Megvan az ötlet, jöhet a pénz: túljelentkezés várható a Start-Up Nation kedden rajtoló idei programjában

Megvan az ötlet, jöhet a pénz: túljelentkezés várható a Start-Up Nation kedden rajtoló idei programjában

Fotó: Facebook/Start Up Nation

Nem az érkezési sorrend, hanem az elért pontszám alapján ítélik oda az állami támogatást a kedden rajtoló Start-Up Nation program keretében. A Krónikának nyilatkozó pályázati tanácsadó szerint annak éri meg pályázni, akinek megvan az ötlete, készített egy piackutatást, hogy működőképes lehet a vállalkozás, és induló tőkére, alkalmazottakra van szüksége.

Bíró Blanka

2022. július 18., 16:392022. július 18., 16:39

2022. július 18., 20:042022. július 18., 20:04

Kedden rajtol el a kezdő vállalkozókat támogatni hivatott Start-Up Nation program harmadik kiírása. Daniel Cadariu vállalkozásokért és idegenforgalomért felelős miniszter elmondta, 30 munkanapon át, azaz szeptember elsején 20 óráig várják majd a pályázók jelentkezését.

A program költségvetése 2,2 milliárd lej. Ebből 520 millió lej áll jelenleg rendelkezésre, a fennmaradó 1,7 milliárd lejt a jövő hónapban esedékes költségvetés-kiigazításkor különítik majd el – közölte a tárcavezető. A becslések szerint mintegy 10 ezer üzleti terv finanszírozására lesz elegendő a büdzsé, egy pályázó egy munkahely létrehozása esetén legtöbb 100 ezer, két munkahely létrehozása esetén legtöbb 200 ezer lej támogatást igényelhet.

Az önrész a projekt értékének 5–15 százaléka között mozog majd. Elszámolható költségnek minősülnek majd többek között a felszerelések, berendezések, járművek beszerzésével, a bútorzat, irodai felszerelés vásárlásával, továbbá a munkavégzés helyével járó, illetve a bérköltségek.

Emellett a pályázóknak egy digitális csomagot is meg kell vásárolniuk, ennek költségeiből 5000 eurót számolnak el. Idén a diaszpórában élők külön pályázhatnak, nekik bizonyítaniuk kell, hogy a jelentkezést megelőző 12 hónapban az ország határain kívül éltek.

A pontozás a döntő, nem az érkezési sorrend

„Nem érkezési sorrendben ítélik meg a támogatást, ezért nem kell feltétlenül arra törekedni, hogy július 19-én az első percekben üljünk a számítógép előtt, és azonnal töltsük fel a pályázatot, az elbírálás a pontszámok alapján történik majd” – mutatott rá megkeresésünkre Parajdi Borbála, a marosvásárhelyi Eurotop Consulting pályázati tanácsadó cég ügyvezető igazgatója.

Kifejtette, a 2020. január elseje után bejegyzett vállalkozások hívhatják le a támogatást, nagyobb eséllyel azok, amelyek tulajdonosának vagy tulajdonosainak nincs és nem is volt más cége, vagy más cégben tulajdonrésze, húzta alá a pályázati tanácsadó. Hozzátette, a programba való részvételhez minimum 5 százalékos önrészt kérnek, ez a jogosultsági kritérium, ám ahhoz, hogy valaki eséllyel pályázzon, elegendő pontszámot szerezzen, be kell vállalni 15 százalékos vagy ennél nagyobb önrészt.

Ha a cég egy új munkahely létrehozását vállalja, 100 ezer lejes támogatást hívhat le, ha két új munkatársat alkalmaz, akkor 200 ezer lejt, viszont ez nem pontozási feltétel, mint az előző években, tehát nem jelent előnyt, ha egy pályázó kettőnél több személyt alkalmaz.

A befektetés legkevesebb 5 százalékát újrahasznosítható energiára, például napelem beszerelésére kell fordítani, illetve a 60 százalékát szakfelszerelésre, gépekre, amivel a cég a tevékenységét végzi. Arra is adnak pontot, ha a cégtulajdonosnak van vállalkozói és digitális kompetenciája, illetve ha nyilatkozattal bevállalja, hogy elvégzi ezeket a képzéseket. Nagyobb eséllyel pályáznak, tehát több pontot kapnak az IT-szektorban tevékenykedő cégek, a tervező-építőipari vállalkozások, a termelőcégek – ezen beül a textilipar, a fém-, és fafeldolgozás, az élelmiszeripar.

