Fotó: Bone Ewald
2010. június 21., 09:072010. június 21., 09:07
Szerinte senki nem tud semmi hasonlót garantálni, hisz sok múlik a szintén labilis nemzetközi piaci viszonyokon is. Udrea ugyanakkor lezsögezte, ha már tavaly hasonló megszorításokat vezettek volna be, akkor azok még nem lettek volna ennyire húsba vágóak. Hozzátette, tavaly azonban a kormány négy hónapon át nem tudta végezni munkáját, mivel az ellenzék bizalmatlansági indítványának megszavazásával megbukott.
A tárcavezető elmondta, a kormány és a Nemzetközi Valutaalap (IMF) megállapodása értelmében év végéig 70 ezer közalkalmazottat el kell bocsátani. Szerinte azonban csak 100 ezres leépítéssel lehet elérni, hogy a jelenlegi szintre nőjenek ismét a fizetések. „Elbocsátjuk mindazokat, akik nem kompetensek, nincs keresnivalójuk a közszférában” – hangoztatta Udrea, aki szerint a kialakult helyzetért az elmúlt 20 év teljes politikai palettája felelős. Közlése szerint a kormányban nem esett szó egy újabb IMF-hitelről.
Mint ismeretes, korábban Vasile Blaga tárcavezető úgy vélekedett, az országnak újabb készenléti hitelmegállapodásra van szüksége. Egy másik kollégájának, Radu Berceanu közlekedésügyi miniszternek is ellentmondott a beszélgetés során Udrea. Mint hangsúlyozta, nem igaz az, hogy már a tavalyi év elején lehetett tudni, milyen nehéz helyzetbe sodródott az ország. „Nekem tavaly nem volt tudomásom arról, hogy a 2010-es év nehezebb lesz, mint a 2009-es, ezért nem hoztam meg akkor a szükséges intézkedéseket” – fogalmazott.
A tárcavezető ugyanakkor arról is beszámolt, hogy családi vállalkozásai is igen rosszul működnek, miközben 3 millió eurós bankhitelt kell törlesztenie. Hozzátette: reméli, hogy sikerül mégis visszafizetnie az összeget, ellenkező esetben elárverezik a garanciaként megjelölt javait. Azonban a miniszter arról is beszélt, hogy ilyen körülmények között is meg tudja engedni magának, hogy ne vegye fel tárcavezetői fizetését, hanem a teljes összeget „szolidaritásból” idős személyeknek ajánlja fel.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
Költségvetési válság van Romániában Ilie Bolojan ügyvivő elnök szerint, mert a mindenkori kormány évek óta többet költ, mint amennyit megengedhet magának. Olyan helyzetbe kerülhetünk, hogy adóemelésre kényszerülünk – kongatta meg egyúttal a vészharangot.
Két év alatt megduplázódott a munkaerőhiány a közúti szállítmányozásban – állítja az egyik szakmai szervezet vezetője, aki szerint Arad megyében jelenleg 1500 hivatásos gépkocsivezető „hiányzik” az ágazatból.
Az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) lefelé módosította a román gazdaságra vonatkozó idei előrejelzését.
Áprilisban 4,9 százalékon stagnált az éves infláció Romániában, a legjelentősebb mértékű, 6,83 százalékos árnövekedést a szolgáltatói szektorban regisztrálták – közölte kedden az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Kérészéletűnek bizonyult a környezetvédelmi minisztérium által meghirdetett roncstraktorprogram, a Környezetvédelmi Alap számítógépes rendszere összeomlott. A portálunk által megkérdezett szakpolitikus szerint a program iránt óriási az érdeklődés.
A bukaresti törvényszék alapfokon elutasította a Greenpeace Románia keresetét, amelyben a környezetvédő szervezet a Neptun Deep beruházás leállítását kérte – számolt be hétfőn a Facebook-oldalán Sebastian Burduja energiaügyi miniszter.