Fotó: Tőkés Hunor
Székelyföldön cégvezető férfiak és nők, míg egész Erdélyben anya-vállalkozók helyzetét méri fel az Udvarhelyszéki Kis- és Középvállalkozások Szövetsége, azzal a céllal, hogy megtudják, miért van kétszer annyi férfi vállalkozó a gazdaságban, és milyen képességek, adottságok szükségesek ahhoz, hogy nőként, anyaként valaki vállalkozást indítson.
2018. október 11., 10:002018. október 11., 10:00
2018. október 11., 10:122018. október 11., 10:12
Egész Székelyföldre kiterjedő szociológiai kutatást indít Nő.Élet.Erő címmel az Udvarhelyszéki Kis- és Középvállalkozások Szövetsége (UKKSZ), amelynek
A szövetség felkeres 600 férfit és nőt, akik cégvezetéssel foglalkoznak. Egész Erdélyre kiterjesztik a kutatást, amelyet online formában valósítanak meg, célközönségük pedig az „anya-vállalkozók” – olyan nők, akik gyermeket várnak, gyermek(ek)et vállaltak cégük vezetése mellett. Az UKKSZ azt szeretné kideríteni: kik az erdélyi magyar anya-vállalkozók, hogyan dolgoznak, miként vélekednek saját helyzetükről és fejlődési lehetőségeikről, miért van ekkora különbség a férfiak és nők vállalkozási motivációja között.
Geambașu Réka, a kolozsvári Babeș-Bolyai Tudományegyetem szociológia tanszékének oktatója, a felmérés külső munkatársa fontosnak tartotta hangsúlyozni:
Erre a szociológus szerint azért van szükség, mivel Romániában 100 férfi munkavállalóból 20 indít céget, miközben 100 nő közül csupán 10 – tehát van egy 10%-os különbség, ami azt jelenti, hogy kétszer annyi férfi vállalkozik, amelynek okát érdemes lenne megfejteni. A projekt szakmai partnere elmondta: a kutatás júniustól decemberig tart, és több tevékenységből tevődik össze, amelyeknek része volt egy fókuszcsoportos kutatás is. De
A szakértő kiemelte: a megkérdezettek számát tekintve a minta reprezentatív.
A projekt előzményét képezi az UKKSZ múlt évi kezdeményezése, a Vállalkozz Itthon Program, amelybe tizennyolc Hargita megyei fiatal kapcsolódott be, és közülük csupán hat volt nő, a szervezők „pozitív diszkriminációja ellenére” – mondta Györgyei Szabó Magdolna, az UKKSZ menedzsere. Ugyanis azzal együtt kevesen jelentkeztek szerinte, hogy akkor is beválasztották őket, „ha kevésbé jó ötletekkel jöttek”.
A program végén pedig nyolc vállalkozás indult el, amelyekből egyiket se nő vezet. Egyébként Györgyei Szabó Magdolna szerint a kutatás erdélyi kiterjesztésére azért van szükség, mivel online alacsony anyagi keretekkel is megvalósítható, és azt tapasztalták a Női vállalkozók Erdélyben nevű Facebook-csoportban, hogy „mennyire pörögnek és mennyire csinálják”. Geambașu Réka elmondása szerint a csoport tagjainak létszáma pár hónap alatt ezer fölé ugrott, és ezek a jelenségek erdélyi szinten is kíváncsivá tették az UKKSZ-t.
– jegyezte meg a projekt menedzsere.
Az anya-vállalkozókat a nemzetközi szakirodalom mompreneurs-ként nevezi meg. A világ egyre több pontján aktívak, hálózatokat és szervezeteket hoznak létre egymás támogatása érdekében, és Erdélyben is hasonló önszerveződés tapasztalható a női vállalkozók körében is.
Kelemen Attila, a projektet támogató OTP Bank Románia marketingvezetője a Krónika kérdésére elmondta: ettől és az ehhez hasonló kezdeményezésektől azt remélik, hogy Székelyföld gazdasága fejlődőképesebb lesz, képes lesz leküzdeni azokat az akadályokat, amelyek lekötik erőforrásait. Kelemen Attila szerint ezért támogatják közösségi szerepvállalásuk révén az UKKSZ-t, és nemcsak a kutatás létrejöttét, hanem azt is, hogy, a felmérés eredményét „bedobják a közösbe”, azaz minden piaci szereplő számára elérhetővé kívánják tenni.
Az online kérdőív kitöltése névtelenül történik, és október 28-ig érhető el a www.ukksz.ro/anyavallalkozok oldalon. Azok között, akik a felmérésben részt vesznek és e-mail címüket is megadják, az UKKSZ kisorsol egy wellnessüdülési csomagot.
Tőkés Hunor
Marcel Ciolacu kormányfő hétfőn ismételten leszögezte, hogy nem emelik jövőre az általános forgalmi adó (áfa/TVA) szintjét.
A gáz- és villamosenergia-árak idén télen nem lesznek magasabbak a tavalyi év azonos időszakához képest, mivel az energiaár-sapka 2025. április elsejéig érvényes – jelentette ki hétfőn egy konferencián Sebastian Burduja energiaügyi miniszter.
A kormány ezen a héten elfogadja a bruttó minimálbért 4050 lejre emelő jogszabályt – jelentette be hétfőn Marcel Ciolacu miniszterelnök.
Az Európai Bizottság átalakítaná az agrártámogatások rendszerét, ezzel szemben az EU magyar elnöksége arra törekszik, hogy az eddig bevált területalapú, és vidékfejlesztési támogatások főbb irányelvei továbbra is megmaradjanak.
Románia volt 2024 második negyedévében az Európai Unió legnagyobb gáztermelője – derül ki az Európai Unió legfrissebb gázpiaci jelentéséből.
Jövő héten újabb egyeztetésekre kerül sor a Romániában feldolgozott hazai élelmiszertermékek árrésének korlátozásáról – jelentette be csütörtökön a mezőgazdasági miniszter.
A Kolozs megyeiek veszik fel a legnagyobb törlesztőrészletű és a legmagasabb összegű jelzáloghiteleket, de ők is fizetnek a legtöbbet az országban az ingatlanokért, míg a Konstanca megyeiek igénylik a legkisebb összegű jelzáloghiteleket.
Az Európai Bizottság csütörtökön kétmilliárd lej (400 millió euró) értékű román állami támogatási programot hagyott jóvá a 2023 szeptembere és 2024 augusztusa közötti súlyos aszály által érintett romániai gazdák kártalanítására.
A kormány jóváhagyja a sör jövedéki adójának fokozatos emelésére vonatkozó ütemtervet – közölte szerdán Marcel Ciolacu miniszterelnök.
Egy két felnőttből és két gyermekből álló család tisztességes megélhetéséhez szükséges minimális fogyasztói kosár havi értéke a 2023. szeptemberi 9978 lejről 4,7 százalékkal 10 450 lejre nőtt idén szeptemberre.
szóljon hozzá!