Csütörtöki árlista egy kolozsvári töltőállomáson
Fotó: Krónika
Újfent növekedésnek indult az üzemanyagok ára a romániai töltőállomásokon: hiába az év végéig érvényes, literenkénti 50 banis kormányzati ártámogatás, a gázolaj literenkénti ára ismét meghaladta a 8 lejt, és a benzin ára is 7 lejhez közelít.
2022. október 13., 14:232022. október 13., 14:23
2022. október 13., 15:272022. október 13., 15:27
A Peco-online.ro ármonitor adatai szerint míg szeptember 29-én még 7,95 lej volt egy liter gázolaj, október 7-én újfent meghaladta a 8 lejt, a legfrissebb, október 11-ei átlagár pedig már 8,13 lej volt – az árakban benne van az 50 banis kompenzáció.
Miközben a gázolaj árának fluktuációja nagyban múlik azon is, hogy a román piac erőteljesen függ az importoktól, a benzin ára jóval stabilabb szokott lenni, mivel a fogyasztás számottevő részét biztosítani lehet a belföldi termelésből.
Nicolae Ciucă miniszterelnök a csütörtöki kormányülés elején bejelentette: év végéig meghosszabbítják az üzemanyag árának kompenzálását.
Úgy tűnik tehát, hogy miközben korábban stabilizálta a piacot az árkompenzáció, ma már ez nem érvényes. Dumitru Chisăliță energiapiaci szakértő a Hotnews.ro portál megkeresésére úgy nyilatkozott,
„A világgazdaság a fokozott bizonytalanság és a növekvő kihívások időszakába lépett, a változatlanul magas infláció, a főbb központi bankok monetáris szigorítása, a számos régióban jellemzően magas államadósság, valamint a folyamatos ellátási problémák miatt” – áll az OPEC jelentésében.
„A kőolaj ára két hónapra hordónként 450 lej környékén stabilizálódott, és a csend a kőolajpiacon árcsökkenéshez vezetett mind a benzin, mind a kőolaj esetében.
hiszen a benzin kőolajból készül. Várakozásaim szerint ez a drágulási trend a következő időszakban is folytatódni fog” – fogalmazott a szakember, aki szerint ugyanez történik a gázolajjal is. „A kőolaj ára augusztus elején nagyjából 14 százalékkal hordónként 450 lejre zsugorodott, aminek köszönhetően csökkent a gázolaj ára is, de nem olyan mértékben, mint a benziné.
és ezen a téren versenyben van a régió országaival, például Magyarországgal, Bulgáriával stb.” – magyarázta Dumitru Chisăliță. Rámutatott: amíg eleinte jótékony hatással bírt az 50 banis árkompenzáció, és július elején, amikor hatályba lépett a sürgősségi kormányrendelet, meredeken zuhant az üzemanyagok ára, később már a kőolaj világpiaci árának alakulása, majd a Kelet-Európában forgalmazott gázolaj ára alakította az árakat.
Év eleje óta 20 százalékkal drágult a benzin, és 37 százalékkal nőtt a gázolaj ára, beleértve az 50 banis literenkénti árkedvezményt is – derül ki a Versenytanács által az Agerpres hírügynökség megkeresésére közölt adatokból.
Csökken a kőolaj iránti kereslet a világpiacon
A világpiac alakulását látva a Kőolaj-exportáló Országok Szervezete, az OPEC havi rendszeres piaci jelentésének szerdán kiadott októberi számában csökkentette globális olajkeresleti előrejelzését. Az OPEC szerint a globális olajkereslet a vártnál alacsonyabb lesz idén és jövőre is. A világgazdaságra nyomás nehezedik a magas inflációs ráta, az emelkedő kamatlábak és a folyamatos ellátási problémák miatt. A negyedik negyedévre vonatkozóan a szervezet az előző prognózisához képest közel 800 ezer hordóval csökkentette, napi 101,6 millió hordóra keresleti előrejelzését. Jövőre az OPEC napi 102,2 millió hordó átlagos keresletet vár, ami mintegy 700 ezerrel kevesebb, mint az előző előrejelzésében. Az OPEC amúgy április óta már a negyedik alkalommal csökkentette keresleti előrejelzését. A szervezet továbbra is arra számít, hogy a kereslet 2023-ban meghaladja a 2019-es, járvány előtti szintet.
Az OPEC 3,1 százalékról 2,7 százalékra csökkentette a 2022-es világgazdasági növekedési előrejelzését, a jövő évi adatot 2,5 százalékra mérsékelte, és további, gyengülésre utaló jeleket is kilátásba helyezett.
Négy, illetve öt banival csökkentette üzemanyagárait szerdán a MOL Románia és a Petrom – irányították rá a figyelmet a román nyelvű gazdasági szakportálok.
Idén januárban és februárban 1,26 millió tonna kőolaj-egyenértékű (toe) földgázt termelt Románia, 1,9 százalékkal (23 800 toe) kevesebbet, mint 2024 első két hónapjában – közölte az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A kedvezőtlen klímaviszonyok, a jégeső és az aszály miatt 2023-hoz képest mintegy 19,8 százalékkal 3,7 millió hektoliterre csökkent tavaly Románia bortermelése; ez volt az egyik legjelentősebb visszaesés európai uniós viszonylatban.
Megvásárolná a román kormány a Moldovai Köztársaság egyetlen dunai kikötőjét – írta az economedia.ro. Az olajterminállal is rendelkező giurgiulești-i kikötő tengeri hajók fogadására is alkalmas.
Románia nincs olyan helyzetben, hogy a Nemzetközi Valutaalaphoz (IMF) kelljen fordulnia segítségért, és kormányválságra utaló jelek sincsenek – közölte szerdán az elnöki hivatal.
Amerikai vállalatok új romániai beruházásainak lehetőségéről is tárgyalt Marcel Ciolacu miniszterelnök az Egyesült Államok kongresszusi delegációjának tagjaival kedden a Victoria-palotában. Erről a szerdai kormányülés elején beszélt.
Az Európai Unió éves inflációs rátája márciusban tovább csökkent, 2,5 százalékra a februári 2,7 százalékról, Románia viszont ismét a legmagasabb inflációval rendelkező ország lett, 5,1 százalékos éves áremelkedéssel – közölte az Eurostat.
Bár a román hatóságok váltig állítják, nem áll fenn a teljes áramszünet veszélye húsvétkor, a példátlan óvintézkedések hallatán sejteni lehet, hogy ilyen közel ritkán kerül az ország a rettegett „blackouthoz”.
Nyolc hónapos késéssel, de az illetékesek szerint most már tényleg a végéhez közeledik a nyugdíjak újraszámítása.
A megfontoltság a jelszó a legtöbb romániai háztartásban húsvét közeledtével is.
Elfogadja a kormány szerdai ülésén az üdülési csekkek odaítélésének szabályait rögzítő határozattervezetet – jelentette be az ülés elején Marcel Ciolacu miniszterelnök.
2 hozzászólás