A költészetet ünnepli virtuálisan a szatmári színház

A Nézz vissza Haraggal című online színházi élménysorozat keretében e hét végéig elérhető Molière Scapinje a Harag György Társulat Youtube-csatornáján •  Fotó: Harag György Társulat

A Nézz vissza Haraggal című online színházi élménysorozat keretében e hét végéig elérhető Molière Scapinje a Harag György Társulat Youtube-csatornáján

Fotó: Harag György Társulat

Költészet, zene, színház, táncművészet ötvözete lesz az a rendhagyó műsorfolyam, amely élőben követhető szombaton a szatmárnémeti Harag György Társulat Facebook-oldalán. A társulat közölte, a színészek annak ellenére részt vesznek az alkotásban, hogy többségük elveszítette havi bevételeinek közel felét a kényszerszabadság következtében.

Kiss Judit

2020. április 18., 07:532020. április 18., 07:53

A koronavírus-járvány és az ezzel kapcsolatos intézkedések idején sem szakad meg a szatmárnémeti Harag György Társulat immár hatéves hagyománya: a Költészetünk ünnepe elnevezésű programsorozatot idén online, a Facebook felületén követheti majd a közönség a korábbi évek szokásához igazodva a költészetnap utáni első hétvégén, április 18-án, szombaton 16 órai kezdettel.

A szatmáriak körében igen népszerű esemény most közel négy-órás, színes, a család minden tagjának ajánlott videóműsorként lesz látható.

Az esemény rendhagyó, online kiadása kapcsán Bessenyei Gedő István társulatigazgató elmondta, a rendezvény ötletét hat évvel ezelőtt találta ki a társulat két fiatal művésze, Kovács Nikolett és Frumen Gergő.

A „hagyományos” rendezvény a költők kedvenceire épülő ételkóstolókkal tarkított felolvasómaraton mellett az évek során kerekasztal-beszélgetésekkel, könyvbemutatókkal, író-olvasó találkozókkal, interneten keresztül megvalósult virtuális bejelentkezésekkel, megzenésített és énekelt versekkel, kvízjátékkal és koncertekkel is gazdagodott, de az idei kiadás minden szempontból rendhagyónak számít: bár a személyes találkozás örömét nem tudja visszaadni, de izgalmas műsorfolyamot kínál: az alkotók úgyszólván „házhoz hozzák” a rendezvényt.

Azt hiszem, sikerült sokat visszaadni az esemény élő hangulatából, amelyet így, a virtuális térben most már nemcsak a szatmáriakkal, hanem sokkal szélesebb közönséggel tudunk megosztani. „Sokat elárul művészeink elhivatottságáról az, hogy az eseményben való részvételüket azután sem mondták le, hogy hivatalosan kényszerszabadságon vannak, és többségük elveszítette havi bevételeinek közel felét ” – fogalmazott a társulat igazgatója. A műsor továbbra is a magyar líra ünnepléséről szól. A költészet jelenével és jövőjével kapcsolatban diákok, tanárok, irodalmárok és költők gondolatai hangzanak el.

A műsorfolyamban keverednek majd a különböző rovatok elemei: interjúk, szavalatok, megzenésített versek, költeményekből ihletődött képzőművészeti alkotások, illetve versekből táplálkozó zenei impressziók.

„Élőben ugyan nem találkozhatunk, mégis kísérletet teszünk arra, hogy a költészettel való személyes találkozás varázsát megidézzük, egy különleges, erre az alkalomra készült műsor formájában” – mondja Frumen Gergő színész, a projekt egyik ötletgazdája és az adás szerkesztője.

Az Interjúk rovatban több költő is megszólal: Závada Péter, akit többen a 2019-ben feloszlott Akkezdet Phiai együttes tagjaként ismerhetnek, Horváth Benji és Fischer Botond, mindketten az E-MIL (Erdélyi Magyar Írók Ligája) tagjai, André Ferenc, Győrfi Kata, Sánta Miriam, Kali Ágnes és Bartha László Zsolt, a Marosvásárhelyi Tompa Miklós Társulat tagja – velük a Harag György Társulat színészei beszélgetnek majd a költészet kortárs műfajairól, a líra jelenéről és jövőjéről, illetve betekintést nyerhetünk a költők mindennapjaiba.

A LYRx rovatban diákok, költők, tanárok és irodalomtudósok beszélnek majd 5–10 perces videókban a magyar líráról:

megszólal a műsorban Balázs Imre József erdélyi költő, irodalomtudós, Selyem Zsuzsa irodalomtörténész, Gábor Csilla irodalomtörténész, Karsay Magdolna irodalomtanár, valamint diákok: Balogh Ádám, Bessenyődi Judit és Báthori Boglárka.

A műsor egyik izgalmas momentuma a Harag György Társulat és a Dinu Lipatti Filharmónia koprodukciója lesz, melyben a Kaláka együttes megzenésítése alapján Radnóti Miklós Éjszaka című versének erre az alkalomra hangszerelt változatát hallhatja és láthatja a közönség.

Ez a produkció is a VerZe rovat része, melyben megzenésített verseket hallhatunk Bertóti Johanna, Koszorús Krisztina (Koszika), Kollár-Klemencz László, Pfeifer Melany, valamint a társulat színészei és önkéntesei előadásában.

A HangVERSeny rovatban zeneszerzők, zenészek egy-egy versre válaszként adott zenei impresszióit hallhatjuk. Közreműködnek: Cserey Csaba és Cserey Both Zsuzsa, Bocsárdi Magor, Rozs Tamás, Kónya Ütő Bence, Manfrédi Annamária, Takács Dániel, Bakk-Dávid László, Tempfli Erik és Vajas Gréta. Ahogy az elmúlt években, idén is jelen lesznek a képzőművészetek.