„Tíz pluszpontot kapnak azok a cégek, amelyeknek bejegyzett szabadalmuk van, ezt azonban nehéz meglépni, így nem kell elbátortalanítania senkit, ha nem rendelkezik szabadalommal, akinek a százból kilencven pontja megvan, és csak a szabadalomra adott tíz pont hiányzik, bátran pályázhat” – hangsúlyozta Parajdi Borbála.

Első körben mintegy 2500 kezdő vállalkozás kaphat támogatást, a számuk növekedhet, amint növelik a program költségvetését.

Galéria

Fotó: 123RF

Túljelentkezésre lehet számítani

A pályázási folyamatot egyszerűsítették, adatokat és a tervezett költségvetést kell feltölteni, fontos, hogy a pályázó vállalkozások szerezzenek árajánlatokat, amivel a büdzsét alátámasztják, javasolja Parajdi Borbála. Arra is kitért, hogy a pályázóknak rendelkezniük kell elektronikus aláírással. Fontos tényező, hogy a program utófinanszírozásos, tehát azoknak, akik megnyerik a pályázatot, állniuk kell a költségeket, majd azt utólag egy összegben kapják meg.

A vállalásokat vagy önerőből, vagy bankhitelből lehet teljesíteni, hét bank ajánl kedvezményes kamatú hitelt a Start-Up program partnereként.

Az új munkahelyeket két évig kell megtartani, ha az alkalmazott felmond, határidőn belül mást kell felvenni. Az eszközöket, felszereléseket három évig kell tartani, a céget nem lehet adni-venni, a program gyakorlatba ültetése alatt és még három évig a pályázónak vagy a pályázóknak kell maradniuk a többségi tulajdonosoknak. Parajdi Borbála arra számít, hogy túljelentkezés lesz, hiszen 2018 decemberében írtak ki legutóbb Start-Up Nation programot, azóta sokan várják a kiírást.

Az pályázzon, aki mindenképpen vállalkozna

„Annak éri meg pályázni, akinek megvan az ötlete, készített egy piackutatást, hogy működőképes lehet a vállalkozás, induló tőkére és alkalmazottakra van szüksége” – hangsúlyozta egyúttal a pályázati tanácsadó. Mint fogalmazott, csak azért nincs értelme pályázni, hogy valaki lehívja a támogatást, de valójában nincs stratégiája, hogy mit akar kezdeni az összeggel, hiszen csak az alkalmazott után két év alatt befizetett járulék elviszi a finanszírozás egy jelentős részét.

„Aki mindenképpen belevágna egy új vállalkozásba, gondolkodás nélkül pályázzon, mert a támogatás nagy eséllyel segít abban, hogy megvalósítsa a céljait, és pályára állítsa az új céget”

– részletezte Parajdi Borbála.

Hozzátette, a kezdő vállalkozások számára az első év a legnehezebb, a statisztikai adatok szerint az első évet 80 százalék nem éli túl, viszont egy ilyen támogatás növeli az esélyeket. Annál is inkább, hogy megkövetelik a vállalkozói és digitális kompetenciát, nem bízzák ezt a véletlenre, tulajdonképpen „rákényszerítik” a pályázókat, hogy megszerezzék a képesítést, elsajátítsanak olyan üzleti fogásokat, amelyek birtokában jó eséllyel tovább tudják vinni a vállalkozást.

korábban írtuk

Egy hét múlva rajtol a Start-Up Nation harmadik kiírása, 10 ezer üzleti tervet finanszíroznak
Egy hét múlva rajtol a Start-Up Nation harmadik kiírása, 10 ezer üzleti tervet finanszíroznak

Július 19-én rajtol el a kezdő vállalkozókat támogatni hivatott Start-Up Nation program harmadik kiírása – jelentette be kedden a vállalkozásokért és idegenforgalomért felelős miniszter.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. április 11., csütörtök

Drasztikusan vissza kell fogni a nagy tehergépkocsik és autóbuszok szén-dioxid-kibocsátását

Az Európai Parlament szerdán új, az uniós tagállamok kormányait tömörítő Tanáccsal már egyeztetett intézkedéseket fogadott el az új nehézgépjárművekre vonatkozó szén-dioxid-kibocsátás-csökkentési célok szigorítása érdekében.

