Ilie Bolojan ismertette a deficitcsökkentési tervet
Fotó: gov.ro
Az állami kiadások csökkentésével és a bevételek növelésével képzeli el a kormány a túlköltekezés miatt keletkezett költségvetési hiány pótlását – mondta Ilie Bolojan miniszterelnök a deficitcsökkentő terveket ismertető szerda délutáni sajtótájékoztatóján. Elhangzott: megmarad a kétkulcsos áfa, de két százalékponttal emelkedik az általános forgalmi adó, és szintén a deficit csökkentése érdekében megemelik a dohány- és alkoholtermékek, továbbá az üzemanyagok jövedéki adóját, egészségbiztosítási hozzájárulást vetnek ki a 3000 lejt meghaladó nyugdíjakra, és befagyasztják a közszférában a fizetéseket.
2025. július 02., 18:132025. július 02., 18:13
2025. július 02., 21:052025. július 02., 21:05
Az Európai Unióban Románia „termelte” a legnagyobb költségvetési hiányt tavaly, a 9,3 százalékos deficitnél nagyobbat az utóbbi 30 évben csak 2010-ben jegyeztek, amikor is 9,4 százalékos mínuszban volt az államháztartás – mondta Bolojan a szerda késő délutáni sajtótájékoztatón. Emlékeztetett arra, hogy 15 évvel ezelőtt az akkori kormány kénytelen volt 19-ről 24 százalékra emelni az általános forgalmi adót (áfa), és 25 százalékkal csökkenteni a béreket a közszférában.
„Nem sokban különbözik attól a mostani helyzet” – jegyezte meg a nemzeti liberális párti (PNL) miniszterelnök, aki szerint azért fordulhatott elő ez az óriási hiány, mert a korábbi kormányok túlköltekeztek.
Bolojan szerint ennek a rossz gazdálkodásnak az lehet a következménye, hogy az állam fizetésképtelenné válik, devalválódik a nemzeti fizetőeszköz, a hitelezők nem nyújtanak további kölcsönöket, az európai alapokhoz való hozzáférés feltétele pedig a közigazgatási-adóügyi reformok lennének.
– jelentette ki többek között.
A kormány deficitcsökkentési tervének egy fő eleme az áfa emelése:
A kedvezményes áfát a gyógyszerek, élelmiszerek, a tűzifa, a mezőgazdasági öntözővíz esetében, valamint a vendéglátásban fogják alkalmazni.
További intézkedésként 10 százalékkal megemelik a dohány- és alkoholtermékek, illetve az üzemanyag jövedéki adóját, tehát ezen a téren is jelentős drágításra lehet számítani.
Jövő január 1-jétől a jelenlegi 10-ről 16 százalékosra nő az osztalékadó, emellett külön adót vetnek ki a bankok extra profitjára, és növelik a szerencsejátékra kivetett adót oly módon, hogy az ezekből a tevékenységekből az államkasszába befolyó összeg 30 százalékkal nagyobb legyen – mondta a miniszterelnök.
Ilie Bolojan szerint fenntarthatatlan, hogy míg az állami egészségbiztosítási rendszerben 16 millió biztosított van, hozzájárulást mindössze 6 milliónyian fizetnek. A befizetők körét szélesíteni akarják legalább 8 millióra, többek között úgy, hogy eltörlik bizonyos kategóriák hozzájárulás-mentességét,
(nem mondta, hogy a teljes összegre, vagy csak a 3000 lejt meghaladó összegre).
Befagyasztott nyugdíjak és fizetések
A miniszterelnök szerint jövőre sem fognak nőni a nyugdíjak és a közalkalmazotti fizetések. „Átmeneti intézkedésként javasoljuk a nyugdíjak és fizetések befagyasztását. A múlt évben nagyon megemelkedtek” – mondta.
A közoktatásban és az állami felsőfokú képzésben kettővel megnövelik a pedagógusok és tanárok heti óraszámát, de „a fizetésükhöz nem nyúlunk” – fogalmazott Bolojan. Az ösztöndíjak kapcsán úgy vélekedett, hogy az elmúlt években „nagyon megemelkedtek, tízszeresére”, ami majdnem egymilliárd eurót tesz ki országos szinten egy tanévben, s ezt az államháztartás nem engedheti meg.
A tanulmányi ösztöndíjakat ezek után az arra valóban jogosultaknak szándékoznak folyósítani, a szociális ösztöndíjakkal pedig a hátrányos helyzetben élőket akarják segíteni, hogy hozzáférjenek a méltányos oktatáshoz.
