2010. július 05., 10:202010. július 05., 10:20
Hozzátette, a több mint 900 millió euró a jegybankhoz kerül a folyó fizetési mérleg deficitjének finanszírozására. Jeffrey Franks, a Valutaalap romániai küldöttségének vezetője a döntést követően elmondta, hogy az igazgatótanács jóváhagyta az idei tervezett inflációs cél 3,5 százalékról 7,9 százalékra emelését is. Hozzátette: az IMF arra számít, hogy az áfa 19 százalékról 24 százalékra történt emelése csak az árakra lesz hatással, amely a jövő év folyamán fokozatosan eltűnik, így nem kell állandó inflációs nyomásra számítani. Franks ugyanakkor nem rejtette véka alá, hogy az IMF igazgatótanácsa aggodalmának adott hangot annak kapcsán, hogy képes lesz-e a bukaresti kormány folytatni a megkezdett reformpolitikát, vissza tudja-e fogni a Boc-kabinet a költségvetési kiadásokat, illetve tud-e az adók és illetékek hatékony begyűjtését elősegítő intézkedéseket hozni. „Itt egyszerűen nem csak a megszorító intézkedések elfogadásáról van szó: Romániának tiszteletben kell tartania a pénzintézettel szemben vállalt kötelezettségeit, ellenőrzés alatt kell tartania a költségvetési kiadásokat, és képesnek kell lennie a költségvetési bevételek begyűjtésének biztosítására” – szögezte le Jeffrey Franks. Az IMF képviselője szerint a pénzintézet vezetőségében „kellemes benyomást keltett”, hogy a román kormány gyorsan megtalálta az alternatív megoldást, miután az alkotmánybíróság az alaptörvénnyel ellentétesnek nyilvánította a nyugdíjak tizenöt százalékos csökkentését. Franks ismertette azt is: a washingtoni pénzintézet a bukaresti kormány jelzésére vár annak érdekében, hogy megkezdjék a tárgyalásokat egy esetleges új, Romániának nyújtandó hitelcsomagról szóló megállapodásról. Szerinte Románia esetében elővigyázatossági vagy készenléti megállapodás jöhetne szóba a jövő év folyamán, a bukaresti kormánynak azonban mindkét esetben újabb kötelezettségeket kellene vállalnia a strukturális reformok gyakorlatba ültetése terén; ezzel kapcsolatban Franks az infrastruktúra-fejlesztést, a munkaerőpiacot és az állami vállalatokat nevezte meg „megreformálandó” ágazatokként.
Mint ismeretes, az újabb hitelrészlet folyósítását az akadályozta mindeddig, hogy a bukaresti taláros testület június 25-én alkotmányellenesnek nyilvánította a kormány és a parlament által korábban elfogadott takarékossági csomag egyes részleteit, így a nyugdíjak 15 százalékos csökkentését. Miután emiatt veszélybe került az IMF hitelrészletének kiutalásáról szóló döntés, a kormány július 1-jei hatállyal 24 százalékra emelte az áruforgalmi adót a korábbi 19 százalékról. A takarékossági törvénycsomag egy másik intézkedése értelmében 25 százalékkal csökkennek a közalkalmazotti bérek. A most átutalt összeggel Románia már 10,7 milliárd eurót hívott le a készenléti hitelkeretből. Az idei államháztartási hiány a bruttó hazai termék (GDP) 6,8 százaléka lesz a tervek szerint, a deficit a takarékossági intézkedések nélkül elérné a 9,1 százalékot.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
Költségvetési válság van Romániában Ilie Bolojan ügyvivő elnök szerint, mert a mindenkori kormány évek óta többet költ, mint amennyit megengedhet magának. Olyan helyzetbe kerülhetünk, hogy adóemelésre kényszerülünk – kongatta meg egyúttal a vészharangot.
Két év alatt megduplázódott a munkaerőhiány a közúti szállítmányozásban – állítja az egyik szakmai szervezet vezetője, aki szerint Arad megyében jelenleg 1500 hivatásos gépkocsivezető „hiányzik” az ágazatból.
Az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) lefelé módosította a román gazdaságra vonatkozó idei előrejelzését.
Áprilisban 4,9 százalékon stagnált az éves infláció Romániában, a legjelentősebb mértékű, 6,83 százalékos árnövekedést a szolgáltatói szektorban regisztrálták – közölte kedden az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Kérészéletűnek bizonyult a környezetvédelmi minisztérium által meghirdetett roncstraktorprogram, a Környezetvédelmi Alap számítógépes rendszere összeomlott. A portálunk által megkérdezett szakpolitikus szerint a program iránt óriási az érdeklődés.
A bukaresti törvényszék alapfokon elutasította a Greenpeace Románia keresetét, amelyben a környezetvédő szervezet a Neptun Deep beruházás leállítását kérte – számolt be hétfőn a Facebook-oldalán Sebastian Burduja energiaügyi miniszter.