Aggódnak. A CSM elnöke szerint a bírák és ügyészek nyugdíjkorhatárának emelése negatív következményekkel járna
Fotó: Legfelsőbb Igazságszolgáltatási Tanács
A Legfelsőbb Igazságszolgáltatási Tanács (CSM) elnöke, Elena Costache azzal vádolja a kormányt, hogy „egyik napról a másikra” 65 évre akarja emelni a bírák és ügyészek nyugdíjkorhatárát, ami a rendszer összeomlásához vezethet.
2025. július 01., 09:112025. július 01., 09:11
A CSM elnöke a kormány kiadáscsökkentő intézkedései kapcsán nyilatkozott.
A Mediafax szerint az Euronewsnak nyilatkozva a bírák és ügyészek szakmai felügyeletét ellátó testület elnöke azt állította, hogy
„Ez a kérdés, például a nyugdíjkorhatár kérdése, a kormányprogramban előírtak szerinti hirtelen és meredek emelése, a jelenleg hatályos 282/2023-as törvényben előírt 60 évről 65 évre, úgymond egyik napról a másikra, pusztító hatással lesz. Az első érintett az állampolgár lesz. Az állampolgár, mert mi egy közszolgálat vagyunk, amely az állampolgárok szolgálatában áll. A legfelsőbb bíróságon 103 bíró van. A 103-ból 83 nyugdíjazásra jogosult. Így 20 bíró maradna. A táblabíróságokon 262 nyugdíjazásra jogosult bíró van.
– fogalmazott.
A CSM kérésére hétfőn az ország összes bírája és ügyésze közgyűlést tartott, hogy megvitassa a politikusokhoz intézett felhívást, hogy tartsák tiszteletben a bírák és ügyészek jogállását
„Hívjanak minket párbeszédre. Mi vagyunk az egyik hatalmi ág. Meg kell velünk vitatni mindent, ami az igazságszolgáltatás kisebb-nagyobb, radikális vagy nem radikális reformjával kapcsolatos. Mi tudjuk a legjobban, mit kell javítanunk, mit kell kiigazítanunk, hogy elérjük mindannyiunk célját – a mienket és az önökét, kedves politikusok –: hogy ez az ország jogállamként, uniós tagállamként működjön” – tette hozzá Costache.
„Minden megyében van legalább egy bíróság, amely véleményünk szerint felkerülhet a megszüntetendők listájára. A bélyegilleték, mint más, a mindennapi életünket érintő dolgok, egy bizonyos időben, egy bizonyos korszak szintjén maradt. Nem frissítették az országunk társadalmi valóságához képest. Ez ugyanakkor nem jelenti a bélyegilletékek olyan mértékű emelését, amely már korlátozza érinti a polgárok igazságszolgáltatáshoz való jogát” – tette hozzá Elena Costache.
A bírák és ügyészek nyugdíjazásáról szóló, 2023-ban elfogadott törvény fokozatosan 60 évre emeli a bírák minimális nyugdíjkorhatárát.
Elfogadta hétfő délutáni ülésén a bukaresti kormány azt a rendeletet, amely alapján havi bruttó 300 lejre korlátozzák a közalkalmazottak ártalmas vagy veszélyes munkakörülményekért járó bérpótlékát.
Az adóelkerülés a Romániát fenyegető kiemelt kockázati tényezők közé tartozik, hiszen a költségvetés megkárosításával valójában az intézményrendszer közszolgáltatásainak minőségét ássa alá a Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT) szerint.
Elfogadta hétfő délutáni ülésén a bukaresti kormány azt a rendeletet, amely alapján havi bruttó 300 lejre korlátozzák a közalkalmazottak ártalmas vagy veszélyes munkakörülményekért járó bérpótlékát.
Két lehetséges forgatókönyvet vitatott meg a vízzel elárasztott parajdi sóbánya jövőjével kapcsolatban hétfői ülésén a Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT).
A Romániai Nyugdíjasok Országos Szövetsége (FNPR) elfogadhatatlannak tartja, hogy az állami nyugdíjak megsarcolása is része legyen a deficitcsökkentő intézkedéscsomagnak.
Országszerte spontán munkabeszüntetést robbantottak ki hétfőn az adóhatóság, a nyugdíjpénztár, a munkaerő-közvetítő és a szociális kifizetési ügynökség alkalmazottai a kormány által tervezett, a közszféra dolgozóit érintő megszorító intézkedések miatt.
A szakszervezeti tömbök képviselői rendkívüli találkozót kérnek Ilie Bolojan kormányfőtől az elkövetkező időszakban alkalmazandó megszorító intézkedések ügyében, ellenkező esetben elindítják a törvényes eljárást egy általános sztrájk kirobbantására.
A végleges eredményeket – a fellebbezések után – hétfőn délelőtt tették közzé.
Románia egészségügyi rendszere 2024-re jelentős növekedést mutatott a szolgáltatások és a szakemberek számát tekintve, de továbbra is éles különbségek tapasztalhatók a városi és vidéki térségek között.
Hétfő délutántól autópályán lehet eljutni Curtea de Argeștől a Fekete-tenger partján fekvő Konstanciáig – írta vasárnap a Facebook-oldalán a közúti infrastruktúrát kezelő társaság (CNAIR) vezérigazgatója.
Mentők szállították kórházba vasárnap reggel a târgșori női börtönből az erős hasi fájdalmakra panaszkodó Elena Udreát – értesült az Agerpres.
szóljon hozzá!