Fotó: Jakab Mónika
Év eleje óta 20 százalékkal drágult a benzin, és 37 százalékkal nőtt a gázolaj ára, beleértve az 50 banis literenkénti árkedvezményt is – derül ki a Versenytanács által az Agerpres hírügynökség megkeresésére közölt adatokból.
2022. szeptember 19., 13:192022. szeptember 19., 13:19
A Versenytanács árfigyelő portálja szerint szeptember 2-án a standard benzin átlagára 7,39 lej/liter volt Romániában (az 50 banis kedvezménnyel), míg a gázolaj literét átlagosan 8,37 lejért adták (szintén a kedvezménnyel).
A Platts benzin- és dízelárfolyamok – amelyek relevánsabbak az üzemanyagárak meghatározásánál, mint a kőolaj-árfolyamok –, valamint a kőolaj tranzakciós ára 2014 óta most van a legmagasabb szinten, bár az idén júniusban regisztrált történelmi csúcshoz képest csökkent.
Szeptember 2-án a kőolajat 93 dollár körüli áron tranzakcionálták hordónként, tehát körülbelül 20 százalékkal drágábban, mint az év elején. Ugyanebben az időszakban a Platts benzinárfolyama – a lej/dollár árfolyamalakulás hatásainak figyelembevétele érdekében lejre átszámítva – 20 százalékkal nőtt, míg a gázolaj árfolyama 77 százalékkal magasabb, mint az év elején.
Fotó: Sándor Csilla
A valamennyi nagy üzemanyag-forgalmazó által július elsejétől alkalmazott 50 banis literenkénti árcsökkentés nyomán a tényleges átlagárak szeptember 2-án 2022. január 1-jéhez képest 20 százalékkal voltak magasabbak a benzin és 37 százalékkal a gázolaj esetében – derül ki a Versenytanács adataiból. A 2022/106-os sürgősségi rendelet 2022. július 1-jei hatályba lépésével emellett a benzin literenkénti átlagára 76 banival, a gázolajé pedig 35 banival csökkent.
Szeptember végéig dönt kormány az üzemanyagárak további kompenzálásáról – jelentette ki pénteken a miniszterelnök.
– derül ki az Európai Bizottság szakportáljának adataiból.
Ami a gázolajat illeti, a helyzet az elmúlt 13 hónap nagy részében hasonló volt, az idei év májusát, júliusát és augusztusát kivéve, amikor a dízel romániai átlagára az uniós átlagárral azonos szinten volt, sőt kissé meghaladta azt. Meg kell azonban jegyezni, hogy a Románia által az Európai Bizottságnak jelentett árak nem tartalmazzák az üzemanyag-forgalmazók által alkalmazott, literenkénti 50 banis árcsökkentést. Ezért
A legfrissebb, az augusztus 29-e és szeptember 4-e közötti időszakra vonatkozó adatok szerint az uniós átlaghoz viszonyítva a benzin ára adókkal együtt 10 százalékkal volt alacsonyabb (10. hely), adó nélkül 6,7 százalékkal (21. hely), adó nélkül és az 50 banis kedvezménnyel együtt pedig 14 százalékkal.
A gázolaj ára adókkal együtt 4 százalékkal volt alacsonyabb volt az uniós átlagnál (12. hely), adó nélkül 1,4 százalékkal (16. hely), adó nélkül és az 50 banis kedvezménnyel pedig 8,2 százalékkal.
A versenytanács által összesített adatok szerint június végéhez képest a benzin literenkénti ára 58 banival, a gázolajé 56 banival csökkent a nagy benzinkútláncoknál.
A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (NÉBIH) újabb felhívást tett közzé a magyarországi állattartó gazdák felé a ragadós száj- és körömfájás terjedésének megakadályozására. A száj- és körömfájás megelőzésére hasonló kampányt indított Románi&a
Idén januárban és februárban 1,26 millió tonna kőolaj-egyenértékű (toe) földgázt termelt Románia, 1,9 százalékkal (23 800 toe) kevesebbet, mint 2024 első két hónapjában – közölte az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A kedvezőtlen klímaviszonyok, a jégeső és az aszály miatt 2023-hoz képest mintegy 19,8 százalékkal 3,7 millió hektoliterre csökkent tavaly Románia bortermelése; ez volt az egyik legjelentősebb visszaesés európai uniós viszonylatban.
Megvásárolná a román kormány a Moldovai Köztársaság egyetlen dunai kikötőjét – írta az economedia.ro. Az olajterminállal is rendelkező giurgiulești-i kikötő tengeri hajók fogadására is alkalmas.
Románia nincs olyan helyzetben, hogy a Nemzetközi Valutaalaphoz (IMF) kelljen fordulnia segítségért, és kormányválságra utaló jelek sincsenek – közölte szerdán az elnöki hivatal.
Amerikai vállalatok új romániai beruházásainak lehetőségéről is tárgyalt Marcel Ciolacu miniszterelnök az Egyesült Államok kongresszusi delegációjának tagjaival kedden a Victoria-palotában. Erről a szerdai kormányülés elején beszélt.
Az Európai Unió éves inflációs rátája márciusban tovább csökkent, 2,5 százalékra a februári 2,7 százalékról, Románia viszont ismét a legmagasabb inflációval rendelkező ország lett, 5,1 százalékos éves áremelkedéssel – közölte az Eurostat.
Bár a román hatóságok váltig állítják, nem áll fenn a teljes áramszünet veszélye húsvétkor, a példátlan óvintézkedések hallatán sejteni lehet, hogy ilyen közel ritkán kerül az ország a rettegett „blackouthoz”.
Nyolc hónapos késéssel, de az illetékesek szerint most már tényleg a végéhez közeledik a nyugdíjak újraszámítása.
A megfontoltság a jelszó a legtöbb romániai háztartásban húsvét közeledtével is.
szóljon hozzá!