Fennállásának 135. évfordulóját ünnepli idén az Erdélyi Közművelődési Egyesület (EMKE)
Fotó: Facebook/ Erdélyi Magyar Közművelődési Egyesület-EMKE
Átadja a hét végén az „erdélyi Oscar-díjnak” is nevezett éves elismeréseit az Erdélyi Magyar Közművelődési Egyesület (EMKE) Kolozsváron. A díjakkal a közművelődés különböző területein kiemelkedő tevékenységet folytatókat tüntetik ki, az ünnepséget szűk körben, főként a virtuális térben tartják.
2020. november 02., 16:322020. november 02., 16:32
Az erdélyi Oscarnak is nevezett, a közművelődés különböző területein kiemelkedő tevékenységet folytató szakemberek kitüntetésére szolgáló díjakat szombaton szűk körben, a nagyközönség számára online közvetítéssel adja át, és ekkor tartja meg évfordulós rendezvényeit az Erdélyi Magyar Közművelődési Egyesület (EMKE) – közölte az egyesület. Az elismeréseket 14 órától adják át a Kolozsvár-Alsóvárosi Református Egyházkerület templomában (Kétágú templom).
Az EMKE közölte idei díjazottjainak listáját.
Életműdíjban részesül Egyed Ákos történész, akadémikus, író, a tudományosság terén, az Erdélyi-Múzeum Egyesület megújításában és a Kolozsvári Akadémiai Bizottság létrehozásában végzett munkája elismeréseképpen, valamint Cseke Péter író, egyetemi oktató, az írói tevékenysége, valamint az ifjú nemzedékek nevelésében végzett munkája elismeréseként.
Gr. Bánffy Miklós-díjban részesül Dimény Levente színművész, rendező-koreográfus érzékeny és kiemelkedő színészi szerepformálásaiért, társulatvezetői munkásságáért, a modern-kortárs táncművészet partiumi megteremtéséért és népszerűsítéséért. A Bányai János-díjat Szabó Árpád Töhötöm néprajzkutató kapja gazdasági antropológiai kutatásaiért és intézményvezetői munkásságáért.
Kallós Zoltán-díjban részül Fazakas János a néptánchagyományok továbbadását szolgáló több évtizedes oktatói és közművelődési munkásságáért. Kőváry László-díjat kap Zsigmond Enikő ismeretterjesztő írásai, színes túratérképei, valamint a székelyföldi borvízpalackozó üzemek elindításában végzett tevékenysége, kimagasló geológusi munkássága elismeréseként.
Monoki István-díjban részesül Bedő Melinda a modern könyvtári infrastruktúra megteremtésében elért eredményeiért. A Nagy István-díjat Lőfi Gellért kapja az erdélyi magyar kórusmozgalomban, a magyar közösség érdekében kifejtett kiemelkedő művészi és kiváló, önzetlen oktatói tevékenységéért.
A Spectator-díjat Bodolai Gyöngyinek ítélték oda több évtizedes munkásságáért, különös tekintettel a mezőségi szórványközösségek életét bemutató írásaiért, valamint kiemelkedő egészségügyi szakcikkeiért. Szolnay Sándor-díjat kap Sánta Csaba a kortárs szobrászatban kifejtett kimagasló munkássága, a groteszk irányába nyitó, modern vonalú egyedi formavilágának létrehozása elismeréseképpen
Mint az egyesület közleménye részletezi, a 2020-as évben, a járványhelyzet kedvezőtlen alakulása miatt két alkalommal kellett elhalasztaniuk közgyűlésüket és az EMKE-díjak átadását. Az egyesület hagyományosan az 1885. április 12-i alakulásához legközelebb eső hétvégén tartja ünnepségét, ez idén április 4-én lett volna. A járvány miatt az eseményt júniusra halasztották, majd, mivel akkor arra számítottak, hogy az őszi időpont külföldi meghívottaiknak is kedvezőbb lesz, november 7-re.
„Az EMKE tagsága szervezetekből áll össze, közgyűlésünkön egy-egy szervezet több személlyel is szokta képviseltetni magát. Mivel nagy létszámú beltéri események nem szervezhetők, idei tisztújító közgyűlésünket, az EMKE elnökségének határozata értelmében elektronikus szavazás útján tartjuk meg. A szavazás eredményét november 7-én délelőtt honlapunkon, illetve Facebook-oldalunkon közöljük” – közölte az egyesület.
E két jelentős évforduló tiszteletére emléktáblát avatnak az 1906 és 1945 között az EMKE irodájának is helyet adó reformátusok sarokházának nevezett épület kapualjában (Magyar / 21. Dec. 1989 utca 37. szám) szombaton 13:30-kor. Széman Péter EMKE-elnök köszöntője után Dávid Gyula, az egyesület tiszteletbeli elnöke avató beszédét felolvassa Széman Emese Rózsa.
Az EMKE a Román Televízió Bukaresti Magyar Nyelvű Adása beindulásának 50. évfordulója alkalmából, a szerkesztőség munkájának elismeréseként díszoklevelet adományoz. Mint a közleményben olvasható, tiszteletbeli tagokat is választott az egyesület: Házy Bakó Esztert a Brassó megyei szórványban, valamint az EMKE elnökségben kifejtett kiemelkedő munkássága elismeréseként. A romániai magyar civil életben végzett munkájáért, népzenészként és operaigazgatóként az erdélyi magyar zenekultúra terén, valamint a civil szervezetek támogatásában kifejtett sokrétű közművelődési tevékenységéért az EMKE társadalomszervezési alelnökét, Szép Gyulát az EMKE tiszteletbeli tagjává választotta.
Harag György rendező születésének 100. évfordulója alkalmából gazdag kínálatot felvonultató emlékhetet szervez június 1. és 9. között a Kolozsvári Állami Magyar Színház – közölte a társulat.
Román városokban vetítenek friss, népszerű magyar filmeket a Magyar filmek @ 29. Európai Filmek Fesztiválja keretében – közölte a Liszt Intézet Bukarest.
A Kolozsvári Magyar Opera szombaton 19 órától tartja a Valahol Európában című nagy sikerű musical premierjét.
Sólyom Jenő Széchenyi-díjas fizikus, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja vehette át az Akadémiai Aranyérmet az MTA 199., ünnepi közgyűlésének hétfői ülésén.
Szerelmi történetbe ágyazva a magyar néptáncot mutatja be a Magyar menyegző című játékfilm, a kalotaszegi világba betekintést nyújtó alkotás várhatóan jövő év elején kerül a mozikba.
Mihail Afanaszjevics Bulgakovnak A Mester és Margarita című művéből készült előadás premierjét tartja pénteken a szatmárnémeti Harag György Társulat.
A bukaresti „I.L. Caragiale” Színház és Filmművészeti Egyetem (UNATC) nemzetközi konferenciát és workshopot szervez, melynek tematikája az úgynevezett „oktatófilmek” felhasználási gyakorlata a volt szocialista országokban.
A romániai magyar színházakról és az IFesztről is szó esett a Nemzeti Kisebbségi Színházak Nemzetközi Találkozóján, de felmerült egy budapesti helyszínű erdélyi fesztivál lehetősége is.
Film- és könyvbemutatóval tisztelegtek Janovics Jenő, a magyar filmgyártás úttörőjének munkássága előtt a kolozsvári Művész moziban. A magyar film napja alkalmából szervezett eseményen a „Szamos-parti Hollywoodba” kaphattak betekintést az érdeklődők.
Magyarország és Európa egyik legeredetibb és legkeményebb underground együttesének, a Vágtázó Halottkémeknek a koncertje is szerepel a kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) programjában.
szóljon hozzá!