet november 6. és 10. között tartanak Marosvásárhelyen – közölték a szervezők.

Nagyjátékfilmekkel, Bogyóval és Babócával is várja az érdeklődőket a marosvásárhelyi Alter-Native rövidfilm fesztivál
2024. október 21., hétfő

Nonverbális, minden korosztálynak szóló berlini bábelőadás a Puckban

A berlini Merlin Bábszínház vendégszerepel a kolozsvári Puck Bábszínházban.

Nonverbális, minden korosztálynak szóló berlini bábelőadás a Puckban
2024. október 21., hétfő

Héja-nász: Ady és Léda viharos szerelmét végigkísérő leveleket tettek közzé

Ady Endre és Léda digitalizált leveleit is elérhetővé tette a Magyar Nemzeti Múzeum Közgyűjteményi Központ Országos Széchényi Könyvtár (MNMKK OSZK) az általa üzemeltetett Copia tartalomszolgáltatás felületén – tájékoztatta az intézmény hétfőn az MTI-t.

Héja-nász: Ady és Léda viharos szerelmét végigkísérő leveleket tettek közzé
2024. október 20., vasárnap

Történelemóra „görbe tükörrel és fekete zongorával”: svédországi magyaroknak viszi el előadását két kolozsvári alkotó

Két erdélyi alkotó, Laczkó Vass Róbert, a Kolozsvári Állami Magyar Színház színművésze és Szép András zongoraművész, a budapesti Színház- és Filmművészeti Egyetem korrepetitora svédországi turnéra indul.

Történelemóra „görbe tükörrel és fekete zongorával”: svédországi magyaroknak viszi el előadását két kolozsvári alkotó
2024. október 18., péntek

Főleg a Z generáció tagjainak szól a 111 éve épült erdélyi szecessziós gyöngyszem ingyenes bemutatása

Kifejezetten a Z generációnak mutatják be Marosvásárhely szecessziós ékkövét, a 111 éve épült Kultúrpalotát szombaton.

Főleg a Z generáció tagjainak szól a 111 éve épült erdélyi szecessziós gyöngyszem ingyenes bemutatása
2024. október 17., csütörtök

Vidéki erdélyi iskolákba viszi el az élő irodalmat a Helikon

Vidéki erdélyi iskolákba, a Szilágyságba is elviszi az élő irodalmat a kolozsvári Helikon irodalmi folyóirat.

Vidéki erdélyi iskolákba viszi el az élő irodalmat a Helikon