2010. február 19., 10:502010. február 19., 10:50
A statisztika szerint az Északkeleti, a Délnyugat-Olténia, a Délkeleti, a Dél-Munténia, az Északnyugati és a Központi régió is a hátul kullogók közé került. Utóbbi kettő magában foglalja a Partium és Erdély nagy részét is: az Északnyugati régió Bihar, Szatmár, Kolozs, Máramaros és Beszterce-Naszód, a Központi pedig Hargita, Kovászna, Maros, Brassó, Szeben és Fehér megyéből áll. A romániai régiók közül a Moldva északi részét magában foglaló Északkeleti a legszegényebb, az Unió régiói közül az utolsó előtti helyen áll.
A többi régió sem dicsekedhet ugyanakkor, hiszen a nyolcból hétben kisebb a vásárlóerő az uniós átlagnál. Az önálló régióként működő Bukarest-Ilfov az egyetlen, amely jobb eredményekkel rendelkezik: itt a vásárlóerő meghaladja az uniós átlag 90 százalékát, ami azt jelenti, hogy az itteniek több mint kétszer gazdagabbak az ország többi polgáránál. A vásárlóerő-paritás alapján számolt bruttó hazai termék (GDP) a legszegényebb északkeleti régióban az uniós átlag 27 százaléka, ennél csak a bolgár Szeverozapaden régió áll rosszabbul a maga 26 százalékával. Hét régióban ez az arány kisebb az uniós átlag 75 százalékánál, ezzel Románia Görögországgal megegyező helyzetben van.
Ennél több hasonló helyzetben lévő régió csak Lengyelországban van, ám ez területét, így a régiók számát tekintve is az egyik legnagyobb uniós tagállam. Romániában 2007-ben az egy főre jutó GDP 5800 euró volt, a vásárlóerő-paritás szintjén számítva 10 400, ami az EU-átlag 41 százaléka. A legszegényebb Északnyugati régióban az egy főre jutó GDP 3700 euró, vásárlóereje az uniós átlag 27 százaléka. A további sorrend: Délnyugat-Olténia: 4500 euró, 32,7 százalék; Délkelet: 4700, 33,8; Dél-Munténia: 4800, 34,2; Északnyugat: 5600, 40,2; Központi: 5900, 42,2; Nyugati: 6700, 48,2; Bukarest-Ilfov: 12 800, 92,2. Az Európai Unió leggazdagabb régiója egyébként a londoni, ahol a vásárlóerő az uniós átlag 3,3-szorosa.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
Költségvetési válság van Romániában Ilie Bolojan ügyvivő elnök szerint, mert a mindenkori kormány évek óta többet költ, mint amennyit megengedhet magának. Olyan helyzetbe kerülhetünk, hogy adóemelésre kényszerülünk – kongatta meg egyúttal a vészharangot.
Két év alatt megduplázódott a munkaerőhiány a közúti szállítmányozásban – állítja az egyik szakmai szervezet vezetője, aki szerint Arad megyében jelenleg 1500 hivatásos gépkocsivezető „hiányzik” az ágazatból.
Az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) lefelé módosította a román gazdaságra vonatkozó idei előrejelzését.
Áprilisban 4,9 százalékon stagnált az éves infláció Romániában, a legjelentősebb mértékű, 6,83 százalékos árnövekedést a szolgáltatói szektorban regisztrálták – közölte kedden az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Kérészéletűnek bizonyult a környezetvédelmi minisztérium által meghirdetett roncstraktorprogram, a Környezetvédelmi Alap számítógépes rendszere összeomlott. A portálunk által megkérdezett szakpolitikus szerint a program iránt óriási az érdeklődés.
A bukaresti törvényszék alapfokon elutasította a Greenpeace Románia keresetét, amelyben a környezetvédő szervezet a Neptun Deep beruházás leállítását kérte – számolt be hétfőn a Facebook-oldalán Sebastian Burduja energiaügyi miniszter.