Trükkös teszt nyugdíjügyben? – Nem zárható ki, hogy átirányítják a második pillér összegeit az állami alapba

•  Fotó: Gecse Noémi

Fotó: Gecse Noémi

Egybehangzóan cáfolták az érintettek azt a vasárnap este szárnyra kapott sajtóértesülést, miszerint a szociálliberális kormány prioritásként tekint arra, hogy felfüggessze a nyugdíjrendszer második pillérébe, vagyis a kötelező magánnyugdíjalapba történő utalást. A Krónikának nyilatkozó szakértő szerint az ellentmondásos hírek célja valószínűleg az, hogy a kormányzat felmérje, mekkora lenne a felháborodás, ha ezt valóban meglépné.

Bálint Eszter

Bíró Blanka

2018. május 22., 10:072018. május 22., 10:07

Cáfolatok össztüze zúdult arra a vasárnap este szárnyra kapott értesülésre, miszerint a román szociálliberális kormány programjában szerepel többek között egy „törvényalkotási prioritás”, ami

2018. július elseje és december 31-e között felfüggesztené a nyugdíjrendszer második pillérébe, vagyis a kötelező magánnyugdíjalapba történő utalásokat.

Az elsőként a Mediafax hírügynökség által idézett, a parlamenttel való kapcsolattartásért felelős minisztérium honlapjára feltöltött tervezet szerint az említett periódusban a társadalombiztosítási hozzájárulás teljes összege az állami nyugdíjalapot, vagyis az első pillért gazdagítaná, azaz a második pillérbe nem folyna be az összeg 3,7 százaléka, ahogyan az jelenleg történik.

Hárítás és cáfolat

Elsőként Lia Olguţa Vasilescu munkaügyi miniszter sietett meghazudtolni a kiszivárgott információkat. A tárcavezető egy vasárnap esti televíziós műsorban tagadta, hogy ilyen intézkedésre készülne a kormány. Vasilescu azt mondta, ez az Országos Előrejelzési Bizottság (CNP) javaslata, a kabinet azonban nem ért egyet vele. A történet pikantériája azonban, hogy hétfőn Ion Ghizdeanu, a testület elnöke is cáfolta, miszerint ez konkrét rendelet vagy törvénytervezet lenne, elmondása szerint

Idézet
ez csak lehetőségként merült fel az egyeztetések során, és az információ tévedésből került nyilvánosságra”.

Hangsúlyozta, a bizottságnál számos felmérést, belső elemzést készítenek, a magánnyugdíjalappal kapcsolatos információk is egy lehetséges forgatókönyvből kiragadott adatok. Ion Ghizdeanu azt állítja, „tévedésből került be a kettes pilléről szóló sor” a honlapra feltöltött dokumentumba. Leszögezte: az általa vezetett intézmény nem terjesztett elő ilyen intézkedésről szóló javaslatot, a témáról egyelőre csak tárgyalnak a CNP-n belül, végleges döntés még nem született. „Még nem tudjuk, hogy javasolni fogjuk-e ezt, vagy sem. Majd meglátjuk” – fogalmazott Ghizdeanu.

korábban írtuk

Több illetékes cáfolja, hogy megszüntetnék a magánnyugdíjalapba történő befizetést
Több illetékes cáfolja, hogy megszüntetnék a magánnyugdíjalapba történő befizetést

Nem függesztik fel július 1-jétől a magánnyugdíjalapba történő befizetéseket, ez csak lehetőségként merült fel az egyeztetések során, és tévedésből került nyilvánosságra – nyilatkozta Ion Ghizdeanu, az Országos Előrejelzési Bizottság (CNP) elnöke.

Dragnea nem zárja ki a felfüggesztést

Megszólalt hétfőn a témában Liviu Dragnea, a Szociáldemokrata Párt (PSD) elnöke is, aki büntetett előélete miatt nem lehet miniszterelnök, ám korábban váltig hangoztatta, hogy ő személyesen dolgozta ki a kormányprogramot.

