Százezres elbocsátásról beszél Udrea

•  Fotó: Bone Ewald

Fotó: Bone Ewald

Az egyebek mellett a bérek 25, illetve a nyugdíjak 15 százalékos csökkentését előíró költségvetési megszorítások alkalmazása oly mértékben járul hozzá az ország gazdasági stabilitásának helyrebillenéséhez, hogy a jövő év elejétől a havi jövedelmek visszaállhatnak jelenlegi szintjükre – hangoztatta az egyik kereskedelmi tévécsatorna beszélgetőműsorában Elena Udrea fejlesztési és turisztikai miniszter, aki azonban garanciát nem mert vállalni kijelentéséért.

Krónika

2010. június 21., 09:072010. június 21., 09:07

Szerinte senki nem tud semmi hasonlót garantálni, hisz sok múlik a szintén labilis nemzetközi piaci viszonyokon is. Udrea ugyanakkor lezsögezte, ha már tavaly hasonló megszorításokat vezettek volna be, akkor azok még nem lettek volna ennyire húsba vágóak. Hozzátette, tavaly azonban a kormány négy hónapon át nem tudta végezni munkáját, mivel az ellenzék bizalmatlansági indítványának megszavazásával megbukott.

A tárcavezető elmondta, a kormány és a Nemzetközi Valutaalap (IMF) megállapodása értelmében év végéig 70 ezer közalkalmazottat el kell bocsátani. Szerinte azonban csak 100 ezres leépítéssel lehet elérni, hogy a jelenlegi szintre nőjenek ismét a fizetések. „Elbocsátjuk mindazokat, akik nem kompetensek, nincs keresnivalójuk a közszférában” – hangoztatta Udrea, aki szerint a kialakult helyzetért az elmúlt 20 év teljes politikai palettája felelős. Közlése szerint a kormányban nem esett szó egy újabb IMF-hitelről.

Mint ismeretes, korábban Vasile Blaga tárcavezető úgy vélekedett, az országnak újabb készenléti hitelmegállapodásra van szüksége. Egy másik kollégájának, Radu Berceanu közlekedésügyi miniszternek is ellentmondott a beszélgetés során Udrea. Mint hangsúlyozta, nem igaz az, hogy már a tavalyi év elején lehetett tudni, milyen nehéz helyzetbe sodródott az ország. „Nekem tavaly nem volt tudomásom arról, hogy a 2010-es év nehezebb lesz, mint a 2009-es, ezért nem hoztam meg akkor a szükséges intézkedéseket” – fogalmazott.

A tárcavezető ugyanakkor arról is beszámolt, hogy családi vállalkozásai is igen rosszul működnek, miközben 3 millió eurós bankhitelt kell törlesztenie. Hozzátette: reméli, hogy sikerül mégis visszafizetnie az összeget, ellenkező esetben elárverezik a garanciaként megjelölt javait. Azonban a miniszter arról is beszélt, hogy ilyen körülmények között is meg tudja engedni magának, hogy ne vegye fel tárcavezetői fizetését, hanem a teljes összeget „szolidaritásból” idős személyeknek ajánlja fel.

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. május 14., szerda

Tojásból lesz a csoda – Németh Csaba élelmiszermérnök a magyar élelmiszeripar sikertörténetéről (VIDEÓ)

Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.

Tojásból lesz a csoda – Németh Csaba élelmiszermérnök a magyar élelmiszeripar sikertörténetéről (VIDEÓ)
2025. május 13., kedd

Alapélelmiszerek: jót tett az árréskorlátozás a miniszter szerint

Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.

Alapélelmiszerek: jót tett az árréskorlátozás a miniszter szerint
2025. május 13., kedd

A múlt heti sokkhatás után tovább erősödött a lej az euróhoz mérten, csökkent a ROBOR is

Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.

A múlt heti sokkhatás után tovább erősödött a lej az euróhoz mérten, csökkent a ROBOR is
2025. május 13., kedd

Tánczos: június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból

Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.

Tánczos: június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból
2025. május 13., kedd

Adóemeléshez vezethet a költségvetési válság Ilie Bolojan szerint

Költségvetési válság van Romániában Ilie Bolojan ügyvivő elnök szerint, mert a mindenkori kormány évek óta többet költ, mint amennyit megengedhet magának. Olyan helyzetbe kerülhetünk, hogy adóemelésre kényszerülünk – kongatta meg egyúttal a vészharangot.

Adóemeléshez vezethet a költségvetési válság Ilie Bolojan szerint
2025. május 13., kedd

Munkaerőhiányra panaszkodnak a fuvarozók

Két év alatt megduplázódott a munkaerőhiány a közúti szállítmányozásban – állítja az egyik szakmai szervezet vezetője, aki szerint Arad megyében jelenleg 1500 hivatásos gépkocsivezető „hiányzik” az ágazatból.

Munkaerőhiányra panaszkodnak a fuvarozók
2025. május 13., kedd

Borús kilátások: rontotta Románia gazdasági növekedési kilátásait az EBRD

Az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) lefelé módosította a román gazdaságra vonatkozó idei előrejelzését.

Borús kilátások: rontotta Románia gazdasági növekedési kilátásait az EBRD
2025. május 13., kedd

Stagnált áprilisban az infláció, a szolgáltatások drágultak a legnagyobb mértékben

Áprilisban 4,9 százalékon stagnált az éves infláció Romániában, a legjelentősebb mértékű, 6,83 százalékos árnövekedést a szolgáltatói szektorban regisztrálták – közölte kedden az Országos Statisztikai Intézet (INS).

Stagnált áprilisban az infláció, a szolgáltatások drágultak a legnagyobb mértékben
2025. május 13., kedd

Roncstraktorprogram újratöltve: ki kell szűrni az ügyeskedőket

Kérészéletűnek bizonyult a környezetvédelmi minisztérium által meghirdetett roncstraktorprogram, a Környezetvédelmi Alap számítógépes rendszere összeomlott. A portálunk által megkérdezett szakpolitikus szerint a program iránt óriási az érdeklődés.

Roncstraktorprogram újratöltve: ki kell szűrni az ügyeskedőket
2025. május 12., hétfő

Burduja: a törvényszék elutasította a Greenpeace-nek a Neptun Deep beruházás leállítását kérő keresetét

A bukaresti törvényszék alapfokon elutasította a Greenpeace Románia keresetét, amelyben a környezetvédő szervezet a Neptun Deep beruházás leállítását kérte – számolt be hétfőn a Facebook-oldalán Sebastian Burduja energiaügyi miniszter.

Burduja: a törvényszék elutasította a Greenpeace-nek a Neptun Deep beruházás leállítását kérő keresetét