2010. szeptember 08., 09:582010. szeptember 08., 09:58
„Egy hónapos haladékot kap tőlünk a frissen kinevezett tárcavezető, hogy megoldást találjon az általunk felvetett problémákra. Amennyiben nem jár sikerrel, ott folytatjuk majd, ahol abbahagytuk: a kormánypalota elé vonulunk 15 ezren, és a határátkelők lezárását is tervbe vettük” – nyilatkozta a Mediafax hírügynökségnek Niculae Ştefan.
A gazdák az Európai Bizottság jóváhagyását kérik az állami támogatások folyósítására, megoldásokat kérnek ugyanakkor a terület alapú támogatás és az állattenyésztésre járó szubvenció kifizetésére. Kérik az öntözőberendezések felújítását és a raktárak korszerűsítését. Emellett azt szeretnék, ha szabályzatot dolgoznának ki a mezőgazdasági károk megtérítésére.
Konkrét intézkedéseket várnak továbbá a zöldség- és gyümölcstermesztés, halgazdálkodás, a szárnyastenyésztés, a romániai traktor- és mezőgazdasági gépgyártás támogatására is. Olyan adópolitikát szeretnének, amely viszszaszorítaná a feketepiacot, és ösztönözné a hazai mezőgazdasági termelést. A gazdaszervezetek közölték: részt vennének a brüsszeli munkacsoportok ülésén, hogy meg tudják védeni érdekeiket.
Mint ismeretes, a két gazdaszakszervezet szervezésében szeptember 2-án átfogó tiltakozó megmozdulásokat szerveztek az ország 23 megyéjében. A gazdák a csőd szélére került mezőgazdaság megmentését, az állattenyésztés és a növénytermesztés támogatását követelték, a tiltakozások résztvevői több helyszínen traktorokkal, illetve egyéb gépekkel, a mezőgazdaság „temetését” hirdető transzparensekkel vonultak fel.
Az Agrostar szerint a gazdák képviselői hétfőn találkoztak először Valeriu Tabărával a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Minisztérium székhelyén. A miniszter tegnap úgy nyilatkozott, többek közt a sütőipari termékek készítését és értékesítését szabályzó, úgynevezett kenyértörvény kidolgozását is javasolta. Erre szerinte többek közt azért van szükség, hogy ki lehessen küszöbölni a sütőiparban az adócsalást.
„Sok a teendő: a gabonatárolók korszerűsítésével kell kezdenünk, és támogatást kell nyújtanunk valamilyen formában azoknak, akik részt vesznek a sütőipari termékek készítési folyamatában. Oda jutottunk, hogy a román boltokban már nem érezzük a friss kenyér illatát” – fogalmazott Valeriu Tabără.
Románia nem csak hazai használatra, hanem exportra is gyárthat katonai drónokat a termelés felfutása után – jelentette ki Bogdan Ivan gazdasági miniszter Brassóban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.