A legtöbb külföldi turista repülővel érkezik Romániába
Fotó: Haáz Vince
Az idei első hat hónapban több mint 965 ezer külföldi turista szállt meg a romániai kereskedelmi szálláshelyeken, és összesen mintegy 3 milliárd lejt, fejenként 3100 lejt költöttek el – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
2024. szeptember 19., 13:512024. szeptember 19., 13:51
2024. szeptember 19., 13:522024. szeptember 19., 13:52
A külföldiek 55,7 százaléka üzleti útra, több mint 44 százaléka pedig magáncélból jött Romániába, költségeik az összesen elköltött 3 milliárd lej 58,6, illetve 41,4 százalékát tették ki – derül ki az Agerpres hírügynökség által ismertetett adatsorokból.
Amelyek szerint a 2024 januárja és júniusa között Romániába érkezett külföldiek 35,7 százaléka maga szervezte meg az útját, 37,9 százalék turisztikai ügynökség közvetítésével jött, 18 százalék más utazásszervezési módot választott, 8,4 százalék maga szervezte meg az útját, de utazási irodát is igénybe vett.
Erdély egyre intenzívebben jelen van a nemzetközi turisztikai térképen, évről-évre egyre több turista érkezik felfedezni nem csak a természeti szépségeket, hanem a hangulatos, gazdag történelmi örökségű városokat is.
13,8 százalékuk saját autóval, 5,7 százalékuk autóbusszal, 0,7 százalék hajóval, 0,3 százalék vonattal, 0,3 százalék pedig más közlekedési eszközzel (motorbicikli, bérelt autó stb.).
Az év első négy hónapjában 3,36 millió vendéget fogadtak a romániai kereskedelmi szálláshelyeken (beleértve a kiadó apartmanokat és szobákat is), 1,9 százalékkal többet, mint 2023 azonos időszakában.
A Székelyföldön a kulturálisörökség-turizmusra kellene összpontosítani, nem a tömegturizmusra, de sok még a tennivaló, amíg nem szinte kizárólag a magyarországi vendégek érkeznek a térségbe – vallja Horváth Alpár turisztikai szakember.
Nehezen teljesíthető adóemelés nélkül a 2025-ös évi állami költségvetésben rögzített 7 százalékos hiánycél – jelentette ki a Krónika megkeresésére Rácz Béla Gergely, a BBTE Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának docense.
Jelenleg két forgatókönyv van terítéken a sokat vitatott különleges nyugdíjak reformjára, ami mérföldkőként szerepel az országos helyreállítási tervben, vagyis 231 millió euró úszhat el, ha nem sikerül rendezni a kérdést.
Az Országos Katasztrófavédelmi Alap április elsején elindított a „Nem a katasztrófa, hanem a felkészültség hiánya az igazi tragédia” elnevezésű figyelemfelkeltő kampányt, amelynek célja felhívni a figyelmet a természeti katasztrófák pusztító hatásaira.
Finn cég vásárolta fel a legnagyobb romániai egészségügyi magánszolgáltatót, a Regina Mariát – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) kedden közzétett szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatai szerint 2025 februárjában 5,6 százalék volt a munkanélküliségi ráta Romániában, 0,1 százalékponttal nagyobb, mint januárban.
Teljesen új vasúti koncepcióval kötnék össze Európa valamennyi országát: egy dán agytröszt olyan szupergyors vonat hálózatának tervezetét dolgozta ki, mely 400 kilométer/órás sebességgel száguldó szerelvényeket képzel el.
A finn Nokian Tyres megkezdi a gumiabroncsok szállítását abból a gyárból, amelyet hivatalosan 2024 szeptemberében nyitottak meg Nagyváradon, 650 millió eurós beruházás nyomán.
Egy év alatt több mint 22 százalékkal nőtt az átlagnyugdíj Romániában. Érdekesség, hogy a 2024-ben országos szinten a legnagyobb összeget felmutató dél-erdélyi megyében az átlagnyugdíj értéke nincs messze az átlagfizetéstől.
Meghaladta a 200 ezret a romániai napelemes áramtermelő-fogyasztók, azaz a prosumerek száma, akik egy évvel korábban még csak 114 ezren voltak. A prosumerré válás „motorja” az állami támogatást nyújtó Zöld ház program.
A romániai lakosság az elmúlt három évben kezdett ráérezni az aranybefektetések ízére – állapította meg Victor Dima, a nemesfémek és devizák értékesítésével foglalkozó Tavex Románia igazgatója.
szóljon hozzá!