Fotó: 123RF
Az egymást követő válságok okozta bizonytalanság, de a folyamatosan változó világ, az újabb és újabb lehetőségek tárháza is arra ösztönzi a munkavállalókat, hogy álljanak készenlétben, ha – kényszerből vagy önszántukból – hirtelen új állás után akarnak-kell nézni. Ehhez a célnak megfelelő, folyamatosan frissített, megnyerő önéletrajzzal kell rendelkezniük.
2023. február 19., 10:362023. február 19., 10:36
Mint ismeretes, az önéletrajz (CV – Curriculum Vitae) fontos „ajánlólevél”: a cégeken belül az alkalmazásokkal foglalkozó munkatársak, humánerőforrás-menedzserek (HR), toborzók, „fejvadászok” rendszerint ezen dokumentum révén „találkoznak” először a számukra ismeretlen álláskeresőkkel. Ez alapján választhatják ki azokat, akiket interjúra hívnak, és utóbbin is ez alapján tehetnek fel kérdéseket a jelentkezőknek.
A Wall-street.ro portál összegyűjtötte, idén melyek azok a jellemzők, amelyekkel mindenképpen rendelkeznie kell egy önéletrajznak. Számos olyan portál található az interneten, amely CV-összeállításban nyújt segítséget. Romániában is a legnépszerűbb az Europass, amely kezdők és a munka mezején tapasztalattal rendelkezők számára is viszonylag egyszerű módozatokat kínál az önéletrajz összeállítására, frissítésére.
Az eJobs állásközvetítő portál már 2020 óta nem ajánlja ezt a mintát a munkaerő-toborzók véleményei alapján. Ugyanis utóbbiak azt javasolják, az önéletrajz minél egyedibb legyen, így kitűnhet a többi közül. Emellett a tapasztalatok szerint az Europass formátuma rendkívül megnyújtja az önéletrajzot, három oldalnyi adatból tízet fabrikál, emiatt pedig előnytelenné válhat azok szemében, akik lényegre törő információkat várnak.
Bármilyen mintát is választunk, az információk között mindenképpen szerepelnie kell az álláskereső nevének, elérhetőségeinek, a korábbi munkaadók nevének, a megszerzett munkatapasztalatnak, képesítéseknek, tanulmányi végzettségeknek, a beszélt nyelveknek. Fel kell tüntetni azokat a képességeket is, amelyek feljogosíthatnak a kívánt állás betöltésére, fontos ugyanakkor leírni az egyéb elvégzett tréningeket, kurzusokat, önkéntes munkákat, de a hobbikat is.
Már valahol a dokumentum elején érdemes röviden vázolni egy-egy gondolatot a pályázó szakmájáról, aktuális helyzetéről, szakmai céljairól, hosszú távú terveiről, és hogy miért szeretné az illető állást. A toborzókat könnyen meg lehet nyerni bizonyos karrierideálok felvázolásával is.
A Wall-street.ro cikkében – amelyben több CV-szerkesztő platformot is ajánlanak – jelzik azt is, hogy az önéletrajznak egyszerűnek, lényegre törőnek kell lennie. A munkatapasztalatnak és a végzettségnek jól látható legyen, hogy a HR azonnal kiszúrja, ugyanakkor nem szabad túlszínezni a dokumentumot, ne legyen fárasztó a szemnek. A legfontosabb az önéletrajz eleje, első fele, ugyanis egyes felmérések szerint egy-egy nagy vállalat munkaerő-toborzója csupán átlagosan körülbelül 7 másodpercet szán egy CV megtekintésére, tehát csak egy „vizuális szkennelést” végez, és ez idő alatt kell a kiválasztottak közé kerülni.
A nagyobb munkatapasztalattal rendelkezők esetében inkább arra kell törekedni, hogy csak azokat a korábban betöltött állásokat jelenítsék meg, amelyek szakmailag kapcsolódnak az éppen kívánt munkakörhöz.
Miközben egy-egy álláskeresési folyamat átlagosan 3–6 hónapot vesz igénybe, szakemberek szerint folyamatosan érdemes frissíteni önéletrajzunkat, amint új képesítést szerzünk, új munkakört töltünk be, hogy állandóan készen álljunk az esetleges újabb kihívásokra. Azt sem kell feledni, hogy az igazán döntő mozzanat majd az állásinterjú lesz, ezért fejben arra is érdemes készülni, milyen válaszokat tudunk adni a felmerülő kérdésekre.
Közbeszerzési eljárást írt ki a Szeret–Bărăgan öntözési főcsatorna egy 23 kilométeres szakaszára a bukaresti talajjavító ügynökség (ANIF).
Az inflációkövető emelés helyett az alkohol jövedéki adójának rögzített menetrend szerinti fokozatos növelését kérte hétfőn közzétett nyílt levelében a fontosabb romániai szeszesital-gyártókat és -importőröket tömörítő Spirits Románia szövetség.
A Milda Mitkute és Justas Janauska által Litvániában alapított, mintegy 5 milliárd dollárra értékelt Vinted vállalat egy újabb piaccal bővül – adta hírül az Economica.net gazdasági portál.
Indokolatlannak és „rendkívül károsnak” tartja a Romalimenta Élelmiszeripari Munkáltatói Szövetség a kormánynak az árréskorlátozások kiterjesztésére vonatkozó szándékát.
A romániai autópályák összhosszának egyötödét az utóbbi két évben adták át a forgalomnak – jelentette ki vasárnap Sorin Grindeanu közlekedésügyi miniszter.
Az államnak az áramszolgáltatókkal szembeni tartozásai az energiaár-szabályozási rendszer alkalmazása után 2024-re mintegy 1 milliárd euróra becsülhetők, de ezt az összeget az Országos Energetikai Szabályozó Hatóság (ANRE) nem ismerte el.
A Versenytanács valószínűleg arra fogja kérni a Mega Image üzletláncot, hogy értékesítse valamivel kevesebb mint száz üzletét a Profi átvétele érdekében azokon a településeken, ahol a két üzletlánc átfedésben van.
A KBK Kraft Kraft Project Kovászna megyében építi fel Románia első fotovoltaikuspanel-gyárát – a vállalat csütörtökön írt alá szerződést az energiaügyi tárcával, hogy 19,3 millió eurós támogatást kapjon a helyreállítási tervből – közölték.
A Román Nemzeti Bank (BNR) árfolyama szerint pénteken a csütörtöki 394,4609 lejről 5,4592 lejjel (1,38 százalékkal) 399,9201 lejre nőtt egy gramm arany ára, ami újabb rekordot jelent.
Sokan érdeklődnek a kormány roncstraktorvásárlási programja iránt. Hírek szerint a novemberre tervezett start helyett december elején indítanák. Hatvanöt százalékos állami támogatás mellett az 500 millió lejes keret 2800 traktor vásárlására elegendő.
szóljon hozzá!