A sóbánya védelmének biztosítása érdekében egy elkerülő csatorna építése is folyamatban van
Fotó: Hargita megyei katasztrófavédelem/Facebook
Az elmúlt napok esőzései miatt ismét megnőtt a Korond-patak vízhozama, így a parajdi sóbányába történő beszivárgás csökkentése érdekében újra működésbe állították a nagy kapacitású motoros szivattyúkat. Miközben a sóbánya zárva tart, jelenleg betonozási munkálatok is zajlanak annak érdekében, hogy a Korond-patak esetleges újabb vízhozam-növekedése esetén ellenőrzés alatt tudják tartani a helyzetet.
2025. május 17., 13:552025. május 17., 13:55
2025. május 17., 15:382025. május 17., 15:38
A Hargita megyei katasztrófavédelmi felügyelőség sajtószóvivője, Alina Ciobotariu szerint a gyergyószentmiklósi és a székelyudvarhelyi katonai tűzoltók mellett a vízügyi igazgatóság szakemberei is a helyszínen vannak. A beszivárgási zóna közelében, illetve Alsósófalva térségében elhelyezett nagy kapacitású motoros szivattyúkat két nappal ezelőtt állították le, mivel csökkent a patak vízszintje, és már kevesebb víz jutott a sóbánya belsejébe. Hargita megyében azonban keddig csapadékra és szélre figyelmeztető sárga jelzésű riasztás van érvényben,
A parajdi vészhelyzeti bizottság (CLSU) május 6-án 15 napra helyi szintű veszélyhelyzetet hirdetett a parajdi sóbányában történt vízszivárgások miatt. A problémákat a Korond-patak heves esőzések miatt megnövekedett vízszintje idézte elő. A bánya vezetősége arról tájékoztatta a látogatókat, hogy műszaki okok miatt zárva tart a létesítmény. Mint írták, a nyitás időpontját később közlik.
Folytatódnak a munkálatok a Korond-pataknál a parajdi sóbányát veszélyeztető vízszivárgás csökkentése érdekében – közölte csütörtökön Facebook-oldalán a Román Vízügyi Igazgatóság.
A Hargita megye önkormányzat keddi rendkívüli ülésén 400 ezer lejes gyorssegélyt szavazott meg Parajd község számára a sóbányát veszélyeztető vízbefolyás megfékezésére. A Hargita megyei tanács közleménye szerint természetes védőgátak építését kezdték el a hétvégén Parajd és Alsósófalva között, amelyek lehetővé teszik egy ellenőrzött elárasztási zóna létrehozását. A munkálatok jelenleg is zajlanak.
A sóipari vállalat a napokban azt közölte, hogy sikerült csökkenteniük a szivárgást. Jelenleg betonozási munkálatok zajlanak annak érdekében, hogy a Korond-patak esetleges újabb vízhozam-növekedése esetén ellenőrzés alatt tudják tartani a helyzetet. Emellett további védelmi megoldásként egy elkerülő csatorna építése is folyamatban van.
A létesítményt tavaly májusban, azelőtt pedig 2023-ban is be kellett zárni hasonló okokból. Tavaly néhány nappal a csíksomlyói búcsú előtt záratta be a gazdasági és turisztikai minisztérium, miután a létesítménybe beszivárgott a Korond-patak vize, amely a sós medertalajt kimosva tört utat magának. A bánya turisztikai részlegének bezárását biztonsági okokból rendelték el.
A parajdi sóbánya Székelyföld egyik leglátogatottabb turisztikai látványossága, évente százezrek keresik fel. A felszín alatt 120 méterre található csarnokokban játszóterek, foglalkoztató és kikapcsolódási terek, ökumenikus kápolna és moziterem várja a turistákat. Jótékony mikroklímája miatt egészségeseknek és betegeknek is ajánlott időt tölteni a tárnákban, ez segíti a relaxációt, a szervezet regenerálódását, és számos egészségi panaszra is javallott.
Megerősítette a Székelyhonnak az Országos Sóipari Társaság, hogy csak a Korond-patak érintett mederszakaszának a lebetonozásával menthető meg a parajdi sóbánya a beázásoktól. A rengeteg víz kiszivattyúzásán jelenleg is megfeszített erőkkel dolgoznak.
A vasárnapi mérések szerint tovább nőtt a Kis-Küküllő vizének sótartalma Balázsfalvánál, de a Nagy-Küküllő mihálcfalvi és a Maros gyulafehérvári szakaszán is a megengedettnél magasabb értékeket mértek.
Olyan hírek láttak napvilágot a román nyelvű sajtóban, miszerint a kolozsvári Cholnoky Jenő Földrajzi Társaság akadályozta volna meg a Korond-patak elterelését. Imecs Zoltán elnök a Krónikának elmondta, a civil szervezetet csak véleményezésre kérték fel.
Egyedülálló módszert próbál ki a Brassó megyei Barcarozsnyó önkormányzata, hogy távolt tartsa a medvéket a településtől. Brassó megyében ugyanis nagyon gyakori a nagyvad felbukkanása a lakott településeken és a települések közelében.
Továbbra is aggasztóan magas a sókoncentráció mind a Korond-patak és a Kis-Küküllő, mind a Nagy-Küküllő és a Maros vizében – nyilatkozta szombaton Parajdon Mircea Fechet környezetvédelmi miniszter.
Mága Zoltán magyarországi hegedűművész 24 tonna segélyt adományozott szombaton a háromszéki Nagyborosnyón élő árvízkárosult családoknak.
Nagyon rossz jövőképre kell felkészülni a Kis-Küküllő mentén szakértők szerint, mivel nem lehet eltüntetni a vizekbe, altalajba bejutott brutális sómennyiséget a természetből.
Igényelhetővé vált az úgynevezett „de minimis” kártérítés a Parajdon bejegyzett, vagy ott munkapontot működtető vendéglátóipari és idegenforgalmi vállalkozások számára.
A süllyedések továbbra is veszélyeztetik a parajdi sóbánya struktúráját, de az eddigi beavatkozásokkal sikerült csökkenteni a hirtelen beomlás kockázatát – közölte a gazdasági miniszter.
Romániában elkészült egy átgondolt sportstratégia – mégsem történt semmi. Mert a sport még mindig nem számít igazán – hangsúlyozta Călin Hințea professzor a kolozsvári Sports Festival színpadán, hozzátéve, hogy a sport nem stadionokkal kezdődik.
A katasztrófa sújtotta Parajdot támogatja idén a TIFF, amelynek 24. kiadását ünnepélyesen megnyitották Kolozsváron.
szóljon hozzá!