Fotó: Boda L. Gergely
Nem mondanak le a nagyszabású tiltakozó akciókról a romániai fuvarozók: ezúttal azt követelik, hogy ha már életbe lép az üzemanyagok extra jövedéki adója, akkor – külföldi mintára – a közúti szállítóknak legalább térítsék meg az így befizetett összegek egy részét.
2017. szeptember 06., 13:182017. szeptember 06., 13:18
Az üzemanyagok után befizetett jövedéki adó egy részének megtérítését kérik a romániai fuvarozók azt követően, hogy a kormány elfogadta a sürgősségi rendeletet, amellyel két ütemben, szeptember 15-étől és október elsejétől is 0,16-0,16 lejjel nő a gázolaj és a benzin literenkénti jövedéki adója.
– szögezi le közleményében a romániai közúti fuvarozókat tömörítő FORT szövetség.
A Mihai Tudose kormányfőhöz intézett levélben ugyanakkor arra is ráirányítják a figyelmet, hogy kevesebb mint tíz nap múlva a romániai fuvarozók ugyanabba a helyzetbe kerülnek, mint 2015–2017-ben, amikor „a nemzetközi porondon szállítók Románián kívül tankoltak (ahol az áfa és a jövedéki adó egy része is visszaigényelhető), a rabul ejtett piac pedig csökkenteni fogja a flotta bővítésére irányuló beruházásokat, a humánerőforrását”.
de ide tartozik a megyeközi személyszállítás, a megyén belüli személyszállítás, és a különjáratok is” – fogalmaznak a FORT illetékesei.
A munkáltatói szövetség a helyzet rendezése érdekében egy munkacsoport létrehozását kéri, amelyben azt szeretnék, ha a pénzügyminisztérium és a fuvarozói munkáltatói szövetségek képviselői egyaránt helyet kapnának, hogy
„Egy ilyen intézkedéssel nőnek a költségvetés bevételei, de a romániai fuvarozók is versenyképesek maradnak, és továbbra is itthon fognak tankolni, kiterjedtebb lesz a méltányos verseny, az adócsalás és az illegális gázolaj-értékesítés pedig visszaesik” – szögezi le a FORT közleménye.
Románia nem csak hazai használatra, hanem exportra is gyárthat katonai drónokat a termelés felfutása után – jelentette ki Bogdan Ivan gazdasági miniszter Brassóban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
szóljon hozzá!