Fotó: Boda L. Gergely
Nem mondanak le a nagyszabású tiltakozó akciókról a romániai fuvarozók: ezúttal azt követelik, hogy ha már életbe lép az üzemanyagok extra jövedéki adója, akkor – külföldi mintára – a közúti szállítóknak legalább térítsék meg az így befizetett összegek egy részét.
2017. szeptember 06., 13:182017. szeptember 06., 13:18
Az üzemanyagok után befizetett jövedéki adó egy részének megtérítését kérik a romániai fuvarozók azt követően, hogy a kormány elfogadta a sürgősségi rendeletet, amellyel két ütemben, szeptember 15-étől és október elsejétől is 0,16-0,16 lejjel nő a gázolaj és a benzin literenkénti jövedéki adója.
– szögezi le közleményében a romániai közúti fuvarozókat tömörítő FORT szövetség.
A Mihai Tudose kormányfőhöz intézett levélben ugyanakkor arra is ráirányítják a figyelmet, hogy kevesebb mint tíz nap múlva a romániai fuvarozók ugyanabba a helyzetbe kerülnek, mint 2015–2017-ben, amikor „a nemzetközi porondon szállítók Románián kívül tankoltak (ahol az áfa és a jövedéki adó egy része is visszaigényelhető), a rabul ejtett piac pedig csökkenteni fogja a flotta bővítésére irányuló beruházásokat, a humánerőforrását”.
de ide tartozik a megyeközi személyszállítás, a megyén belüli személyszállítás, és a különjáratok is” – fogalmaznak a FORT illetékesei.
A munkáltatói szövetség a helyzet rendezése érdekében egy munkacsoport létrehozását kéri, amelyben azt szeretnék, ha a pénzügyminisztérium és a fuvarozói munkáltatói szövetségek képviselői egyaránt helyet kapnának, hogy
„Egy ilyen intézkedéssel nőnek a költségvetés bevételei, de a romániai fuvarozók is versenyképesek maradnak, és továbbra is itthon fognak tankolni, kiterjedtebb lesz a méltányos verseny, az adócsalás és az illegális gázolaj-értékesítés pedig visszaesik” – szögezi le a FORT közleménye.
Szubjektív alapon történt a nyári aszály okozta károk felmérése, így egyes gazdák joggal érezhetik úgy, hogy nem egyformán részesülnek a kártérítésből – jelentette ki Nagy Zsolt falugazdász, az Arad Megyei Magyar Gazdák Egyesületének alelnöke.
Az Európai Unióban (EU) az adó- és járulékbevételek átlagban a bruttó hazai termék (GDP) 40 százalékát tették ki tavaly, míg egy évvel korábban a GDP 40,7 százalékára rúgtak.
A szezonálisan kiigazított adatok szerint 2024 szeptemberében az augusztusi szinten, 5,5 százalékon maradt a munkanélküliségi ráta Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A mezőgazdasági minisztérium úgy döntött, hogy elhalasztja azt a vitatott rendelettervezetet, amely több tízezer Romániában feldolgozott élelmiszertermék esetében legfeljebb 20 százalékban korlátozta volna a kereskedelmi haszonkulcsot.
A román állami légitársaság által felhalmozott adósságok miatt egy ideig megakadályozta a Tarom Amszterdam és Bukarest között közlekedő járatának felszállását egy holland adóbehajtó cég.
A jelzáloghitelt igénylők vagy felvevők mintegy 63 százaléka 2010 után elkészült vagy még épülő lakásokat választ, 40 százalékuk multinacionális vállalatnál dolgozik – derül ki egy friss elemzésből.
A kormány szerdai ülésén kiegészíti 100 millió lejjel a gazdasági minisztérium költségvetését; az összeget a Start-up Nation programra fordítják.
A Mezőgazdasági Kifizetési és Intervenciós Ügynökség (APIA) október 16–29. között 546 172 gazdának utalta át a mezőgazdasági támogatások előlegét.
A Dante International céget az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC) összesen 439 500 lejes bírsággal sújtotta 2024. január 1. és szeptember 1. között, a fogyasztók által benyújtott panaszok, illetve az intézmény ellenőrzései nyomán.
Bár előre sejteni lehetett, hogy az idei választási szuperévben minden eddiginél nagyobb összegeket emészt fel a folyamatos kampányadakozás, a becsültnél is több pénzt költött el a kormány – vallja Bálint Csaba, a BNR igazgatótanácsának régi-új tagja.
szóljon hozzá!