Mert megérdemlik. A munkaadók támogathatják alkalmazottjaik nyaralását
Fotó: freepik.com
A munkaadók több módon támogathatják az alkalmazottak nyaralását, ha ily módon is kifejeznék hálájukat a dolgozóknak.
2024. június 24., 16:132024. június 24., 16:13
A romániai előírások három lehetőséget kínálnak: vakációs utalványok kiosztása, a nyaralási-gyógykezelési költségek fedezése vagy vakációs prémium odaítélése. Mindhárom verzióra más-más adózási szabályok, kedvezmények vonatkoznak. A lehetőségekről a PwC Románia szakértői számoltak be a pénzügyi tanácsadói cég egyik beszélgetős műsorában.
Az értékjegyek összege egy célszemély esetében évente nem haladhatja meg a hathavi országos bruttó minimálbért. Ugyanakkor a kedvezményezettek csak Románia területén használhatják fel a bónuszjuttatást. Amelynek kiutalásához a munkaadónak szerződést kell kötnie egy utalványkibocsátó szolgáltatóval. Ezt a bónuszlehetőséget rögzíteni kell a cég belső szabályzatában vagy a kollektív munkaszerződésben.
A turisztikai szolgáltatások fedezése illetékmentes, ha az összeg nem haladja meg a havi bruttó országos átlagbért, ami jelenleg 7567 lej. Ugyanakkor – a vakációs utalványokkal ellentétben – erre a fajta bónuszra érvényes az úgynevezett 33 százalékos plafon előírása. Utóbbi arról szól, hogy a fizetésen kívüli, adómentes juttatások mértéke nem haladhatja meg az illető alkalmazott alapbérének 33 százalékát.
A munkaadóknak kötelességük felállítaniuk egy prioritáslistát a pluszjuttatások terén, hogy mi esik a 33 százalékos határon belül, és esetleg mi azon kívül, mert utóbbi bónuszok után adót és társadalombiztosítási illetékeket kell fizetni. Emellett nem lehet egyszerre adókedvezményesen vakációs utalványokat és nyaralásiköltség-elszámolást is biztosítani. A vakációs prémiumok esetében a juttatásra ugyanazok a feltételek vonatkoznak, mint az alapbérre, tehát nincs semmilyen adókedvezmény rájuk.
Táncos Barna miniszterelnök-helyettes csütörtöki sajtótájékoztatóján kijelentette, hogy a kormány által javasolt deficitcsökkentő intézkedések nélkül fenntarthatatlanná vált volna a költségvetési hiány.
Ilie Bolojan kormányfő csütörtökön a szakszervezeti szövetségek képviselőivel egyeztetett a Victoria-palotában a deficitcsökkentő intézkedésekről.
A romániai lakosság háromnegyede úgy véli, hogy az elmúlt évben romlott az ország gazdasági helyzete, és csaknem fele szerint romlott az életszínvonaluk. Ezek az INSCOP legfrissebb közvélemény-kutatásának következtetései.
Alighogy Ilie Bolojan miniszterelnök szerdán délután ismertette a tavalyi 9,3 százalékos költségvetési hiány lefaragására kidolgozott gazdasági megszorító intézkedéseket, azok máris bírálatok kereszttüzébe kerültek.
A romániai polgárok közel háromnegyede szerint az ország gazdasági helyzete rosszabb, mint egy éve – derül ki egy friss közvélemény-kutatásból.
Az Európai Bizottság az üvegházhatást okozó gázok nettó kibocsátásának 90 százalékos csökkentését javasolja 2040-ig – jelentette be a versenypolitikáért felelős biztos.
A romániaiak tavaly mintegy 40 milliárd eurót költöttek el a nagy kiskereskedelmi üzletláncokban, 7,1 százalékkal többet, mint 2023-ban – derül ki a Cushman & Wakefield Echinox szerdán közzétett tanulmányából.
A pénzügyminisztérium és az adóhatóság (ANAF) több mint 9 ezer alkalmazottja tiltakozik szerdán spontán munkabeszüntetéssel az ártalmas munkakörülményekért járó bérpótlék csökkentése ellen – közölte Vasile Marica, a Sed Lex elnöke.
A szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatok szerint 2025 májusában 5,8 százalék volt a munkanélküliségi ráta Romániában, 0,1 százalékponttal nagyobb, mint áprilisban – közölte szerdán az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Tönkretenné a közép-európai gazdákat az Ukrajnával megkötött brüsszeli alku, amely tovább könnyítené az ukrán mezőgazdasági termékek behozatalát – közölte Nagy István agrárminiszter. A tárcavezető szerint a magyar kormány ezt nem fogadja el.
szóljon hozzá!