Fotó: Veres Nándor
Nicolae Ciucă miniszterelnök a csütörtöki kormányülés elején bejelentette: év végéig meghosszabbítják az üzemanyag árának kompenzálását.
2022. szeptember 29., 17:472022. szeptember 29., 17:47
2022. szeptember 29., 18:022022. szeptember 29., 18:02
„Jelzem a döntést, miszerint meghosszabbítjuk az üzemanyag árának kompenzálását előíró sürgősségi kormányrendeletet” – jelentette ki csütörtökön késő délután a kormányfő. Hozzátette: a korábbi döntésnek valós hozadékai voltak.
– közölte Nicolae Ciucă.
A kormány szerdán jelezte, hogy a benzin- és gázolajár-kompenzációról szóló sürgősségi rendelet módosítása is szerepel a kabinet csütörtöki ülésének napirendjén. A bukaresti kormány először júniusban döntött arról, hogy literenként 50 banival kompenzálja az üzemanyagok árát. A július elsején hatályba lépett intézkedés három hónapra vonatkozott, és a kormányrendelet hatálya pedig október elsején lejár. Az árkompenzáció felét az állami költségvetésből fedezik, másik felét a kőolajipari társaságokra terhelték. Becslések szerint az intézkedés az elmúlt három hónapban mintegy 900 millió lejes költségvetési ráfordítást igényelt.
Nicolae Ciucă miniszterelnök a román kormány szerdai ülésén felkérte az energiaügyi minisztériumot és a pénzügyi tárcát, hogy dolgozza ki az üzemanyagok árának kompenzálásáról szóló jogszabályt, amit a következő ülésén hagyna jóvá a kabinet.
Az Európai Bizottság átalakítaná az agrártámogatások rendszerét, ezzel szemben az EU magyar elnöksége arra törekszik, hogy az eddig bevált területalapú, és vidékfejlesztési támogatások főbb irányelvei továbbra is megmaradjanak.
Románia volt 2024 második negyedévében az Európai Unió legnagyobb gáztermelője – derül ki az Európai Unió legfrissebb gázpiaci jelentéséből.
Jövő héten újabb egyeztetésekre kerül sor a Romániában feldolgozott hazai élelmiszertermékek árrésének korlátozásáról – jelentette be csütörtökön a mezőgazdasági miniszter.
A Kolozs megyeiek veszik fel a legnagyobb törlesztőrészletű és a legmagasabb összegű jelzáloghiteleket, de ők is fizetnek a legtöbbet az országban az ingatlanokért, míg a Konstanca megyeiek igénylik a legkisebb összegű jelzáloghiteleket.
Az Európai Bizottság csütörtökön kétmilliárd lej (400 millió euró) értékű román állami támogatási programot hagyott jóvá a 2023 szeptembere és 2024 augusztusa közötti súlyos aszály által érintett romániai gazdák kártalanítására.
A kormány jóváhagyja a sör jövedéki adójának fokozatos emelésére vonatkozó ütemtervet – közölte szerdán Marcel Ciolacu miniszterelnök.
Egy két felnőttből és két gyermekből álló család tisztességes megélhetéséhez szükséges minimális fogyasztói kosár havi értéke a 2023. szeptemberi 9978 lejről 4,7 százalékkal 10 450 lejre nőtt idén szeptemberre.
A kormány 2026. január elsejéig elhalasztja az ingatlanadók piackutatásokon alapuló kiszámítási módjának alkalmazását – jelentette be szerdán Marcel Ciolacu miniszterelnök.
A Nemzetközi Valutaalap (IMF) az áprilisi 2,8 százalékról 1,9 százalékra módosította a román gazdaság idei növekedésére vonatkozó előrejelzését a kedden közzétett, Világgazdasági kilátások (World Economic Outlook) elnevezésű jelentésében.
A minimálbér kiszámításának uniós irányelvekhez igazodó új mechanizmusáról fogadott el kedden törvénytervezetet a képviselőház. A jogszabályjavaslat a megfelelő európai uniós minimálbérekről szóló 2022/2041-es irányelvet ülteti át a román jogrendbe.
szóljon hozzá!