Hamarosan helyi légitársaság járatait is választhatják a nagyváradi reptér utasai
Fotó: Facebook/Aeroportul Oradea
Bel- és külföldi járatokat is üzemeltetne az a légitársaság, amelyet együttműködésben alapít meg jövő hónapban Nagyvárad és Bihar megye. Az első járatok tavasszal indulhatnak.
2021. augusztus 05., 16:062021. augusztus 05., 16:06
Saját légitársasága lesz Bihar megyének és Nagyváradnak – jelentette be csütörtökön váratlanul, egy két órával a kezdési időpont előtt meghirdetett sajtótájékoztatón Florin Birta, a megyeszékhely polgármestere, valamint Ilie Bolojan, a megyei közgyűlés elnöke. Az erről szóló megállapodást már előkészítették, de még rá kell bólintania a megyei, illetve a váradi önkormányzatnak.
Sok még az ismeretlen
Mint a szecessziós múzeumnak helyet adó Darvas-házban megtartott sajtótájékoztatón elhangzott, belföldi járatokat készülnek indítani Bukarestbe, illetve egy vagy két nyugat-európai légikikötőt is célba vesznek.
Két repülőgéppel bonyolítanák a járatokat, a részletek azonban még függőben vannak, így azt sem lehet tudni, hogy megvásárolják, lízingelik vagy bérlik a gépeket, mint ahogy még ismeretlen a gépek típusa, kapacitása, a járatok működtetésének formája is.
„Úgy gondoljuk, hogy a vállalat jövedelmező lesz, elérhető árak és kiszámítható, biztos járatok lesznek” – húzta alá Ilie Bolojan. Az, hogy részvénytársaság vagy Kft. lesz, még nem dőlt el, mint ahogy egyelőre a szeptemberben megalapítandó légitársaság neve sem ismert. A megyei önkormányzat elnökének elmondása szerint a Fly Oradea vagy az Oradea Airlines jöhet szóba – döntés azt követően születik, hogy a két képviselőtestület is megszavazza az együttműködési megállapodást.
Ami pedig az anyagiakat illeti, az alapítók azt szeretnék, ha a helyi vállalkozások is finanszíroznák a helyi légitársaságot például kötvények révén, vagy éppen adományokkal, szponzorálással.
Elegük van a hazárdjátékból
„Miért jó létrehozni ezt a légitársaságot? Egyrészt közepes méretű romániai város vagyunk, amelynek a vonzáskörzete nagyjából egymillió lakos Bihar megyéből, illetve a környező megyék szomszédos részeiről. Látták, hogy az elmúlt években milyen fluktuáció volt a nagyváradi repülőtéren. Megyénkben a váradi reptéren járatot üzemeltetni a jövedelmezőség határán mozog.
– érvelt a döntés mellett Bolojan. Újságírói kérdésre válaszolva jelezte, Dániában találtak egy hasonló példát, ahol egy kisebb város saját légitársasága üzemeltet járatot Koppenhágába és vissza.
Mint ismeretes, amikor Ilie Bolojan hazárdjátékot említ, akkor az elmúlt évek tapasztalatából indul ki. A Ryanair ugyanis 2018-ban derült égből villámcsapásként felfüggesztette nagyváradi járatait, így konkrétan nemzetközi járatok nélkül maradt a Körös-parti város légikikötője. Új légitársaságokat azóta sem sikerült Váradra csábítani, a Ryanairt viszont 800 000 eurós önkormányzati támogatással sikerült „visszacsalni”.
Az első bejelentések szerint úgy volt, hogy 2020 decemberében érkeznek az első gépek, ám a koronavírus-világjárvány és a pandémia megfékezése érdekében bevezetett óvintézkedések miatt július elejétől repülhetnek Londonba (Stansted), Milanóba (Bergamo), Bolognába és Düsseldorfba (Weeze) a váradiak és a környéken élők. Emellett menetrend szerinti járatokkal mindössze Bukarestbe lehet eljutni a Tarom állami légitársaság, illetve a Blue Air gépeivel, valamint charter járatok közlekednek egyiptomi és törökországi tengerparti turistaparadicsomokba.
A romániai cégvezetők egyelőre megkísérlik felmérni, milyen hatással lesznek majd az ország gazdaságára az amerikai elnök által szerdán bejelentett új vámok.
A kormány elfogadta a különleges ipari létesítményekre kivetett úgynevezett oszlopadó szabályozását módosító sürgősségi rendeletet – jelentette be a Ciolacu-kabinet csütörtöki ülése után a pénzügyminiszter.
Románia schengeni övezeti csatlakozásával 2025-ben 25 százalékkal bővül a nemzetközi szállítási volumen, amit a romániai fogyasztók növekvő külföldi vásárlási kedve és az eladók külföldi piacokon való terjeszkedése táplál – vetíti előre egy elemzés.
Donald Trump elnök döntése, hogy 10 százalékos vámot vet ki az Egyesült Államokba importált legtöbb árura, valamint magasabb vámokat vet ki több tucat országra a riválisoktól a szövetségesekig, felerősítette a globális kereskedelmi háborút.
Nehezen teljesíthető adóemelés nélkül a 2025-ös évi állami költségvetésben rögzített 7 százalékos hiánycél – jelentette ki a Krónika megkeresésére Rácz Béla Gergely, a BBTE Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának docense.
Jelenleg két forgatókönyv van terítéken a sokat vitatott különleges nyugdíjak reformjára, ami mérföldkőként szerepel az országos helyreállítási tervben, vagyis 231 millió euró úszhat el, ha nem sikerül rendezni a kérdést.
Az Országos Katasztrófavédelmi Alap április elsején elindított a „Nem a katasztrófa, hanem a felkészültség hiánya az igazi tragédia” elnevezésű figyelemfelkeltő kampányt, amelynek célja felhívni a figyelmet a természeti katasztrófák pusztító hatásaira.
Finn cég vásárolta fel a legnagyobb romániai egészségügyi magánszolgáltatót, a Regina Mariát – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) kedden közzétett szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatai szerint 2025 februárjában 5,6 százalék volt a munkanélküliségi ráta Romániában, 0,1 százalékponttal nagyobb, mint januárban.
Teljesen új vasúti koncepcióval kötnék össze Európa valamennyi országát: egy dán agytröszt olyan szupergyors vonat hálózatának tervezetét dolgozta ki, mely 400 kilométer/órás sebességgel száguldó szerelvényeket képzel el.
szóljon hozzá!