A deficitcsökkentő csomag elemeit ismertető szerdai sajtótájékoztatóján Ilie Bolojan kormányfő az Agerpres hírügynökség szerint bejelentette, hogy a közeljövőben esedékes költségvetés-kiigazításkor csökkenteni fogják a politikai pártok állami támogatását. „Ezt az intézkedést is meghozzuk, mert mindenkinek hozzá kell járulnia a deficitcsökkentő erőfeszítésekhez” – válaszolta a miniszterelnök az újságíróknak a politikai pártok állami támogatására vonatkozó kérdésére.
Ilie Bolojan kormányfő újságírói kérdésre válaszolva közölte, hogy csütörtökön vagy pénteken találkozik a szakszervezetek képviselőivel, és az érdekvédelmi szervezetek javaslatait elemezni fogja a kormány. „Ha integrálhatók a deficitcsökkentő csomagba, nem látom, miért ne lehetne elfogadni ezeket” – tette hozzá. Bolojan beszélt arról is, hogy az egészségügyi dolgozóknak nincs okuk sztrájkolni, mivel a mostani megszorítások nem érintik a bérüket, csak a kisegítő személyzet veszélyességi pótléka csökken.
Mint arról beszámoltunk, a kormány hétfői döntésével átmenetileg bruttó 300 lejben korlátozta a közalkalmazottak ártalmas vagy veszélyes munkakörülményekért járó fizetéskiegészítését, amiért több ágazatban spontán tüntetések törtek ki.
Országszerte spontán munkabeszüntetést robbantottak ki hétfőn az adóhatóság, a nyugdíjpénztár, a munkaerő-közvetítő és a szociális kifizetési ügynökség alkalmazottai a kormány által tervezett, a közszféra dolgozóit érintő megszorító intézkedések miatt.
Szerdán például vízügyi igazgatóság (ANAR) alkalmazottai az ország több városában tüntettek „a jövedelmek és a munkahelyek biztonságáért, az ágazat megmaradásáért”.
Ilie Bolojan szerint július végére kidolgozzák a deficitcsökkentő intézkedések második fejezetét is, amelyben az állami intézmények lesznek az érintettek: „megvizsgálják” a speciális nyugdíjak helyzetét, költséghatékonyabbá teszik az állami vállalatokat, „megreformálják” a helyi közigazgatás kiadásait, észszerűbben használják fel az állami tartalékokat, és felülvizsgálják a különböző pótlékokat, mert a miniszterelnök szerint
A miniszterelnök azt is elmondta, hogy a fenti intézkedéseket felelősségvállalással fogadja el a kormány, azaz a parlament utólagos jóváhagyásával.
Legionárius propaganda terjesztése miatt vádat emeltek Călin Georgescu volt független államfőjelölt ellen – közölte szerdai közleményében a legfőbb ügyészség.
Ilie Bolojan miniszterelnök a Hivatalos Közlönyben szerdán közzétett határozataiban megszabta az öt kormányfőhelyettes feladatkörét.
Az Országos Korrupcióellenes Ügyosztály (DNA) megfellebbezte a ploiești-i bíróság ítéletét Elena Udrea feltételes szabadlábra helyezéséről – értesült szerdán ügyészségi forrásokból az Agerpres hírügynökség.
Csütörtökön elsőfokú hőségriasztás van érvényben 15 nyugat- és dél-romániai megyében – figyelmeztetett szerdán az Országos Meteorológiai Szolgálat.
Orosz, ukrán és moldovai állampolgárokat hamis román személyazonossági okmányokhoz juttató Botoșani megyei hivatalnokok ellen indított büntetőeljárást a legfőbb ügyészség.
Oroszország szerda hajnalban újabb dróntámadást intézett a román határ közelében lévő ukrán civil infrastruktúra és folyami kikötők ellen, ezért a román légierő két F-16-os harci gépet küldött a térségbe megfigyelés alatt tartani a román légteret.
A Richter-skála szerint 3,6-os erősségű földrengés történt szerdán 7 óra 19 perckor Vrancea megyében, Vrancea szeizmikus térségben – közölte az országos földfizikai intézet (INCDFP).
Alexandru Rogobete egészségügyi miniszter kedden kijelentette, hogy a kormány nem készül leépítésekre az egészségügyben.
Alkotmányellenesnek nyilvánította kedden az alkotmánybíróság a volt államfőket megillető juttatásokat eltörlő törvénymódosítást – értesült hivatalos forrásokból az Agerpres. A keresetet Traian Băsescu kezdeményezte 2022-ben.
A romániai polgárok többsége szerint Románia rossz irányba halad, és az Ilie Bolojan vezette új kormány sem lesz képes jó irányba fordítani – derül ki egy friss közvélemény-kutatásból.
szóljon hozzá!