A képviselőház elnöke ugyan hazugságnak nevezte a szárnyra kapott híreket, de nyilatkozatában egyáltalán nem zárta ki annak a lehetőségét, hogy ha muszáj, átirányítják az első pillérbe a kötelező magánnyugdíjalapba folyósított összegeket.

Leszögezte, alakulatának két célkitűzése van e tekintetben. Az egyik, hogy a munkaügyi miniszter mielőbb zárja le azt az elemzést, amelynek alapján pontosan tájékoztatni tudják az állampolgárokat a nyugdíjala­pok hozamáról, a másik pedig hogy ezen információk birtokában mindenki eldönthesse: nyugdíjjáruléka teljes egészét az állami alapba folyósítja, vagy egy része marad a második pillérben. Dragnea egyúttal nyomatékosította: a kormány nem tervez olyan intézkedéseket hozni, amelyek a második pillér felszámolásához vezethetnek.

Az üzletemberek, szakmai szervezetek, valamint a fogyasztók képviselői eközben közös közleményben szólították fel a kormányt, hogy tartsa meg a második pillért, sőt emelje a kötelező magánnyugdíjalapokba fizetett összegek arányát.

Az ellenzék is az intézkedés ellen foglalt állást: a Nemzeti Liberális Párt (PNL) a napokban jelezte, hogy tájékoztató kampányt és aláírásgyűjtést indít a témában, tegnap pedig még a bűnvádi feljelentés lehetőségét is meglebegtették. A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USL) eközben azzal az üzenettel fordult a Dăncilă-kabinethez, hogy amennyiben gondjai vannak az állami nyugdíjalappal, úgy ne a második pillért, hanem a különleges nyugdíjak rendszerét számolja fel, és bizalmatlansági indítványt is kilátásba helyeztek.

Közben hétfőn Klaus Johannis államfő felszólította a kormánykoalíciót, hogy „egyszer és mindenkorra tisztázza szándékait” a nyugdíjrendszer második pillérével kapcsolatosan.

„Aggodalommal követem a történéseket. (...) Pingpongot játszanak a nyilatkozatokkal, hogy felszámolják, hogy nem számolják fel, hogy államosítják, hogy nem államosítják, hogy felfüggesztik, hogy nem függesztik fel.

Idézet
Ez nagyon-nagyon aggasztó, a kormányzati dilettantizmus határát súrolja, ezért felszólítom a kormánykoalíciót, hogy térjen már magához, és egyszer és mindenkorra tisztázza szándékait a nyugdíjrendszer második pillérével kapcsolatosan”

– nyilatkozta az Agerpres szerint Johannis. 

•  Fotó: Pixabay.com Galéria

Fotó: Pixabay.com

Tesztelik a reakciókat?

„A kötelező magánnyugdíjak államosításáról felröppenő ellentmondásos hírek célja valószínűleg az, hogy a kormány felmérje, mekkora lenne a felháborodás, ha ezt valóban meglépnék” – fogalmazott hétfőn a Krónika megkeresésére Biró Albin, a Pénzügyi Felügyelet (ASF) tagja. Kérdésünkre azt mondta,

nem lehet felmérni, mekkora nyomásnak kell lennie a költségvetésen, hogy a kormány ezt a döntést meghozza.

Különben a szakértő véleménye szerint gazdasági szempontból nem biztos, hogy szerencsés döntés lenne, hiszen jelenleg 8 milliárd euró van a második pillérben, ha hagyják tovább működni és gyarapodni, akkor tíz év múlva ez az összeg 20 milliárd euróra növekedhet, ami már a nemzeti össztermék (GDP) jelentős része lehet. Ugyanakkor Biró azt mondja, a második pillér megszüntetése „nem egy gaztett”, hiszen azt is az állam döntötte el, hogy létrehozzák 2007-ben az állami nyugdíj kiegészítéseként. Emlékeztetett,

a rendszer államosítását ugyanakkor már több ország meglépte, például Magyarország és Lengyelország is, az előbbi azonban „erkölcsi fedezettel”, hiszen így szüntette meg a különböző nemzetközi pénzintézetektől való függőséget.