Drasztikusan vissza kell fogni a nagy tehergépkocsik és autóbuszok szén-dioxid-kibocsátását
2024. április 11., csütörtök

Csökkent márciusban az infláció, de az árak még mindig jóval magasabbak, mint tavaly

Az Országos Statisztikai Intézet (INS) szerdán közölt adatai szerint a februári 7,23 százalékról 6,61 százalékra csökkent márciusban az éves infláció Romániában.

Csökkent márciusban az infláció, de az árak még mindig jóval magasabbak, mint tavaly
2024. április 10., szerda

Még el sem kezdték építeni a Nagyvárad–Arad gyorsforgalmi utat, máris „úttorlaszba” ütköztek

Rögtön az elején akadályokba ütközik a Nagyvárad és Arad között tervezett gyorsforgalmi út építése: óvás miatt felfüggesztik az egyik szakasz megépítésére kiírt közbeszerzési eljárást.

Még el sem kezdték építeni a Nagyvárad–Arad gyorsforgalmi utat, máris „úttorlaszba” ütköztek
2024. április 09., kedd

Újra drágultak az üzemanyagok – 7,5 lej felett a gázolaj literenkénti ára a piacvezetőnél

A romániai üzemanyagpiacot vezető Petrom kedden reggel ismét emelte a benzin és a gázolaj literenkénti árát – ez már a harmadik emelés ebben a hónapban.

Újra drágultak az üzemanyagok – 7,5 lej felett a gázolaj literenkénti ára a piacvezetőnél
2024. április 08., hétfő

Olcsóbb gázt és áramot ígér a lakossági fogyasztóknak a miniszter már májustól

Jövő hónaptól sokan árcsökkentést fognak tapasztalni, különösen a gáz esetében, de az elektromos energia esetében is – jelentette ki hétfőn Sebastian Burduja energiaügyi miniszter.

Olcsóbb gázt és áramot ígér a lakossági fogyasztóknak a miniszter már májustól
2024. április 08., hétfő

„Csak azért fizetünk biztosítást, hogy közlekedhessünk”: nem bízik a biztosítókban és a felügyeletben a lakosság

A romániai lakosságnak csupán 16 százaléka gondolja úgy, hogy a biztosítótársaságok foglalkoznak a kártérítés kifizetésével, ha megtörténik a baj – derül ki a romániai fuvarozók szövetsége megbízásából készült közvélemény-kutatásból.

„Csak azért fizetünk biztosítást, hogy közlekedhessünk”: nem bízik a biztosítókban és a felügyeletben a lakosság
2024. április 08., hétfő

Lefékezett az új és elektromos autók értékesítése

Idén márciusban 22 százalékkal csökkent a forgalomba helyezett új gépjárművek száma Romániában 2023 harmadik hónapjához képest; az elektromos autók szegmensében ennél is nagyobb mértékű, 35,9 százalékos visszaesést jegyeztek.

Lefékezett az új és elektromos autók értékesítése
2024. április 07., vasárnap

A felújítás befejezése után nagyméretű gépek is használhatják a nagyváradi repülőteret – már ha sikerül járatokat odacsábítani

Hamarosan hivatalosan is befejezettnek nyilvánítják a nagyváradi repülőtér korszerűsítési munkálatait, miután az utolsó szükséges eljárások után elkezdték a projekt átvételét.

A felújítás befejezése után nagyméretű gépek is használhatják a nagyváradi repülőteret – már ha sikerül járatokat odacsábítani
2024. április 07., vasárnap

Cáfolja Brüsszel, hogy az EU be akarja tiltani a fali gázkazánokat, amelyek rendkívül népszerűek Romániában

Az Európai Unió nem tiltja be a fosszilis tüzelőanyaggal működő kazánokat vagy fűtési rendszereket – például fali gázkazánokat, bojlereket, fűtőberendezéseket stb. – szögezte le közleményében az Európai Bizottság.

Cáfolja Brüsszel, hogy az EU be akarja tiltani a fali gázkazánokat, amelyek rendkívül népszerűek Romániában
2024. április 06., szombat

Erdélyi nyugdíjasok kapják a legnagyobb szociális pótlékokat

Márciusban 1 137 956 nyugdíjas részesült szociális pótlékban, 1647-tel kevesebb, mint az előző hónapban – derül ki az Országos Nyugdíjpénztar (CNPP) szombaton közzétett adataiból.

Erdélyi nyugdíjasok kapják a legnagyobb szociális pótlékokat