Megfordult arány. 95 százalékban külföldi sertéshúsból dolgoznak a húsiparban (képünk illusztráció)
Fotó: Rédai Attila
A tavalyi 95 százalékról 5 százalékra csökkent a romániai húsfeldolgozók által felhasznált húsmennyiségben a belföldi termelésből származó sertéshús aránya. A szakma a hatóságoktól vár mielőbbi határozott fellépést a vírus terjedésének megakadályozása érdekében.
2019. november 06., 14:222019. november 06., 14:22
2019. november 06., 14:242019. november 06., 14:24
Nem csak a sertéstartó gazdáknak húzta keresztül a terveit az afrikai sertéspestis, alaposan sújtotta a húsfeldolgozó ipart is – idézi Dana Tănase, a Román Húsipari Egyesület (ARC) elnökének hétvégi kijelentését az Economica.net gazdasági hírportál. Mint a szakember hangsúlyozta, miközben tavaly 95 százalékban romániai termelőktől származó hússal dolgoztak, addig
Megoldást a kialakult helyzetre Dana Tănase szerint csak az hozhat, ha a romániai hatóságok határozottan fellépnek a sertéspestis terjedésének megfékezése érdekében. Emlékeztetett ugyanakkor, hogy az Európai Bizottság szerint a fő kockázati tényezőt a lakossági gazdaságok jelentik.
„Egy sor tényezőt szem előtt kell tartani, amikor egy életképes programot akarunk kidolgozni, olyan intézkedésekkel, amelyek képesek megakadályozni a vírus terjedését. A lakossági gazdaságok jelentik a legkényesebb és legérzékenyebb pontot minden szempontból, nem a nagy tenyésztők. Romániában nem szabad szabadon tartani a sertést, talán csak a Duna-deltában” – sorolta a húsipari vállalkozó. Hozzátette: természetesen a romániai utakon közlekedő járművek közlekedését is figyelembe kell venni, és
Másik példaként Dániát, a legnagyobb európai sertéshúsfeldolgozó államot említette, ahol a hatóságok egy 70 kilométeres falat építettek a német határra. „Bár ez önmagában nem akadályozza meg a betegség terjedését, a többi intézkedéssel egyetemben hozzájárul a fertőzés megfékezéséhez. Fertőtlenítenek minden kamiont, amely áthalad az országon” – hívta fel a figyelmet a szakember.
Már Hargita megye határánál van a sertéspestis terjedése miatt kialakított megfigyelési zóna, ezért fontos ismerni a betegség tüneteit, amelyek között szerepel a hányás, köhögés, étvágytalanság.
Amint arról korábban beszámoltunk, az Európai Unió a múlt héten a korábbi 25-ről 29-re növelte azon romániai megyék számát, amelyekre korlátozásokat szabott meg – az afrikai sertéspestis jelenléte, vagy fertőzési kockázata miatt – a sertéshús-kereskedelem terén. Petre Daea mezőgazdasági miniszter ugyanakkor cáfolta azokat a sajtóhíreket, miszerint az EU betiltotta a román sertéshúsexportot.
Azóta 1763 fertőző gócot sikerült felszámolni. Jelenleg országszerte 956 aktív fertőzésgócról tud az Országos Állategészségügyi és Élelmiszerbiztonsági Hatóság (ANSVSA), ezek száma csökkenőben van a szakhatóság közlése szerint.
Az UniCredit megvásárolta az Alpha Bank Románia többségi részvénycsomagját – írja az Economedia.ro az olasz pénzügyi csoport bankfelvásárlást rögzítő közleménye alapján.
November 4-étől, hétfőtől ismét jegyezhetők a Tezaur program keretében kibocsátott lakossági állampapírok – tájékoztatott a pénzügyminisztérium.
A japán Itochu Corporation építené meg a tárnicai vízerőművet az Erdélyi-Szigethegységben – írja az Economedia.ro a bukaresti energiaügyi minisztérium közleménye alapján.
Romániában 12,8 százalékkal nőtt a külföldi turisták száma 2023 első kilenc hónapjában az előző év azonos időszakához képest – közölte hétfőn az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Az ország újraiparosítása, valamint a kis- és középvállalkozások támogatása a két fő pillére a román gazdaság egészséges fejlődésének – jelentette ki Marcel Ciolacu miniszterelnök szombaton Aradon, miután helyi üzletemberekkel találkozott.
Az európai gazdasági válság Romániában is érezteti a hatását, de nem fog recesszióba lépni az ország – jelentette ki szombaton Marcel Ciolacu miniszterelnök. Elemzők nemrég arra figyelmeztettek, hogy jövőre nem zárható ki a recesszió.
Magasabb fizetéseket ígért a négy évvel ezelőtti választási kampányban a két leghosszabb ideig kormányzó politikai alakulat, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és a Szociáldemokrata Párt (PSD) is. Vajon a politikusok betartották a szavukat?
Az idei év első kilenc hónapjában 5119 cég és egyéni vállalkozó (PFA) jelentett fizetésképtelenséget, 11,82 százalékkal több, mint 2023 azonos időszakában, amikor 4578 esetet regisztráltak.
Kolozs megyében 40–45 százalékkal magasabbak a fizetések az északnyugati régió többi megyéjéhez képest – derül ki a Beszterce-Naszód megyei regionális statisztikai igazgatóság pénteken közzétett elemzéséből.
Hosszas huzavonát követően végre épülhet Románia eddigi legdrágább autópálya-szakasza. Két török cégnek ítélték oda az észak-erdélyi autópálya utolsó két szakaszának megépítését.
szóljon hozzá!