„Akár egy népszavazást is megérne”

Biró Albin úgy látja, ezt a kérdést sokkal nyíltabban kellene kezelni, a társadalom bevonásával, akár egy népszavazást is megérne, hiszen mind a két tábornak van egy reprezentatív része, ötmillió főre tehető azok száma, akik most munkavállalók, tehát ezt az összeget befizetik, és szintén ötmilliós a nyugdíjasok tábora, akik megkapják ezt a pénzt. A biztosítási felügyelet tagja emlékeztetett, hogy

az első pillér, vagyis az állami nyugdíjalap úgy működik, hogy amit ma a munkavállalók befizetnek, azt azonnal meg is kapják a nyugdíjasok. A második és a harmadik pillért 2007-ben éppen azért hozták létre, hogy a befizetők saját maguknak „spóroljanak”, amit összegyűjtöttek, abból kapnak majd járadékot, ha nyugdíjba vonulnak.

„Ha a pénzügyi rendszer deficites, és nem elég a pénz a jelenlegi nyugdíjak kifizetésére, márpedig soha nem elég, akkor valamihez hozzá kell nyúlni, hogy minden nyugdíjas időben kapja meg a teljes összeget. Általában ezt a költségvetésből pótolják, tehát minden állampolgártól elvesznek.

Idézet
Ha hozzányúlnak a magánnyugdíjalaphoz, akkor attól az ötmilliótól veszik el a különbözetet, akik most éppen dolgoznak. Ezt a politikusok általában nem ismerik be, hiszen az ötmillió munkavállaló jelenti tulajdonképpen a társadalom gerincét”

– részletezte Biró Albin. Szerinte egyébként egy népszavazással a kormány kikerülhetne középről, az emberek dönthetnék el, hogy mindenkitől elvesznek, vagy csak attól az ötmilliótól, aki dolgozik.

„Nem lenne okos döntés”

„Ha már létrehozták a kötelező ma­gán­nyugdíjrendszert, és az működik, akkor nem lenne okos döntés megszüntetni” – szögezte le lapunknak Erdei-Dolóczki István, a képviselőház költségvetési, pénz- és bankügyi bizottságának RMDSZ-es tagja. Emlékeztetett, hogy a fiskális forradalom során már csökkentették a hozzájárulás mértékét, akkor kellett volna eldönteni, hogy továbbra is fenntartják, vagy sem. Arra is felhívta a figyelmet, hogy a romániai emberek alapvetően nem bíznak a befektetési alapokban, bár a magánnyugdíjalap összegeit állami értékpapírokba fektetik, aminek jelentős a hozama, és a legbiztosabb befektetésnek számít.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. november 02., szombat

A romániai emberekbe és vállalatokba is befektetne a kormányfő

Az ország újraiparosítása, valamint a kis- és középvállalkozások támogatása a két fő pillére a román gazdaság egészséges fejlődésének – jelentette ki Marcel Ciolacu miniszterelnök szombaton Aradon, miután helyi üzletemberekkel találkozott.

A romániai emberekbe és vállalatokba is befektetne a kormányfő
2024. november 02., szombat

Recesszió? A kormányfő ellentmond az elemzők forgatókönyvének

Az európai gazdasági válság Romániában is érezteti a hatását, de nem fog recesszióba lépni az ország – jelentette ki szombaton Marcel Ciolacu miniszterelnök. Elemzők nemrég arra figyelmeztettek, hogy jövőre nem zárható ki a recesszió.

