2008. december 16., 17:252008. december 16., 17:25
Azokat a magyar személyiségeket tüntette ki hétfőn este a Budapesti Román Kulturális Intézet, akik tevékenységükkel a Románia és Magyarország közötti párbeszéden és kölcsönös tiszteleten alapuló együttműködést szolgálják. A díjátadó előtt leleplezték Stefan Calarasanu a Budapesti Román Kulturális Intézet kiállítótermét díszítő Piano No.1270 című kompozícióját.
Armanca Brindusa, az intézet igazgatója szerint a Kulturális Nívódíjat kiérdemlő Kocsis Zoltán zongoraművész, karmester napjaink egyik legnevesebb kortárs muzsikusa, aki nemrég fejezte be a teljes Bartók-életmű felvételét, és George Enescu zeneszerző műveit is rendszeresen megszólaltatja. A művésszel november 14-i lapszámunk Szempont rovatában exkluzív interjút olvashattak. „Tévedés lenne azt hinni, hogy a zenészség – mint nyelveken, határokon, mindennemű különbségeken túlnyúló, illetve azokat közös nevezőre hozó művészet – elmossa a világos állásfoglalás kényszerét. Itt és most kijelentem, hogy a román embereket mindig is a barátaimnak tekintettem és ezután is így fogok tenni. Sőt tovább megyek: én a nacionalizmust sem ítélem el. Tetszik, nem tetszik, globalizálódunk, az Európai Unió megalakítása meglehet kissé tétova, bicegő, de mégiscsak előrelépés ezen az úton. Ilyen közegben egyenesen magától értetődő, sőt szükséges, hogy az ember büszke legyen a nemzetre, amelyből származik – mint ahogy én is büszke vagyok magyarságomra –, de ezt igazán az hitelesíti, ha ugyanakkor az egész világot is a maga teljességében akarjuk látni” – fejtette ki a Magyar Tudományos Akadémia Dísztermében megrendezett díjátadó ünnepségen Kocsis Zoltán. A Kulturális Nívódíjjal kitüntetett művész szerint a múlthoz kizárólag tudományos szemlélettel, a jelenhez, a mindannyiunkat érintő kényes kérdésekhez pedig csakis az emberi jogok alapjáról lehet közelíteni.
A Kultúra-díj idei kitüntetettje a marosvásárhelyi származású Dragomán György író volt, akinek önéletrajzi ihletésű A fehér király című regényét több nyelvre, köztük románra is lefordították. A Média-díjat Sükösd Miklós médiakutató, a Közép-európai Egyetem Média és Kommunikációs Központjának akadémiai igazgatója kapta, aki átfogó projekteken keresztül hozzájárult az újságírók, a kutatók és az oktatók közötti szolidaritás erősítéséhez.
A díjátadó ünnepség koncerttel ért véget: a Bécsben élő román énekesnő, Simina Ivan áriaestjén a szintén az osztrák fővárosban dolgozó Róth András zongoraművész működött közre. A program összeállítása is jelképes volt: Enescu és Liszt dalok után Tiberiu Brediceanu két opusa következett, majd Kodály Zoltán A csitári hegyek alatt alatt című híres dala zárta a műsort.
Színvonalas kulturális programot kínál a bányavidéki magyarságnak a 2007 óta majdnem minden év májusában megszervezett Teleki Napok.
Harag György rendező születésének 100. évfordulója alkalmából gazdag kínálatot felvonultató emlékhetet szervez június 1. és 9. között a Kolozsvári Állami Magyar Színház – közölte a társulat.
Román városokban vetítenek friss, népszerű magyar filmeket a Magyar filmek @ 29. Európai Filmek Fesztiválja keretében – közölte a Liszt Intézet Bukarest.
A Kolozsvári Magyar Opera szombaton 19 órától tartja a Valahol Európában című nagy sikerű musical premierjét.
Sólyom Jenő Széchenyi-díjas fizikus, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja vehette át az Akadémiai Aranyérmet az MTA 199., ünnepi közgyűlésének hétfői ülésén.
Szerelmi történetbe ágyazva a magyar néptáncot mutatja be a Magyar menyegző című játékfilm, a kalotaszegi világba betekintést nyújtó alkotás várhatóan jövő év elején kerül a mozikba.
Mihail Afanaszjevics Bulgakovnak A Mester és Margarita című művéből készült előadás premierjét tartja pénteken a szatmárnémeti Harag György Társulat.
A bukaresti „I.L. Caragiale” Színház és Filmművészeti Egyetem (UNATC) nemzetközi konferenciát és workshopot szervez, melynek tematikája az úgynevezett „oktatófilmek” felhasználási gyakorlata a volt szocialista országokban.
A romániai magyar színházakról és az IFesztről is szó esett a Nemzeti Kisebbségi Színházak Nemzetközi Találkozóján, de felmerült egy budapesti helyszínű erdélyi fesztivál lehetősége is.
Film- és könyvbemutatóval tisztelegtek Janovics Jenő, a magyar filmgyártás úttörőjének munkássága előtt a kolozsvári Művész moziban. A magyar film napja alkalmából szervezett eseményen a „Szamos-parti Hollywoodba” kaphattak betekintést az érdeklődők.