Képünk illusztráció
Fotó: 123RF
Hosszas huzavonát követően végre épülhet Románia eddigi legdrágább autópálya-szakasza. Két török cégnek ítélték oda az észak-erdélyi autópálya utolsó két szakaszának megépítését.
2024. november 01., 14:572024. november 01., 14:57
„A Vaskapu–Zilah és a Zilah–Szilágynagyfalu közötti autópálya-szakaszok tervezését és kivitelezését a török Makyol Insaat Sanayi Turizm VE Ticaret AS – Ozaltin Insaat Ticaret VE Sanayi AS cégeknek ítélték oda, 6,62 milliárd lejes (áfa nélkül) összegért” – jelentette be pénteken Cristian Pistol, a romániai infrastruktúrát kezelő országos társaság (CNAIR) igazgatója.
Ha elkészül, ez lesz amúgy a leghosszabb romániai alagút – külön-külön mindkét menetirány számára, 2,89 kilométer –, illetve 65 viaduktot, hidat és felüljárót is meg kell építeni, melyek hossza összesen 13 kilométert tesz ki.
A beruházás értéke mintegy 1,32 milliárd euró, és a szerződés szerint a sztrádaszakasznak 6 és fél év alatt kell elkészülnie, ebből 18 hónap a tervezési időszak.
Amint arról korábban írtunk, a CNAIR október közepén zsinórban hatodszor halasztotta el az észak-erdélyi autópálya Zilah környéki, egy 2,8 kilométeres alagutat is magában foglaló szakaszának megépítésére kiírt közbeszerzési eljárás nyertesének kihirdetését.
Zsinórban hatodszor halasztotta el az országos közútkezelő társaság (CNAIR) az észak-erdélyi autópálya Zilah környéki, egy 2,8 kilométeres alagutat is magában foglaló szakaszának megépítésére kiírt közbeszerzési eljárás nyertesének kihirdetését.
A Makyol amúgy a Nagyszeben–Fogaras-autópálya (A13) négy szakaszán, valamint az A7-es autópálya egy szakaszán dolgozik egy másik török céggel, a Nurollal közösen.
Mint ismeretes, a CNAIR április óta halogatja folyamatosan a győztes kihirdetését, mindezt úgy, hogy a közbeszerzési eljárást 2023 februárjában írták ki.
Az infrastrukturális beruházások megvalósítását évek óta figyelemmel kísérő, civil szakértőkből álló Pro Infrastruktúra Egyesület szerint a folyamatos halogatás oka az volt, hogy nem áll rendelkezésre elég pénz, a kormány több építkezést hagyott jóvá, mint amennyi a legfőbb forrásban, a 2021 és 2027 közötti időszakra szóló közlekedési programban – amely révén európai uniós forrásokból finanszírozzák a romániai sztrádaépítéseket – rendelkezésre áll.
Jövő év tavaszán kezdődnek el az építési munkálatok az észak-erdélyi autópálya Bihar megyei, Bisztraterebes és Bihar közötti szakaszán – jelentette be Sorin Grindeanu közlekedési miniszter.
A közúti beruházások költségvetése a 9,6 milliárd eurós teljes programból mintegy 5,5 milliárd eurót tesz ki (ebből 4,6 milliárd euró uniós pénz), de a leszerződött összeg a Pro Infrastruktúra szerint összeg ennél jóval magasabb.
Az új pályázati kiírásra azért volt szükség, mert az előző versenytárgyalás meghirdetése óta erőteljesen megnőttek az árak az ágazatban. Ezek után a kiírás határidejét meghosszabbították, ugyanis az érdeklődő cégek több száz tisztázni való kérdést fogalmaztak meg. Ezek nagy részére a CNAIR azzal válaszolt, hogy a megoldást a majdani kivitelezőnek kell megtalálnia.
Friss drónfelvételekből készített, feliratozott videóösszeállítást tettek közzé az észak-erdélyi autópálya szakaszonkénti állásáról.
Az előző havi 1,1 százalékos csökkenés után márciusban 0,1 százalékkal nőtt az Európai Unióban az építőipari termelés februárhoz képest, Ausztria és Románia építőipara teljesített a legjobban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) kedden ismertetett adatai szerint az idei első negyedévben 32 600 betöltetlen állás volt Romániában, 1700-zal kevesebb, mint az előző negyedévben és 2400-zal kevesebb, mint 2024 első három hónapjában.
A korábbi 2,5 százalékról 1,4 százalékra csökkentette a román bruttó hazai termék (GDP) növekedésére vonatkozó prognózisát a hétfőn közzétett tavaszi gazdasági előrejelzésében az Európai Bizottság.
A befektetők kedvezően fogadták Nicuşor Dan független jelölt választási győzelmét.
Az idei év első négy hónapjában 2214 cég jelentett fizetésképtelenséget, 12,35 százalékkal kevesebb, mint 2024 azonos időszakában, amikor 2526 esetet regisztráltak – közölte hétfőn a cégbíróság (ONRC).
Románia nem csak hazai használatra, hanem exportra is gyárthat katonai drónokat a termelés felfutása után – jelentette ki Bogdan Ivan gazdasági miniszter Brassóban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
szóljon hozzá!