Fotó: Agerpres
2010. február 05., 10:452010. február 05., 10:45
A hitelezéseik szempontjából 2010 a közepes méretű vállalkozások éve lesz – nyilatkozta a Krónikának Diósi László, az OTP Bank Románia vezérigazgatója. Mint tájékoztatott, minden igénylést egyenként bírálnak el, de idén inkább az életképes közepes vállalkozásokat hitelezik, és nem kifejezetten céljuk a mikrovállalkozásokkal együttműködni.
Diósi szerint a válság leginkább a mikro- és a kisvállalkozásokat sújtotta, a recesszió hatása náluk érezhető a leghosszabb ideig. A magánszemélyek, a közepes és a nagyvállalkozók esetében a gazdasági visszaesés hatása egyre csökken, viszont a kisvállalkozásoknál továbbra is növekvő tendenciát mutat. Diósi szerint a jelenség magyarázata, hogy ennek a rétegnek a segítése és menedzselése nemcsak banki feladat, hanem azt jelentős mértékben az államnak kellene átvállalnia.
Az OTP romániai vezetője ugyanakkor arra is rámutatott, hogy tavaly Romániában a kormány nem indított vállalkozásfejlesztő programokat, bár ezt az európai államok többsége megtette. Mint részletezte, a német, az olasz és az osztrák kormányok sokat segítettek, és Magyarországon is megkétszerezték a kis- és közepes vállalkozásokat segítő Széchenyi-kártya keretét.
„A kisvállalkozás a legkevésbé ellenálló, hiszen nincs ahogyan csökkentenie költségeit. Ha a közepes méretű cégek piaca beszűkül, vásárlói eltűnnek, vezetői képesek arra, hogy átszervezzenek, eladják valamelyik telepüket, visszavonuljanak, újragondolják a kiadásaikat. A kisvállalkozóknak erre nincs lehetőségük, ezért van szükségük a segítségre” – szögezte le Diósi, aki szerint általában az a vállakozás megy csődbe, amelyik hitelből túl gyorsan nő, és nem osztja meg a tevékenységét.
Romániában tájékoztatása szerint az ilyenek tömegesen mentek csődbe, mert a növekedés időszakában túlnőtték magukat. Székelyföldre azonban szerinte ez nem volt jellemző, ebben a térségben kevés a problémás cég, mert a vállalkozások nagy része több lábon állt, vagy csak mérsékelten vett fel hitelt, és így jobban ellenállt a válságnak. Megtudtuk, Kovászna megyében például az elmúlt év első háromnegyedében nem is nagyon igényeltek kölcsönt az üzletemberek.
„Az elmúlt időszakban viszont a közepes vállalkozásoktól egyre több életképes üzleti terv érkezik – mondta az OTP Bank Románia vezérigazgatója. – Akik most igényelnek hitelt, mernek új üzletbe belevágni, és egyre elterjedtebb, hogy felvásárolják a bajba jutott konkurenciát, vagy éppen kiterjesztik a jelenlegi tevékenységüket.
Ezért idén ezeknek a közepes vállalkozásoknak a hitelezésére fektetjük a hangsúlyt, a kisebbek esetében az OTP Bank óvatosabb lesz.”
Bordás Attila, a sepsiszentgyörgyi OTP bankfiók igazgatója kérdésünkre elmondta, az elmúlt év végén helyi szinten együttműködési szerződést írtak alá az ASIMCOV vállalkozói szövetséggel, amelyben a vállalkozók és a bank közötti állandó kommunikációra fektetik a hangsúlyt.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
Költségvetési válság van Romániában Ilie Bolojan ügyvivő elnök szerint, mert a mindenkori kormány évek óta többet költ, mint amennyit megengedhet magának. Olyan helyzetbe kerülhetünk, hogy adóemelésre kényszerülünk – kongatta meg egyúttal a vészharangot.
Két év alatt megduplázódott a munkaerőhiány a közúti szállítmányozásban – állítja az egyik szakmai szervezet vezetője, aki szerint Arad megyében jelenleg 1500 hivatásos gépkocsivezető „hiányzik” az ágazatból.
Az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) lefelé módosította a román gazdaságra vonatkozó idei előrejelzését.
Áprilisban 4,9 százalékon stagnált az éves infláció Romániában, a legjelentősebb mértékű, 6,83 százalékos árnövekedést a szolgáltatói szektorban regisztrálták – közölte kedden az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Kérészéletűnek bizonyult a környezetvédelmi minisztérium által meghirdetett roncstraktorprogram, a Környezetvédelmi Alap számítógépes rendszere összeomlott. A portálunk által megkérdezett szakpolitikus szerint a program iránt óriási az érdeklődés.
A bukaresti törvényszék alapfokon elutasította a Greenpeace Románia keresetét, amelyben a környezetvédő szervezet a Neptun Deep beruházás leállítását kérte – számolt be hétfőn a Facebook-oldalán Sebastian Burduja energiaügyi miniszter.