Rendhagyó bemutatóra készül a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház társulata Florin Fieroiu koreográfus-rendező és alkotócsapata irányításával.
2017. április 19., 18:302017. április 19., 18:30
A bemutató előadást csütörtökön este 7 órától tekintheti meg a közönség a színház nagytermében. A közel egyórás, Dysphoria Show című műsor újfajta perspektívákat kínál annak megértésére, hogy mi is az, amit ma normalitásnak hívunk.
„A diszfória (dysphoria) görög eredetű szó, amelynek jelentése nyugtalanág, elégedetlenség, szorongás. Ismerős, nem igaz? Manapság talán túlságosan is. A temesvári társulat legújabb bemutatója ezt a jelenséget vizsgálja. Miközben állandó kapcsolatot tart fenn a nézővel, az egyén elszigeteltségére és a magától értetődő dolgok nem is annyira nyilvánvalóságára hívja fel a figyelmet. Mert attól, hogy valami megszokott, hétköznapi és elfogadott, még közel sem jelenti azt, hogy normális. Ez az előadás a normalitás dőlésszögét vizsgálja. Arra kíváncsi, hány fok a különbség normális és abnormális között, illetve mindarra, ami a kettő közé eső tartományba még besorolható” – olvasható a társulat közleményében.
A produkció témáját nemcsak a dramaturgiailag lineárisan felfűzött jelenetek tárják elénk, de maga a tér és a színészek testének használata is. Ebben az esetben ugyanis nem a zenére épül rá egy felépített, a történet és az előadás szerves részét képező mozgás, épp ellenkezőleg. Egy újszerű színpadtechnikai megoldásnak köszönhetően a színészek teste és mozdulatai hozzák létre az előadás hangzásvilágát, zenéjét.
A nemzetközi szakmai körökben is jegyzett, világhírű táncos-koreográfus, Florin Fieroiu, a bukaresti film- és színházművészeti egyetem és az amerikai észak karolinai Duke University koreográfia szakán diplomázott, majd nem sokkal ezután saját társulatot hozott létre. 1996-ban az 5. Koreográfusok Nemzetközi Találkozóján Le Prix d’Interpretation Individuel kitüntetésben részesült. 2008-ban az Országos Színházi Szövetség, az Uniter is elismerte munkásságát.
Jelenleg a bukaresti művészeti egyetem tanára és szabadúszó előadó, rendező, koreográfus. Az évad elején ő tartotta a társulat számára a hagyományossá vált évadindító mozgásworkshopot, ahol már körvonalazódni látszott a most bemutatandó előadás alapja. Akkor, a workshop kezdetén a rendező így nyilatkozott: „lázadókat keresek, egy csoport anarchistát, aki szembemegy az elvárásokkal, mer kiábrándító és nemtetsző lenni.”
Román városokban vetítenek friss, népszerű magyar filmeket a Magyar filmek @ 29. Európai Filmek Fesztiválja keretében – közölte a Liszt Intézet Bukarest.
A Kolozsvári Magyar Opera szombaton 19 órától tartja a Valahol Európában című nagy sikerű musical premierjét.
Sólyom Jenő Széchenyi-díjas fizikus, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja vehette át az Akadémiai Aranyérmet az MTA 199., ünnepi közgyűlésének hétfői ülésén.
Szerelmi történetbe ágyazva a magyar néptáncot mutatja be a Magyar menyegző című játékfilm, a kalotaszegi világba betekintést nyújtó alkotás várhatóan jövő év elején kerül a mozikba.
Mihail Afanaszjevics Bulgakovnak A Mester és Margarita című művéből készült előadás premierjét tartja pénteken a szatmárnémeti Harag György Társulat.
A bukaresti „I.L. Caragiale” Színház és Filmművészeti Egyetem (UNATC) nemzetközi konferenciát és workshopot szervez, melynek tematikája az úgynevezett „oktatófilmek” felhasználási gyakorlata a volt szocialista országokban.
A romániai magyar színházakról és az IFesztről is szó esett a Nemzeti Kisebbségi Színházak Nemzetközi Találkozóján, de felmerült egy budapesti helyszínű erdélyi fesztivál lehetősége is.
Film- és könyvbemutatóval tisztelegtek Janovics Jenő, a magyar filmgyártás úttörőjének munkássága előtt a kolozsvári Művész moziban. A magyar film napja alkalmából szervezett eseményen a „Szamos-parti Hollywoodba” kaphattak betekintést az érdeklődők.
Magyarország és Európa egyik legeredetibb és legkeményebb underground együttesének, a Vágtázó Halottkémeknek a koncertje is szerepel a kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) programjában.
Bár a világon az egyik legnagyszerűbb dolog a tánc, hiszen egyetemes, mindenki számára befogadható „nyelv”, amely az életerőt és az életörömöt hordozza, a virtuális „nézelődéshez” szokott mai társadalom ellustult – jelentette ki Könczei Csongor.