A deficitcsökkentő intézkedéscsomagról egyeztetett Bolojan a szakszervezetek képviselőivel
Fotó: Gov.ro
Ilie Bolojan kormányfő csütörtökön a szakszervezeti szövetségek képviselőivel egyeztetett a Victoria-palotában a deficitcsökkentő intézkedésekről.
2025. július 03., 13:312025. július 03., 13:31
„Romániának strukturális intézkedésekre van szüksége ahhoz, hogy növelje hitelességét a pénzügyi piacokon és a befektetők körében, valamint megoldásokra az igazságtalanságok és az egyensúlytalanságok kijavítására, hogy helyreálljon az állampolgárok bizalma. A szakszervezetek és a munkáltatói szövetségek a partnereink” – mondta a találkozón a miniszterelnök a kormány közleménye szerint.
A találkozón a kormány és a szakszervezetek képviselői megvitatták a költségvetési kiadások csökkentésére és a bevételek növelésére előkészített intézkedéseket, valamint azok társadalmi és gazdasági hatásait.
Megmarad a kétkulcsos áfa, de két százalékponttal emelkedik az általános forgalmi adó, és szintén a deficit csökkentése érdekében megemelik a dohány- és alkoholtermékek, továbbá az üzemanyagok jövedéki adóját.
A miniszterelnök elmondta, hogy a szakszervezeti képviselők javaslatait elemezni fogják, és ha lehetséges, beépítik a kormány intézkedéscsomagjába.
A megbeszélésen a kormány részéről Marian Neacșu miniszterelnök-helyettes és Mihai Jurca kancelláriavezető vett még részt. A szakszervezetek részéről Bogdan Hossu, az Alfa Kartell elnöke, Leonard Bărăscu, a CNSLR Frăția elnöke, Iacob Baciu, a CSDR elnöke, Mircea Burlacu, a BNS alelnöke és Marius Sepi, a Törvény Ereje szakszervezet képviselője volt jelen – írja az Agerpres.
Alighogy Ilie Bolojan miniszterelnök szerdán délután ismertette a tavalyi 9,3 százalékos költségvetési hiány lefaragására kidolgozott gazdasági megszorító intézkedéseket, azok máris bírálatok kereszttüzébe kerültek.
A romániai lakosság háromnegyede úgy véli, hogy az elmúlt évben romlott az ország gazdasági helyzete, és csaknem fele szerint romlott az életszínvonaluk. Ezek az INSCOP legfrissebb közvélemény-kutatásának következtetései.
Alighogy Ilie Bolojan miniszterelnök szerdán délután ismertette a tavalyi 9,3 százalékos költségvetési hiány lefaragására kidolgozott gazdasági megszorító intézkedéseket, azok máris bírálatok kereszttüzébe kerültek.
A romániai polgárok közel háromnegyede szerint az ország gazdasági helyzete rosszabb, mint egy éve – derül ki egy friss közvélemény-kutatásból.
Az Európai Bizottság az üvegházhatást okozó gázok nettó kibocsátásának 90 százalékos csökkentését javasolja 2040-ig – jelentette be a versenypolitikáért felelős biztos.
A romániaiak tavaly mintegy 40 milliárd eurót költöttek el a nagy kiskereskedelmi üzletláncokban, 7,1 százalékkal többet, mint 2023-ban – derül ki a Cushman & Wakefield Echinox szerdán közzétett tanulmányából.
A pénzügyminisztérium és az adóhatóság (ANAF) több mint 9 ezer alkalmazottja tiltakozik szerdán spontán munkabeszüntetéssel az ártalmas munkakörülményekért járó bérpótlék csökkentése ellen – közölte Vasile Marica, a Sed Lex elnöke.
A szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatok szerint 2025 májusában 5,8 százalék volt a munkanélküliségi ráta Romániában, 0,1 százalékponttal nagyobb, mint áprilisban – közölte szerdán az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Tönkretenné a közép-európai gazdákat az Ukrajnával megkötött brüsszeli alku, amely tovább könnyítené az ukrán mezőgazdasági termékek behozatalát – közölte Nagy István agrárminiszter. A tárcavezető szerint a magyar kormány ezt nem fogadja el.
A kormánykoalíció várhatóan szerdán véglegesíti a deficitcsökkentő intézkedéscsomagot, amelyet július 7-ig kell „törvénybe önteni” – jelentette be Dragoș Anastasiu reformokért felelős miniszterelnök-helyettes kedd este.
Szó sincs a nyugdíjak és a bérek kifizetésének elhalasztásáról vagy blokkolásáról, ahogyan az a nyilvánosságban felmerült – jelentette ki Alexandru Nazare pénzügyminiszter.
szóljon hozzá!