2008. december 16., 17:252008. december 16., 17:25
Azokat a magyar személyiségeket tüntette ki hétfőn este a Budapesti Román Kulturális Intézet, akik tevékenységükkel a Románia és Magyarország közötti párbeszéden és kölcsönös tiszteleten alapuló együttműködést szolgálják. A díjátadó előtt leleplezték Stefan Calarasanu a Budapesti Román Kulturális Intézet kiállítótermét díszítő Piano No.1270 című kompozícióját.
Armanca Brindusa, az intézet igazgatója szerint a Kulturális Nívódíjat kiérdemlő Kocsis Zoltán zongoraművész, karmester napjaink egyik legnevesebb kortárs muzsikusa, aki nemrég fejezte be a teljes Bartók-életmű felvételét, és George Enescu zeneszerző műveit is rendszeresen megszólaltatja. A művésszel november 14-i lapszámunk Szempont rovatában exkluzív interjút olvashattak. „Tévedés lenne azt hinni, hogy a zenészség – mint nyelveken, határokon, mindennemű különbségeken túlnyúló, illetve azokat közös nevezőre hozó művészet – elmossa a világos állásfoglalás kényszerét. Itt és most kijelentem, hogy a román embereket mindig is a barátaimnak tekintettem és ezután is így fogok tenni. Sőt tovább megyek: én a nacionalizmust sem ítélem el. Tetszik, nem tetszik, globalizálódunk, az Európai Unió megalakítása meglehet kissé tétova, bicegő, de mégiscsak előrelépés ezen az úton. Ilyen közegben egyenesen magától értetődő, sőt szükséges, hogy az ember büszke legyen a nemzetre, amelyből származik – mint ahogy én is büszke vagyok magyarságomra –, de ezt igazán az hitelesíti, ha ugyanakkor az egész világot is a maga teljességében akarjuk látni” – fejtette ki a Magyar Tudományos Akadémia Dísztermében megrendezett díjátadó ünnepségen Kocsis Zoltán. A Kulturális Nívódíjjal kitüntetett művész szerint a múlthoz kizárólag tudományos szemlélettel, a jelenhez, a mindannyiunkat érintő kényes kérdésekhez pedig csakis az emberi jogok alapjáról lehet közelíteni.
A Kultúra-díj idei kitüntetettje a marosvásárhelyi származású Dragomán György író volt, akinek önéletrajzi ihletésű A fehér király című regényét több nyelvre, köztük románra is lefordították. A Média-díjat Sükösd Miklós médiakutató, a Közép-európai Egyetem Média és Kommunikációs Központjának akadémiai igazgatója kapta, aki átfogó projekteken keresztül hozzájárult az újságírók, a kutatók és az oktatók közötti szolidaritás erősítéséhez.
A díjátadó ünnepség koncerttel ért véget: a Bécsben élő román énekesnő, Simina Ivan áriaestjén a szintén az osztrák fővárosban dolgozó Róth András zongoraművész működött közre. A program összeállítása is jelképes volt: Enescu és Liszt dalok után Tiberiu Brediceanu két opusa következett, majd Kodály Zoltán A csitári hegyek alatt alatt című híres dala zárta a műsort.
A sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban nyílik meg július 22-én, kedden 18 órától a Lábasház emeleti kiállítótereiben Damokos Csaba designer kiállítása.
A Magyar Rendőrség is felhívást tett közzé, hogy ha valaki látta a Maros megyei Mezőméhesen történt gyilkosság szökésben lévő gyanúsítottját, azonnal értesítse a rendőrséget. A gyanúsított ellen európai és nemzetközi elfogatóparancsot adtak ki.
Kristófi János nagyváradi festőnek állít emléket az a retrospektív kiállítás, amelyet július 22-én nyitnak meg a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban (EMŰK).
Megnyílt a jelentkezés a Filmtettfeszt Erdélyi Magyar Filmszemle versenyszekciójára. A Filmgaloppban tavaly fikciós alkotások versenyeztek egymással, így idén az erdélyi dokumentumfilmeké a főszerep.
Horváth Hunor, a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház új igazgatója örül, hogy lehetősége nyílik bekapcsolódni Temesvár életébe, és annak is, hogy színházi alkotóként most először magyar nyelven dolgozhat.
A Szent Anna-tó körül szervezett, 35 éve kezdeményezett AnnART Nemzetközi Performansz Fesztiválokat idézik meg július 24-én és 25-én a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban.
A kolozsvári Puck Bábszínház tizenkilencedik alkalommal szervezi meg a Bábok Múzeuma című kiállítást a Bánffy-palotában.
Hat bemutató, Interferenciák, Harag György Emlékhét – véget ért kolozsvári színház 232. évada. Amint a társulat közölte, az anyagi nehézségek ellenére is eseménydús évadot zárt a Kolozsvári Állami Magyar Színház.
Rézben érthető címmel nyílik kiállítás Makkai István szobrászművész alkotásaiból a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban július 11-én.
Az Udvartér-lét című időszakos képzőművészeti tárlat fogadja a látogatókat a kézdivásárhelyi Incze László Céhtörténeti Múzeum kiállítótermében július 18-ig.