Közel 2000 lejjel magasabb a Kolozs megyei átlagbér a Beszterce-Naszód megyében regisztráltnál
Fotó: Haáz Vince
Kolozs megyében 40–45 százalékkal magasabbak a fizetések az északnyugati régió többi megyéjéhez képest – derül ki a Beszterce-Naszód megyei regionális statisztikai igazgatóság pénteken közzétett elemzéséből.
2024. november 01., 15:192024. november 01., 15:19
Augusztusban például Kolozs megyében a havi nettó átlagkereset megközelítette a 6100 lejt, míg a regionális rangsorban második helyen álló
2023 augusztusához képest a Kolozs megyei nettó átlagbér 8,64 százalékkal nőtt, míg Beszterce-Naszód megyében 16 százalékos volt a növekedés.
Az északnyugati régiót Bihar, Beszterce-Naszód, Kolozs, Máramaros, Szatmár és Szilágy megye alkotja. A közzétett statisztikák a január–augusztusi átlagbérekre vonatkoznak.
Augusztus végén több mint 804 000 alkalmazottat tartottak nyilván az északnyugati régióban, akiknek 60 százaléka a szolgáltatási ágazatban, 38 százaléka az iparban és az építőiparban, a maradék 2 százalék pedig a mezőgazdaságban, az erdészetben és a halászatban dolgozott.
Tavaly 7042 lej volt a havi bruttó átlagbér Romániában, 916 lejjel, azaz 15 százalékkal nagyobb, mint egy évvel korábban – közölte szerdán az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Ugyanebben az időszakban körülbelül 28 800 munkanélkülit tartottak számon. A munkanélküliségi ráta 2,6 százalékos volt, 0,5 százalékponttal magasabb, mint 2023 augusztusában.
Az északnyugati régióban enyhén csökkent az ipari termelés az év első nyolc hónapjában 2023 azonos időszakához képest, de Kolozs megyében 10 százalékkal és Szatmár megyében 6 százalékkal nőtt. Beszterce-Naszód megyében 12 százalékkal, Máramaros megyében 11,6 százalékkal csökkent.
Romániában az elmúlt 10 évben csaknem megháromszorozódtak a bérek, és az átlagjövedelmek vásárlóereje is majdnem megduplázódott ebben az időszakban, de jelentős területi egyenlőtlenségek is tapasztalhatók – derül ki a BBTE elemzéséből.
a következő Bihar megye (1,46 milliárd eurós export és 1,49 milliárd eurós import). Máramaros, Szilágy és Szatmár megye többet exportál, mint amennyit importál: az első félévben e megyék által termelt export a regionális összérték mintegy 40 százalékát tette ki.
Romániában még mindig igen mély a bérszakadék: a legfrissebb hivatalos adatok szerint a legmagasabb ágazati átlagbér négyszer magasabb, mint a legalacsonyabb.
A pénteken jegyzett évi 5,93 százalékról 5,92 százalékra csökkent hétfőn a lej alapú hitelek törlesztőrészletét befolyásoló három hónapos bankközi hitelkamatláb (ROBOR) – közölte a Román Nemzeti Bank (BNR).
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) hétfőn közzétett adatai szerint 2024 októberében 5,4 százalék volt a munkanélküliségi ráta Romániában, 0,2 százalékkal kisebb, mint szeptemberben.
A romániai légiutas-forgalom 5,9 százalékkal bővült az 2024 első 9 hónapjában az egy évvel korábbihoz képest, elérte a 19,81 milliót – közölte szombaton az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Üzemanyag-drágulással szembesülhetnek a töltőállomásokra behajtó gépkocsivezetők az új év első napján, amely aznap nem csupán a piaci mozgásokból, hanem a kormány jövedékiadó-emeléséből fakadhat.
Ismét pusztít az afrikai sertéspestis: a Romániai Hússertéstartók Egyesülete szerint idén ősszel a hatóságok 30 ezer fertőzött állatot altattak el. Az állattelepek tulajdonosai arra panaszkodnak, hogy vontatottan halad a kártérítések kifizetése.
A csütörtökön jegyzett évi 5,92 százalékról 5,93 százalékra nőtt pénteken a lej alapú hitelek törlesztőrészletét befolyásoló három hónapos bankközi hitelkamatláb (ROBOR) – közölte a Román Nemzeti Bank (BNR).
Idén szeptemberben 916,758 milliárd lejre nőtt az államadósság az előző havi 886,983 milliárd lejről – közölte pénteken a pénzügyminisztérium.
Jövőre az országot gazdasági jellegű (magasabb adók és recesszió) és nem gazdasági jellegű (dezinformáció és fegyveres konfliktus) kockázatok is fenyegetik – fogalmazta meg a pénzügyi elemzőket tömörítő CFA Románia Egyesület.
Az Electrica Furnizare, Románia egyik legnagyobb áramszolgáltatója megállapította a jelenleg érvényes ársapka megszűnése, vagyis jelen állás szerint 2025. április 1-je után érvényes árait azon ügyfelei számára, akiknek szerződése az év végén jár le.
A szeptember végi 5,44 százalékról október végére 6,19 százalékra nőtt a GDP-arányos költségvetési hiány Romániában – jelentette be kedden a pénzügyminisztérium.
szóljon hozzá!