Recesszió? Marcel Ciolacu úgy kalkulál, hogy nem fog válságba kerülni a román gazdaság
Fotó: Gov.ro
Az európai gazdasági válság Romániában is érezteti a hatását, de nem fog recesszióba lépni az ország – jelentette ki szombaton Marcel Ciolacu miniszterelnök. Elemzők nemrég arra figyelmeztettek, hogy jövőre nem zárható ki a recesszió.
2024. november 02., 16:242024. november 02., 16:24
2024. november 02., 16:372024. november 02., 16:37
A Szociáldemokrata Párt (PSD) elnöke és államfőjelöltje látogatást tett az aradi Astra Személyvagongyárnál. Itt egyebek mellett arról kérdezték az újságírók, hogy szerinte milyen mértékben fog kihatni az országra az európai gazdasági válság, átgyűrűzhet-e ide is a recesszió.
„Folytatnunk kell a beruházásokat, reformokat kell véghezvinnünk a fenntarthatóság érdekében, dolgoznunk kell Románia újraiparosításán, és segítenünk kell azoknak az embereknek, akik megérdemlik, és akik bebizonyították, hogy tudnak építeni” – fogalmazott Ciolacu.
A miniszterelnök ezzel cáfolni igyekezett ama elemzők prognózisát, akik szerint jövőre tovább lassul a román gazdaság növekedése, sőt a recesszió veszélye is fennáll. A romániai pénzügyi elemzők szakmai szervezete, a CFA október közepén rámutatott, a gazdaság növekedési ütemének lassulása és a jövő évi adóügyi intézkedésekkel kapcsolatos bizonytanságok miatt tovább csökkent a román gazdasággal szembeni bizalom, ráadásul jövőre várhatóan tovább fog lassulni a gazdaság és – bár nem ez az alapforgatókönyv – a recesszió is bekövetkezhet.
Jövőre tovább lassul a román gazdaság növekedése, sőt a recesszió veszélye is fennáll, bár nem ez az alapforgatókönyv – véli a CFA Románia Egyesület alelnöke, Adrian Codirlaşu.
Románia nem csak hazai használatra, hanem exportra is gyárthat katonai drónokat a termelés felfutása után – jelentette ki Bogdan Ivan gazdasági miniszter Brassóban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
szóljon hozzá!