Recesszió? Marcel Ciolacu úgy kalkulál, hogy nem fog válságba kerülni a román gazdaság
Fotó: Gov.ro
Az európai gazdasági válság Romániában is érezteti a hatását, de nem fog recesszióba lépni az ország – jelentette ki szombaton Marcel Ciolacu miniszterelnök. Elemzők nemrég arra figyelmeztettek, hogy jövőre nem zárható ki a recesszió.
2024. november 02., 16:242024. november 02., 16:24
2024. november 02., 16:372024. november 02., 16:37
A Szociáldemokrata Párt (PSD) elnöke és államfőjelöltje látogatást tett az aradi Astra Személyvagongyárnál. Itt egyebek mellett arról kérdezték az újságírók, hogy szerinte milyen mértékben fog kihatni az országra az európai gazdasági válság, átgyűrűzhet-e ide is a recesszió.
„Folytatnunk kell a beruházásokat, reformokat kell véghezvinnünk a fenntarthatóság érdekében, dolgoznunk kell Románia újraiparosításán, és segítenünk kell azoknak az embereknek, akik megérdemlik, és akik bebizonyították, hogy tudnak építeni” – fogalmazott Ciolacu.
A miniszterelnök ezzel cáfolni igyekezett ama elemzők prognózisát, akik szerint jövőre tovább lassul a román gazdaság növekedése, sőt a recesszió veszélye is fennáll. A romániai pénzügyi elemzők szakmai szervezete, a CFA október közepén rámutatott, a gazdaság növekedési ütemének lassulása és a jövő évi adóügyi intézkedésekkel kapcsolatos bizonytanságok miatt tovább csökkent a román gazdasággal szembeni bizalom, ráadásul jövőre várhatóan tovább fog lassulni a gazdaság és – bár nem ez az alapforgatókönyv – a recesszió is bekövetkezhet.
Jövőre tovább lassul a román gazdaság növekedése, sőt a recesszió veszélye is fennáll, bár nem ez az alapforgatókönyv – véli a CFA Románia Egyesület alelnöke, Adrian Codirlaşu.
A romániai háztartások gázszámlája 2025. január 1-jétől átlagosan havi 150 lejjel fog emelkedni az árplafonról szóló jogszabályba becsúszott hiba miatt – kongatta meg a vészharangot a Romániai Energiaszolgáltatók Szövetsége (AFEER).
A pénteken jegyzett évi 5,93 százalékról 5,92 százalékra csökkent hétfőn a lej alapú hitelek törlesztőrészletét befolyásoló három hónapos bankközi hitelkamatláb (ROBOR) – közölte a Román Nemzeti Bank (BNR).
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) hétfőn közzétett adatai szerint 2024 októberében 5,4 százalék volt a munkanélküliségi ráta Romániában, 0,2 százalékkal kisebb, mint szeptemberben.
A romániai légiutas-forgalom 5,9 százalékkal bővült az 2024 első 9 hónapjában az egy évvel korábbihoz képest, elérte a 19,81 milliót – közölte szombaton az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Üzemanyag-drágulással szembesülhetnek a töltőállomásokra behajtó gépkocsivezetők az új év első napján, amely aznap nem csupán a piaci mozgásokból, hanem a kormány jövedékiadó-emeléséből fakadhat.
Ismét pusztít az afrikai sertéspestis: a Romániai Hússertéstartók Egyesülete szerint idén ősszel a hatóságok 30 ezer fertőzött állatot altattak el. Az állattelepek tulajdonosai arra panaszkodnak, hogy vontatottan halad a kártérítések kifizetése.
A csütörtökön jegyzett évi 5,92 százalékról 5,93 százalékra nőtt pénteken a lej alapú hitelek törlesztőrészletét befolyásoló három hónapos bankközi hitelkamatláb (ROBOR) – közölte a Román Nemzeti Bank (BNR).
Idén szeptemberben 916,758 milliárd lejre nőtt az államadósság az előző havi 886,983 milliárd lejről – közölte pénteken a pénzügyminisztérium.
Jövőre az országot gazdasági jellegű (magasabb adók és recesszió) és nem gazdasági jellegű (dezinformáció és fegyveres konfliktus) kockázatok is fenyegetik – fogalmazta meg a pénzügyi elemzőket tömörítő CFA Románia Egyesület.
Az Electrica Furnizare, Románia egyik legnagyobb áramszolgáltatója megállapította a jelenleg érvényes ársapka megszűnése, vagyis jelen állás szerint 2025. április 1-je után érvényes árait azon ügyfelei számára, akiknek szerződése az év végén jár le.
szóljon hozzá!