Nagy István agrárminiszter szerint a masszív ukrajnai élelmiszerimport súlyos gondokat okoz a kelet-európai gazdák számára
Fotó: Kovács Attila
Tönkretenné a közép-európai gazdákat az Ukrajnával megkötött brüsszeli alku, amely tovább könnyítené az ukrán mezőgazdasági termékek behozatalát – közölte a magyar agrárminiszter. Nagy István megerősítette: a magyar kormány fenntartja az ukrán mezőgazdasági termékekkel szembeni behozatali tilalmat.
2025. július 02., 12:202025. július 02., 12:20
Nagy István arra emlékeztetett, hogy az Európai Bizottság a gazdák háta mögött elvi megállapodást kötött Ukrajnával a 2016 óta meglévő kereskedelmi megállapodás felülvizsgálatára. A javaslat Kijevnek kedvez és az uniós, köztük a magyar termelőket lehetetlenítené el – tette hozzá.
A megállapodás a cukor, a baromfi, a tojás, a búza, a kukorica, vagy a méz esetében a 2016-os kereskedelmi megállapodásban rögzítetteknél nagyobb mennyiségű importot engedélyezne Ukrajna számára. Más tételek, a vaj, a sovány tejpor, a maláta, a glutén, a zab, vagy az árpadara esetében a kvóták az elmúlt években tapasztalt legmagasabb kereskedelmi szintre nőnének. A tejpor, az erjesztett tej, a gomba, vagy a szőlőlé vonatkozásában pedig teljes liberalizáció valósulna meg, ami azt jelentené, hogy ezen tételek korlátlanul érkezhetnek az Európai Unió területére. A magyar szempontból az egyik legfontosabb termék, a kukorica pedig korlátlanul áraszthatná el a piacot.
A bejelentett megállapodás azonban egyelőre nem tartalmaz semmilyen következményt arra az esetre, ha Ukrajna 2028-ig nem felel meg az EU-s termelési sztenderdeknek. ,,Az egyenlő feltételek akkor biztosíthatók, ha csak olyan termékek érkeznek Ukrajnából, amelyek megfelelnek az uniós termelési feltételeknek. Ebből hazánk nem fog engedni” – szögezte le a tárcavezető.
Kifejtette, az Ukrajnával szomszédos országok agrárminiszterei többször világossá tették, hogy kizárólag regionális és automatikus védelem, valamint egyéni kvóták bevezetése óvná meg a gazdálkodókat, ezzel szemben a brüsszeli tervezet csupán látszatmegoldásokat tartalmaz.
Magyarország továbbra is fenntartja az ukrán mezőgazdasági termékekkel szembeni behozatali tilalmat – hangsúlyozta az agrárminiszter.
Jelentős kihívások elé állítja a gazdákat a búza, kukorica vagy napraforgó alacsony ára. Vincze Tamás közgazdász, egy kolozsvári székhelyű gabonaforgalmazó vállalat ügyvezető igazgatója a Krónikának rámutatott, hogy sürgős váltásra van szükség.
A kormánykoalíció várhatóan szerdán véglegesíti a deficitcsökkentő intézkedéscsomagot, amelyet július 7-ig kell „törvénybe önteni” – jelentette be Dragoș Anastasiu reformokért felelős miniszterelnök-helyettes kedd este.
Szó sincs a nyugdíjak és a bérek kifizetésének elhalasztásáról vagy blokkolásáról, ahogyan az a nyilvánosságban felmerült – jelentette ki Alexandru Nazare pénzügyminiszter.
Jelenleg 900 ezer romániai munkavállaló él a nyugdíjrendszer harmadik pillére, a fakultatív magánnyugdíjalap adta megtakarítási lehetőséggel, míg további mintegy 96 ezren már megkapták az itt felgyűlt pénzüket az első 18 év után.
Drágul a hitelfelvétel az év második felében – figyelmeztetnek szakemberek.
Bár az alapélelmiszerek ára egyelőre nem nő – legalábbis nem az árrés megemelése miatt –, számos területen hozott drágulásokat az év második fele. A legnagyobb áremelkedés a villamosenergia esetében lesz.
A fejlesztési és közigazgatási minisztérium ma közvitára bocsátott egy jogszabálytervezetet, amely szerint szigorú, teljesítményalapú feltételekhez kötik az európai uniós forrásokból finanszírozott beruházásokon dolgozó közalkalmazottak bérpótlékát.
Lesújtó képet vázolt fel Alexandru Nazare pénzügyminiszter a román gazdaság helyzetéről.
Ismét egy aszályos nyárra kell számítani, ami nagyon megnehezíti a gazdák dolgát. Miközben a Kárpátokon túli területeken – ha lassan is, de – bővülnek az öntözhető mezőgazdasági területek, Erdély egyelőre kimaradt a román állami irrigációs beruházásokból.
Jóváhagyta pénteki ülésén a kormány a munkaügyi minisztérium rendelet-tervezetét, amely szerint a villanyáram hatósági árszabályozásának kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak.
Pénteki ülésén a kormány további három hónappal meghosszabbította az alapélelmiszerek kereskedelmi árrésének korlátozását.
szóljon hozzá!