Van gáz. Az OMV Petrom Craiova közelében bukkant újabb földgázlelőhelyre
Fotó: Veres Nándor
Az OMV Petrom új gázlelőhelyre bukkant Dél-Romániában, a Craiovától 70 kilométerre fekvő Spineni-ben.
2025. július 03., 19:302025. július 03., 19:30
„Az OMV Petrom, Délkelet-Európa legnagyobb integrált energiatermelője új földgázmezőt fedezett fel a Craiovától mintegy 70 kilométerre északkeletre fekvő Spineni-ben” – jelentette be a csütörtökön a cég.
A mintegy 4800 méter mélységig fúrt Spineni 1. számú kutatófúrás megerősítette a földgáz és a kondenzátum jelenlétét, amelynek eredményeit a termelési tesztek is alátámasztják.
Egy hordó kőolaj-egyenérték általában kb. 160–170 normál m³ gázzal egyenlő, angolul boe-ként jelölik.
Elkezdődtek a fúrások Románia legnagyobb fekete-tengeri gázmezőjén, a Neptun Deepen – jelentette be Christina Verchere, az OMV Petrom vezérigazgatója.
A kutatási területet a 2022-ben az X Craiova nevű lelőhelyen végzett Spineni 3D szeizmikus felmérés adatai alapján azonosították.
„2025-ben 5,8 milliárd lejt kívánunk befektetni a feltárásba és kitermelésbe, és ennek az összegnek közel felét a szárazföldi műveletekre fordítjuk, párhuzamosan a Neptun Deep tengeri projekt előrehaladásával, amely jelentős beruházásokkal járó stratégiai projekt. Folytatjuk a beruházásokat, hogy ellensúlyozzuk a használatban levő mezők termelésének természetes csökkenését, és új lehetőségeket tárjunk fel azon területek közelében, ahol már működünk” – mondta Cristian Hubati, az OMV Petrom igazgatótanácsának feltárásért és termelésért felelős tagja.
Az OMV Petrom vállalat képviselőit fogadta hétfőn a Cotroceni-palotában Ilie Bolojan ügyvivő államfő.
A vizsgálatok megerősítették, hogy a felfedezés kereskedelmi célú, a következő lépés a fejlesztési terv jóváhagyása.
Az OMV Petrom Délkelet-Európa legnagyobb integrált energiatermelője, a csoport éves nyersolaj- és gáztermelése 2024-ben mintegy 40 millió boe lesz. A csoport éves finomítói kapacitása 4,5 millió tonna, és 860 MW-os, nagy hatékonyságú gáztüzelésű erőművet üzemeltet. A kőolajtermékek kiskereskedelmi forgalmazásában Romániában és a szomszédos országokban mintegy 780 benzinkúton keresztül van jelen két márka – az OMV és a Petrom – révén.
(ebből 20,7 százalék a román államé az Energiaügyi Minisztériumon keresztül, 23,7 százalék pedig a román nyugdíjalapoké, valamint közel 500 000 egyéni befektetőé és más romániai szervezeteké).
Az OMV Petrom azt tervezi, hogy a Fekete-tengerből kitermelt gáz egy részét Romániában fogja felhasználni, de a magyarországi keresletre is számítanak – derült ki a cég illetékeseinek beszámolójából.
Az OMV Aktiengesellschaft, Ausztria egyik legnagyobb tőzsdén jegyzett ipari vállalata az OMV Petrom részvényeinek 51,2 százalékát birtokolja, a fennmaradó 4,5 százalékot pedig más külföldi befektetők.
Az összes OMV Petrom részvény 28,1 százalékával szabadon kereskednek a bukaresti tőzsdén.
Mindenki megkapja a keserű pirulát, de nem egyformán fog fájni – fogalmazta meg Rácz Béla Gergely közgazdász, amikor csütörtökön a Bolojan-kormány által közvitára bocsátott deficitcsökkentő intézkedéscsomagról kérdeztük.
Táncos Barna miniszterelnök-helyettes csütörtöki sajtótájékoztatóján kijelentette, hogy a kormány által javasolt deficitcsökkentő intézkedések nélkül fenntarthatatlanná vált volna a költségvetési hiány.
Ilie Bolojan kormányfő csütörtökön a szakszervezeti szövetségek képviselőivel egyeztetett a Victoria-palotában a deficitcsökkentő intézkedésekről.
A romániai lakosság háromnegyede úgy véli, hogy az elmúlt évben romlott az ország gazdasági helyzete, és csaknem fele szerint romlott az életszínvonaluk. Ezek az INSCOP legfrissebb közvélemény-kutatásának következtetései.
Alighogy Ilie Bolojan miniszterelnök szerdán délután ismertette a tavalyi 9,3 százalékos költségvetési hiány lefaragására kidolgozott gazdasági megszorító intézkedéseket, azok máris bírálatok kereszttüzébe kerültek.
A romániai polgárok közel háromnegyede szerint az ország gazdasági helyzete rosszabb, mint egy éve – derül ki egy friss közvélemény-kutatásból.
Az Európai Bizottság az üvegházhatást okozó gázok nettó kibocsátásának 90 százalékos csökkentését javasolja 2040-ig – jelentette be a versenypolitikáért felelős biztos.
A romániaiak tavaly mintegy 40 milliárd eurót költöttek el a nagy kiskereskedelmi üzletláncokban, 7,1 százalékkal többet, mint 2023-ban – derül ki a Cushman & Wakefield Echinox szerdán közzétett tanulmányából.
A pénzügyminisztérium és az adóhatóság (ANAF) több mint 9 ezer alkalmazottja tiltakozik szerdán spontán munkabeszüntetéssel az ártalmas munkakörülményekért járó bérpótlék csökkentése ellen – közölte Vasile Marica, a Sed Lex elnöke.
A szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatok szerint 2025 májusában 5,8 százalék volt a munkanélküliségi ráta Romániában, 0,1 százalékponttal nagyobb, mint áprilisban – közölte szerdán az Országos Statisztikai Intézet (INS).
szóljon hozzá!