Zsebbe vág. A villamosenergia drágulását érzik meg a legtöbben
Fotó: Jakab Mónika
Bár az alapélelmiszerek ára egyelőre nem nő – legalábbis nem az árrés megemelése miatt –, számos területen hozott drágulásokat az év második fele. A legnagyobb áremelkedés a villamosenergia esetében lesz, mivel a kormány „levette az ársapkát”. Ami a gépjármű-felelősségbiztosítások felső határának lejártát illeti, a szakemberek szerint nem lesz jelentős emelés.
2025. július 01., 14:042025. július 01., 14:04
Jelentősen megemeli a villanyszámlák értékét az a tény, hogy a kormány július elsejétől megszüntette az árakat kordában tartó árplafont.
Mint ismeretes, az elmúlt években az energiapiac szabályozott volt, és a fogyasztók a fogyasztástól függően maximált árakat fizettek, például havi 100 kWh fogyasztásig 0,68 lej/kWh-t, 100 és 200 kWh közötti fogyasztás esetén 0,8 lej/kWh-t.
Július 1-jétől a kormány eltörölte ezeket az árplafonokat. Így ettől az időponttól kezdve a legtöbb fogyasztó számára jelentősen emelkedni fognak az árak. A Hidroelectrica például olyan árakat kínál, amelyektől 52–64 százalékkal nőhet a számla értéke. Más szolgáltatóknál azonban akár 130 százalékos is lehet a drágulás, éppen ezért érdemes alaposan szétnézni a „villanypiacon”, hogy melyik szolgáltatót válassza az ember.
a becslések szerint 80 és 130 százalék közötti mértékben, mivel ők eddig 0,68 lej/kWh kedvezményes tarifát fizettek – írja az Economisi.ro. A közepes fogyasztók (100–255 kWh/hó), akik eddig 0,80 lej/kWh-t fizettek, 34–50 százalékos növekedést fognak tapasztalni.
A növekedés nagyfogyasztókat (255 kWh/hónap felett) érinti a legkevésbé, ők eddig 1,3 lej/kWh-t fizettek, a becslések szerint mindössze 2 százalékos emelkedésre kell készülniük.
A legsérülékenyebb kategóriák viszont kivételt jelentenek: az arra jogosultak 2025. július 1-jétől havi 50 lej összegű támogatást kaphatnak majd a villanyszámlájuk kifizetésére.
A hivatalos számítások szerint országszerte több mint 2,1 millió háztartás juthat majd hozzá ehhez a támogatáshoz.
Miután a hónap végén több ársapka is hatályon kívül kerül, a július drágulásokat hozhat.
Szintén 2025. július 1-jétől szűnt meg a kötelező gépjármű-felelősségbiztosítási (kgfb/RCA) díjakra vonatkozó árplafon, ám a Pénzügyi Felügyelet (ASF) nem számít hirtelen áremelkedésre.
Mint ismeretes, a gépjármű-felelősségbiztosításra vonatkozó felső határt a díj 6,8 százalékában határozták meg, a biztosítási alkuszok jutalékát pedig legfeljebb 8 százalékban – ez a szabályozás szűnik most meg.
mind a biztosítók, mind pedig tágabb értelemben az egész piac számára, és nem válhatnak indokolatlan teherré a fogyasztók számára. Az ASF célja továbbra is a piac pénzügyi stabilitása és a fogyasztóvédelem közötti egyensúly fenntartása az átmeneti időszak alatt” – nyilatkozták a Pénzügyi Felügyelet illetékesei minap a Digi24-nek.
Eredetileg – amint arról korábban több ízben is írtunk – az alapélelmiszerek árréskorlátozása is megszűnt volna július elsejétől, ami szakértők szerint bizonyára az árak megugrásához vezetett volna.
Mint ismeretes, az alapvető élelmiszerek maximális árrését 2023 augusztusától 20 százalékra korlátozták, miután abban az évben ugrásszerű drágulások voltak. Az intézkedést eredetileg 2023 végéig tervezték, de meghosszabbították az időtartamát, és kiterjesztették más élelmiszerekre is, és két évvel később, 2025. június 30-án járt volna le, azonban a múlt héten a kormány 2025. szeptember 30-ig meghosszabbította a korlátozást.
Pénteki ülésén a kormány további három hónappal meghosszabbította az alapélelmiszerek kereskedelmi árrésének korlátozását.
A fejlesztési és közigazgatási minisztérium ma közvitára bocsátott egy jogszabálytervezetet, amely szerint szigorú, teljesítményalapú feltételekhez kötik az európai uniós forrásokból finanszírozott beruházásokon dolgozó közalkalmazottak bérpótlékát.
Lesújtó képet vázolt fel Alexandru Nazare pénzügyminiszter a román gazdaság helyzetéről.
Ismét egy aszályos nyárra kell számítani, ami nagyon megnehezíti a gazdák dolgát. Miközben a Kárpátokon túli területeken – ha lassan is, de – bővülnek az öntözhető mezőgazdasági területek, Erdély egyelőre kimaradt a román állami irrigációs beruházásokból.
Jóváhagyta pénteki ülésén a kormány a munkaügyi minisztérium rendelet-tervezetét, amely szerint a villanyáram hatósági árszabályozásának kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak.
Pénteki ülésén a kormány további három hónappal meghosszabbította az alapélelmiszerek kereskedelmi árrésének korlátozását.
A munkaügyi minisztérium társadalmi párbeszéd bizottságának pénteki ülésén a szakszervezetek képviselői a Háromoldalú Érdekegyeztető Tanács sürgős összehívását kérték a deficitcsökkentő csomag egészének megvitatására.
Az EU tagállamai közül tavaly Romániában voltak a legolcsóbbak az élelmiszerek és az alkoholmentes italok – közölte pénteken az Eurostat adataira hivatkozva az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A villanyáram hatósági árszabályozásának július elsejei kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak – derül ki egy sürgősségirendelet-tervezetből.
A 2025-ös turisztikai év eddig rosszul alakult a vendéglátósok számára, az ágazatot az életszínvonal csökkenése és az áfa 19 százalékra emelése egyaránt fenyegeti – jelentette ki a Turisztikai Ügynökségek Országos Szövetségének (ANAT) alelnöke.
Dragoș Pâslaru miniszter szerint 7,8 milliárd euróra rúg azon projektek összege, amelyek az országos helyreállítási terv (PNRR) részeként kaptak uniós finanszírozást, ám jelenleg erősen kérdéses, hogy határidőre meg lehet-e őket valósítani.
szóljon hozzá!