Jelenet az Aradi Kamaraszínház előadásából a Déryné Program Határtalan alprogramjának erdélyi indulása alkalmából tartott szatmárnémeti rendezvényen
Fotó: MTI/Vajda János
A Déryné Program Határtalan alprogramja azért született, hogy minden magyar embernek egyenlő esélyt tudjunk biztosítani az anyanyelvi színházi élményekhez, hiszen joguk van a lakóhelyükön, vagy ahhoz közel megélni magyarságukat, kultúrájukat – jelentette ki a Kulturális és Innovációs Minisztérium (KIM) művészetért és közösségi művelődésért felelős helyettes államtitkára a kezdeményezés erdélyi indulása alkalmából pénteken Szatmárnémetiben.
2025. június 07., 11:022025. június 07., 11:02
Novák Irén hangsúlyozta, olyan program kezdődött el, amely szervezetten juttatja el a magyar színház csodáját Erdély-szerte sok-sok településre megannyi családhoz, ezzel párhuzamosan a kárpátaljai, felvidéki és délvidéki nemzettestvéreinkhez.
„A művészet képes felülemelkedni a hétköznapi tényeken, az elszakítottságon, képes megőrizni és megerősíteni közösségeinket, ugyanakkor mesél testvériségről, tiszteletről, szeretetről, ezért
szép és nemes elgondolás, ám csak egy álom” – fogalmazott a helyettes államtitkár, majd megjegyezte, májusban Kárpátalján, mostantól pedig Erdélyben válik valóra ez az álom.
Kis Domonkos Márk, a Déryné program ügyvezetője (balra) és Novák Irén helyettes államtitkár a szatmári eseményen
Fotó: MTI/Vajda János
Novák Irén emlékeztetett, a Déryné Program az elmúlt öt évben lépésről lépésre építkezett, mára pedig a Kárpát-medence egészét lefedte dinamikusan fejlődő előadóművészeti kínálatával, hatalmas és egyre bővülő platformot ad az előadóművészet területén jelen lévő intézményeknek, formációknak és alkotóközösségeknek. Ezzel pedig, gazdasági és társadalmi helyzettől függetlenül,
Kis Domonkos Márk, a Déryné program ügyvezetője az eseményen kiemelte, a program alprogramjai mára lefedik a teljes felnövekvő generációt, Szatmárnémetiben a program indulásának napján pedig csaknem ezer embert szólítanak meg.
Fotó: MTI/Vajda János
Csáky Csongor, a Rákóczi Szövetség elnöke elmondta, idén őszig Erdély harminc településére juthatnak el a Déryné program előadásnapjai és ezzel együtt a magyar színház és a kultúra is.
Kifejtette, a Rákóczi Szövetség néhány éve már együtt dolgozik a Déryné-programmal Magyarország határain belül, tavaly ősszel pedig Hankó Balázs kulturális és innovációs miniszter segítségével és felkérésére a kezdeményezés a teljes Kárpát-medencében megvalósulhat.
Karácsonyi Zsolt, az RMDSZ ügyvezető alelnöke beszédében üdvözölte a Déryné Program „tágasabb változatát”, majd elmondta, a magyar kormány korábban is támogatott olyan irodalmi, képzőművészeti vagy művelődésszervezési programokat, amelyek
Maskolik Csaba, Szatmárnémeti városmenedzsere arról beszélt, az egy héttel ezelőtti városi hídavatás után újabb, immár kulturális híd is összeköti a magyarokat.
A beszédeket követően az Aradi Kamaraszínház művészei Anton Csehov Leánykérés és Medve című egyfelvonásos vígjátékait mutatták be a közönségnek – számolt be róla az MTI.
Schwechtje Mihály független nagyjátékfilmjét, a Sünvadászatot mutatja be több romániai helyszínen a forgalmazó Filmtett Distribution.
Újabb kötete jelent meg Zilahi Csaba kolozsvári rádiós újságírónak az erdélyi magyar beat-, rock-, folk-, pop-, jazz-zene történetéről, a 2022-ben napvilágot látott Erdélyi magyaRock című könyv folyatásaként.
A Magyar Állami Népi Együttes négy erdélyi városban lép fel június folyamán.
Az év egyik várva várt eseményére kerül sor a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban és a MAGMA Kortárs Művészeti Kiállítótérben június 21-én, a nyári napfordulóhoz legközelebb eső szombaton.
Élénk érdeklődés övezte a kolozsvári Harag György centenáriumi rendezvényt, annak ellenére, hogy anyagi okok miatt nehéz volt összehozni – mondta el a Krónikának Tompa Gábor.
Hat friss magyar alkotás lesz látható a június 13. és 22. között zajló kolozsvári 24. Transilvania Nemzetközi Filmfesztiválon (TIFF), ahol az életműdíjban részesülő Tarr Béla rendező főbb alkotásait is levetítik – közölték hétfőn az MTI-vel a szervezők.
Az eddigi hagyományos kora őszi időpont helyett idén június elején szervezték meg Kolozsváron a Jazz in the Park fesztivált. A családias jellegű háromnapos rendezvény ez alkalommal is az autentikus jazz-zene sokszínűségéről szólt.
Helyesírási szabályokról és irodalmi szövegekről, ugyanakkor az élet játékszabályairól, mélységeiről és magasságairól is tanult az anyanyelvi versenyeken Rus Lilla, aki nemrég kimagasló eredményei elismeréseként Tüzes Bálint-díjat kapott.
A történelmi Máramaros egyik legjelentősebb magyar közösségi eseményévé vált a július 11–13. között immár harmadik alkalommal rendezendő Máramarosszigeti Magyar Napok.
Megkezdődtek az Úri muri, megazisten! című új magyar mozifilm forgatási munkálatai a Nemzeti Filmintézet fóti stúdiójának kültéri díszletében.
szóljon hozzá!