Recesszió? A kormányfő ellentmond az elemzők forgatókönyvének
2024. november 02., szombat

Nem maradt kampányígéret a fizetésemelés, de a nagyját megette az infláció

Magasabb fizetéseket ígért a négy évvel ezelőtti választási kampányban a két leghosszabb ideig kormányzó politikai alakulat, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és a Szociáldemokrata Párt (PSD) is. Vajon a politikusok betartották a szavukat?

Nem maradt kampányígéret a fizetésemelés, de a nagyját megette az infláció
2024. november 01., péntek

Egyre több cég válik fizetésképtelenné

Az idei év első kilenc hónapjában 5119 cég és egyéni vállalkozó (PFA) jelentett fizetésképtelenséget, 11,82 százalékkal több, mint 2023 azonos időszakában, amikor 4578 esetet regisztráltak.

Egyre több cég válik fizetésképtelenné
Egyre több cég válik fizetésképtelenné
2024. november 01., péntek

Egyre több cég válik fizetésképtelenné

2024. november 01., péntek

Óriási bérkülönbségek az északnyugati régióban, Kolozs megye mindenkit letarol

Kolozs megyében 40–45 százalékkal magasabbak a fizetések az északnyugati régió többi megyéjéhez képest – derül ki a Beszterce-Naszód megyei regionális statisztikai igazgatóság pénteken közzétett elemzéséből.

Óriási bérkülönbségek az északnyugati régióban, Kolozs megye mindenkit letarol
2024. november 01., péntek

Török cégek építhetik az észak-erdélyi autópálya és egyben Románia legdrágább sztrádaszakaszát

Hosszas huzavonát követően végre épülhet Románia eddigi legdrágább autópálya-szakasza. Két török cégnek ítélték oda az észak-erdélyi autópálya utolsó két szakaszának megépítését.

Török cégek építhetik az észak-erdélyi autópálya és egyben Románia legdrágább sztrádaszakaszát
2024. október 31., csütörtök

Falugazdász: nem egységes kritériumok szerint mérték fel az aszálykárokat, aránytalanok a kártérítések

Szubjektív alapon történt a nyári aszály okozta károk felmérése, így egyes gazdák joggal érezhetik úgy, hogy nem egyformán részesülnek a kártérítésből – jelentette ki Nagy Zsolt falugazdász, az Arad Megyei Magyar Gazdák Egyesületének alelnöke.

Falugazdász: nem egységes kritériumok szerint mérték fel az aszálykárokat, aránytalanok a kártérítések
2024. október 31., csütörtök

Kevesebb adó folyt be a román államkasszába tavaly GDP-arányosan, mint 2022-ben

Az Európai Unióban (EU) az adó- és járulékbevételek átlagban a bruttó hazai termék (GDP) 40 százalékát tették ki tavaly, míg egy évvel korábban a GDP 40,7 százalékára rúgtak.

Kevesebb adó folyt be a román államkasszába tavaly GDP-arányosan, mint 2022-ben
2024. október 31., csütörtök

Nem nőtt, de nem is csökkent a munkanélküliség szeptemberben az előző hónaphoz képest

A szezonálisan kiigazított adatok szerint 2024 szeptemberében az augusztusi szinten, 5,5 százalékon maradt a munkanélküliségi ráta Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).

Nem nőtt, de nem is csökkent a munkanélküliség szeptemberben az előző hónaphoz képest
2024. október 31., csütörtök

Árréskorlátozás: halaszt a mezőgazdasági tárca, helyette árfigyelő bizottság alakulhat

A mezőgazdasági minisztérium úgy döntött, hogy elhalasztja azt a vitatott rendelettervezetet, amely több tízezer Romániában feldolgozott élelmiszertermék esetében legfeljebb 20 százalékban korlátozta volna a kereskedelmi haszonkulcsot.

Árréskorlátozás: halaszt a mezőgazdasági tárca, helyette árfigyelő bizottság alakulhat