Recesszió? Marcel Ciolacu úgy kalkulál, hogy nem fog válságba kerülni a román gazdaság
Fotó: Gov.ro
Az európai gazdasági válság Romániában is érezteti a hatását, de nem fog recesszióba lépni az ország – jelentette ki szombaton Marcel Ciolacu miniszterelnök. Elemzők nemrég arra figyelmeztettek, hogy jövőre nem zárható ki a recesszió.
2024. november 02., 16:242024. november 02., 16:24
2024. november 02., 16:372024. november 02., 16:37
A Szociáldemokrata Párt (PSD) elnöke és államfőjelöltje látogatást tett az aradi Astra Személyvagongyárnál. Itt egyebek mellett arról kérdezték az újságírók, hogy szerinte milyen mértékben fog kihatni az országra az európai gazdasági válság, átgyűrűzhet-e ide is a recesszió.
„Folytatnunk kell a beruházásokat, reformokat kell véghezvinnünk a fenntarthatóság érdekében, dolgoznunk kell Románia újraiparosításán, és segítenünk kell azoknak az embereknek, akik megérdemlik, és akik bebizonyították, hogy tudnak építeni” – fogalmazott Ciolacu.
A miniszterelnök ezzel cáfolni igyekezett ama elemzők prognózisát, akik szerint jövőre tovább lassul a román gazdaság növekedése, sőt a recesszió veszélye is fennáll. A romániai pénzügyi elemzők szakmai szervezete, a CFA október közepén rámutatott, a gazdaság növekedési ütemének lassulása és a jövő évi adóügyi intézkedésekkel kapcsolatos bizonytanságok miatt tovább csökkent a román gazdasággal szembeni bizalom, ráadásul jövőre várhatóan tovább fog lassulni a gazdaság és – bár nem ez az alapforgatókönyv – a recesszió is bekövetkezhet.
Jövőre tovább lassul a román gazdaság növekedése, sőt a recesszió veszélye is fennáll, bár nem ez az alapforgatókönyv – véli a CFA Románia Egyesület alelnöke, Adrian Codirlaşu.
Teljesen új vasúti koncepcióval kötnék össze Európa valamennyi országát: egy dán agytröszt olyan szupergyors vonat hálózatának tervezetét dolgozta ki, mely 400 kilométer/órás sebességgel száguldó szerelvényeket képzel el.
A finn Nokian Tyres megkezdi a gumiabroncsok szállítását abból a gyárból, amelyet hivatalosan 2024 szeptemberében nyitottak meg Nagyváradon, 650 millió eurós beruházás nyomán.
Egy év alatt több mint 22 százalékkal nőtt az átlagnyugdíj Romániában. Érdekesség, hogy a 2024-ben országos szinten a legnagyobb összeget felmutató dél-erdélyi megyében az átlagnyugdíj értéke nincs messze az átlagfizetéstől.
Meghaladta a 200 ezret a romániai napelemes áramtermelő-fogyasztók, azaz a prosumerek száma, akik egy évvel korábban még csak 114 ezren voltak. A prosumerré válás „motorja” az állami támogatást nyújtó Zöld ház program.
A romániai lakosság az elmúlt három évben kezdett ráérezni az aranybefektetések ízére – állapította meg Victor Dima, a nemesfémek és devizák értékesítésével foglalkozó Tavex Románia igazgatója.
A romániai sörértékesítés kilencven százaléka a hipermarketekben, szupermarketekben és kisboltokban zajlik, míg a vendéglátóhelyek – éttermek, bárok és kávézók – csupán tíz százalékos részesedéssel bírnak.
Az Egyesült Államok a jelenleg tervezettnél „jóval nagyobb” mértékű vámokat vethet ki az Európai Unióra és Kanadára, ha közösen próbálnak fellépni az amerikai vámok ellen – közölte Donald Trump amerikai elnök a saját közösségi oldalán csütörtökön.
Beruházási és Fejlesztési Bank (Banca de Investiții si Dezvoltare – BID) néven megkezdte működését az új román állami bank.
Év eleje óta több mint 670 millió italcsomagolást váltottak vissza a fogyasztók Romániában a betétdíjas visszaváltási rendszeren keresztül, a rendszert működtető RetuRO vállalat pedig 50 000 tonna csomagolást már átadott az újrahasznosító állomásoknak.
Az elhúzódó választási ciklus valószínűleg legalább 2025 második feléig késleltetni fogja a további költségvetési konszolidációs intézkedéseket, és további intézkedések nélkül a 2025-re a GDP 7,5 százalékára várt hiánycélt kockázatok terhelik.
szóljon hozzá!