Szinesztézia című rovatunkban Pilinszky János Ne félj című költeménye inspirálta alkotásra Erdei Máté, Akerman Csaba, Tőkés Imola, Bába István és Szabó János Szilárd (a Harag György Társulat színésze) képzőművészeket. Az elkészült műveket a társulat jótékonysági céllal szeretné értékesíteni. A műsorból a táncművészet sem hiányzik: Szabó Franciska koreográfus és táncművész saját verse alapján készített táncetűdöt ad elő.

Igazi klasszikus, a Scapin című előadás a YouTube-csatornán

A Nézz vissza Haraggal című online színházi élménysorozat keretében e hét végéig elérhető egy igazi klasszikus a Harag György Társulat Youtube-csatornáján. A társulat 2019 májusában mutatta be Molière Scapinjét Bocsárdi László kétszeres UNITER- és Jászai-díjas alkotó rendezésében. Az előadás azóta számos színpadon volt látható, bérletcserében játszották Nagybányán, Nagykárolyban és Sepsiszentgyörgyön is. „Scapin. Scappino. Escaper. Egy szabadulóművész. Egy művész szabadulása. Van valaki, aki képes kiszabadulni a szorult helyzetekből, ergo minket is bármikor kihúzhat a csávából. Ki ő? Egy báb, egy donor, egy szolga, aki helyettünk ereszkedik le belső poklunkba, összekoszolja magát a mi mocskainkkal, és tisztára mos minket” – olvasható az előadás ajánlójában.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. április 11., péntek

Több száz magyar diák szavalt közösen Szatmárnémeti központjában

Több száz diák ünnepelte Szatárnémeti központjában a magyar költészet napját pénteken délben.

Több száz magyar diák szavalt közösen Szatmárnémeti központjában
2025. április 11., péntek

Hiánypótló „szerelemgyerek” a kortárs magyar költők román nyelvű antológiája

Az Erdélyi Magyar Írók Ligája (E-MIL) harminc tagjának verseit tartalmazza az a román nyelvű antológia, amelyet csütörtökön este mutattak be Kolozsváron a Vallásszabadság Házában a magyar költészet napja alkalmából.

Hiánypótló „szerelemgyerek” a kortárs magyar költők román nyelvű antológiája
2025. április 11., péntek

Érdemes a hétköznapokat is a verssel együtt megélni – Költészetnapi interjú Egyed Emesével

Nem fölösleges, hogy egy ideje külön nap is jut a magyar költészetre, de a hétköznapokat is érdemes a verssel együtt megélni – vallja Egyed Emese költő, író, irodalomtörténész.

Érdemes a hétköznapokat is a verssel együtt megélni – Költészetnapi interjú Egyed Emesével
2025. április 10., csütörtök

Megérinthet-e az opera az eligénytelenedő világban? – Új címszereplő remekelt a kolozsvári Puccini-előadásban

Meg tud-e még ma is érinteni minket mindannyiunkat egy opera, az egyre fokozódó eligénytelenedés és kihűlő érzékek világában? A Kolozsvári Magyar Operában kitűnő előadás született Puccini fiatalkori művéből, a Manon Lescaut-ból.

Megérinthet-e az opera az eligénytelenedő világban? – Új címszereplő remekelt a kolozsvári Puccini-előadásban
2025. április 08., kedd

Sok zenés produkciót, vendégelőadást kínál közönségének az Aradi Kamaraszínház

Idei évadában hat nagyszínpadi és hat kamaratermi előadást kínál közönségének a tervek szerint az Aradi Kamaraszínház.

Sok zenés produkciót, vendégelőadást kínál közönségének az Aradi Kamaraszínház
2025. április 08., kedd

Távozik a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház éléről Balázs Attila igazgató

Távozik a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház éléről Balázs Attila igazgató.

Távozik a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház éléről Balázs Attila igazgató
2025. április 08., kedd

Úrihímzéssel díszített textíliákból nyílik kiállítás Kolozsváron

Kisné Portik Irén néprajzkutató, szakíró, szakoktató, idegenvezető lesz az Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány vendége Kolozsváron április 8-án délután 18 órától. Az esemény keretében kiállítás is nyílik.

Úrihímzéssel díszített textíliákból nyílik kiállítás Kolozsváron
2025. április 07., hétfő

Négy Kossuth-díjas alkotó működött közre a Kolozsvári Magyar Opera közelgő premierjében

Csokonai Karnyóné című komédiájából készült vígopera premierjére készül a Kolozsvári Magyar Opera, a produkcióban négy Kossuth-díjas alkotó működött közre.

Négy Kossuth-díjas alkotó működött közre a Kolozsvári Magyar Opera közelgő premierjében
2025. április 03., csütörtök

Összekapcsolná a művészeteket, népszerűsítené az alkotókat a Magyar Művészeti Akadémia erdélyi munkacsoportja

Hídszerepet töltene be a különböző művészeti ágak között, népszerűsítené az erdélyi alkotók munkásságát a Magyar Művészeti Akadémia (MMA) Erdélyi Bizottsága. A testület és munkacsoport céljairól, programjairól Balázs-Bécsi Gyöngyi társelnök beszélt.

Összekapcsolná a művészeteket, népszerűsítené az alkotókat a Magyar Művészeti Akadémia erdélyi munkacsoportja
2025. április 02., szerda

Egymásnál vendégeskedik a budapesti és a bukaresti Nemzeti Színház

Kölcsönös vendégszereplésen fogadja egymást a közeljövőben a budapesti és a bukaresti Nemzeti Színház.

Egymásnál vendégeskedik a budapesti és a bukaresti Nemzeti Színház