A japán Itochu Corporation építené meg a tárnicai vízerőművet az Erdélyi-Szigethegységben
Fotó: Látványterv
A japán Itochu Corporation építené meg a tárnicai vízerőművet az Erdélyi-Szigethegységben – írja az Economedia.ro a bukaresti energiaügyi minisztérium közleménye alapján.
2024. november 04., 15:542024. november 04., 15:54
Az erőmű megépítésére vonatkozó memorandumot Sebastian Burduja energiaügyi miniszter írta alá a japán vállalat képviselőivel az első Román-Japán Energetikai Fórum keretében. „Ma egy konkrét lépést tettünk egy energetikai szempontból biztonságosabb, versenyképesebb és fenntarthatóbb Románia felé” – idézi a portál cikke a tárcavezetőt.
Tárnicán már van egy 215 hektáros vízgyűjtő, amihez egy 45 MW-os, 1974-ben átadott erőmű tartozik.
Egy japán és egy francia óriásvállalat továbbra is érdeklődik a Románia legfontosabb energetikai beruházásának tartott tarnicai-lapistyai szivattyús-tározós vízerőmű projektje iránt.
A beruházás tervezett második szakaszában többszáz méterrel magasabban egy újabb vízgyűjtő tavat alakítanának ki, ahova országos túltermelés esetén felpumpálnák a vizet, ami szabadesésben 1000 MW beépített teljesítményű generátorokat hajtana meg.
A rendszerváltást követően a tervet jegelték, majd az egymást váltó bukaresti kormányok több alkalommal elővették, de finanszírozási problémák miatt érdemi előrelépés nem történt. 2023-ban az energiaügyi minisztérium kiírta a közbeszerzési eljárást a megvalósíthatósági tanulmányra, azonban egyetlen ajánlat sem érkezett. A januárban ismét kiírt tenderre két pályázatot nyújtottak be, de mindkettőt érvénytelennek nyilvánították.
Két ajánlat érkezett a tarnicai-lapistyai szivattyús-tározós vízerőmű új megvalósíthatósági tanulmányának elkészítésére, ezzel a román hatóságok elkezdettnek nyilvánították az energetikai óriásberuházás megvalósítási folyamatát.
Az Itochu egy 1858-ban alapított cégcsoport, melynek textilipari, bányászati, energetikai, élelmiszeripari és feldolgozóipari üzletága is van. A vállalat árbevétele meghaladja a 90 milliárd dollárt – írja az MTI.
Az energetikai vállalatokban birtokolt állami résztulajdont kezelő országos társaság (SAPE) újraindította a versenytárgyalást a tarnicai-lapistyai szivattyús-tározós vízerőmű új megvalósíthatósági tanulmányának elkészítésére.
A gazdasági adatok az év folyamán romlottak, mert Románia költségvetése egy 2,5 százalékos hipotetikus növekedésen alapul, amelyet nem fog elérni, de a recesszió elkerülhető – jelentette ki Radu Burnete elnöki tanácsadó szombaton este az Antena 3 hírcsatornának.
Csúcson lesz ősszel a változó kamatlábak kiszámításához viszonyítási alapként használt index, a fogyasztói hitelek irányadó mutatója (IRCC), így a változó kamatú bankkölcsönt törlesztő ügyfeleknek havirészlet-növekedésre kell számítaniuk októberben.
Nincs más megoldás a 9 százalékos költségvetési hiány leszorítását célzó gazdasági megszorító intézkedések helyett – jelentette ki Ilie Bolojan miniszterelnök egy vas&a
Románia fizetésképtelenné válhat, ha a kormány nem csökkenti gyorsan az elmúlt évek túlzott kiadásait – jelentette ki Ilie Bolojan miniszterelnök egy, a Bloombergnek adott interjúban.
A Fitch nemzetközi hitelminősítő pénteken megerősítette Románia szuverén minősítését BBB-/ F3 szinten a hosszú és rövid lejáratú devizahitelek tekintetében, de negatív kilátásokat jelez, közölte a pénzügyminisztérium.
Egyértelmű fölényben volt a közalkalmazotti átlagfizetés az országos átlagkeresethez képest az elmúlt tíz évben, ráadásul a bérkülönbség a 2015-ben jegyzett 600 lejről mára 1500 lejre nőtt az állami szektorban dolgozók javára.
Az idei év első felében látványosan megváltozott a romániai lakáspiac képe: egyre többen döntenek a régi építésű, azonnal beköltözhető lakások mellett, és mind gyakrabban készpénzzel fizetik ki az ingatlant.
Megszűnik az 50 000 lejes minimális bevételi küszöb, és minden kereskedőnek biztosítania kell mind a készpénzes fizetés, mind az elektronikus eszközökkel történő fizetés lehetőségét – jelentette be Alexandru Nazare pénzügyminiszter.
Az előző három hónaphoz viszonyítva Romániában nőtt a legnagyobb mértékben a bruttó hazai termék (GDP) 2025 második negyedévében az Európai Unióban – derül ki az Eurostat csütörtökön közzétett adataiból.
A külföldön egy évnél hosszabb ideig dolgozó román állampolgárok által hazautalt pénzösszegek 2025 második negyedévének végén 1,07 milliárd eurót tettek ki, ami növekedést jelent az előző időszakhoz képest.
szóljon hozzá!