2010. szeptember 08., 10:352010. szeptember 08., 10:35
A programba hétfő reggel 9-től kapcsolódhatnak be az érdeklődők. Cristian Raţiu, a Kis- és Középvállalkozások Szövetkezetének (OTIMMC) szatmárnémeti területi programfelelőse szerint az elektronikus jelentkezési formanyomtatvány kitöltése mindössze 20 percet vesz igénybe.
A kezdeményezés nagy érdeklődésnek örvend, hiszen eddig országos szinten összesen 688-an jelentkeztek be a rendszerbe, az Északnyugati régió térségéből pedig 121 pályázati igénylés érkezett. A programra 301 millió lejt különítettek el, és az országot három régióra osztva kezelik. Az Északnyugati régió számára, ahova Bihar, Szatmár és Máramaros megye tartozik, 120 millió lejt hagytak jóvá a pályáztató hatóságok.
A nyugati határvidék megyéiből eddig 71 igénylés érkezett, és ezek a pályázók valamivel több mint 58 millió lejt szeretnének lehívni a központi alapból. Azoknak a személyeknek, akik kitöltötték az on-line jelentkezési lapot, a továbbiakban jól strukturált iratcsomót kell benyújtaniuk az ügyintézéssel megbízott közvetítő szervezethez, vagy a Kis- és Középvállalkozások Szövetkezetének 7 erre kijelölt kirendeltségéhez. A dossziékat a kitöltés utáni 7 napon belül, általában szeptember 7–15. között kell leadni. Az érdeklődő vállalkozók bővebb információkat a http://oiimm.mimmcma.ro. honlapon igényelhetnek.
Románia nem csak hazai használatra, hanem exportra is gyárthat katonai drónokat a termelés felfutása után – jelentette ki Bogdan Ivan gazdasági miniszter Brassóban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.