2012. október 29., 08:542012. október 29., 08:54
Egyébként a tavalyi év végén, a költségvetés kidolgozásakor még 1,8-2,3 százalékos növekedéssel számoltak. A költségvetési mérleghiányt a korábban rögzített szinten, a bruttó hazai termék (GDP) 2,2 százalékán tartották, ami 13,66 milliárd lejt jelent.
A szombaton elfogadott dokumentum értelmében a 2012-es évi állami költségvetés 307,7 millió lejjel bővül. A kormány a kiigazítás során állami költségvetési pénzeket vont el a szenátustól, a Legfelsőbb Igazságszolgáltatási Tanácstól (CSM), a Legfelsőbb Ítélő- és Semmítőszéktől, a közszolgálati rádiótól és televíziótól, illetve egyes minisztériumoktól, köztük a védelmi tárcától.
Eközben 400 millió lejjel bővült a mezőgazdasági minisztérium rendelkezésére álló keret, amelyből a különböző szubvenciókat és segélyeket fogják kifizetni, de több jut az egészségügyi, valamint a közigazgatási és belügyminisztériumnak (151 millió lej fizetésekre, felszerelésekre, üzemanyagra, törvényszéki orvosi vizsgálatokra), az oktatási minisztériumnak, az igazságügyi tárcának (45 millió lej 378, újonnan létrehozott posztra történő alkalmazásra, bútorzat vásárlására, a börtönökre, külföldi hitelek törlesztésére), valamint a régiófejlesztés és idegenforgalmi minisztériumnak, illetve a Román Hírszerző Szolgálatnak (SRI).
Bár korábban erről nem volt szó, végül szombaton 30 millió lejjel növelték a kulturális tárca rendelkezésére álló keretet, mint Victor Ponta miniszterelnök magyarázta, „régi kötelezettségeket” törlesztenek ebből. 350 millió lejt utaltak ki továbbá a területi közigazgatási egységek adósságállományának a törlesztésére, köztük a különböző beszállítók irányába.
Ponta szerint ez is szerepelt a Nemzetközi Valutaalap (IMF) felé tett vállalások között, s mostanáig „a helyi közigazgatás a kiutalások Hamupipőkéje volt”. A mostani költségvetés-kiigazításkor 200 millió lejt irányítottak át a fogyatékkal élő személyeket ápolók kifizetésére, míg további 75 millió lej jutott a lakossági fűtés biztosítására.
Felszólította Victor Ponta kormányfő a minisztereket, hogy készítsék elő a 2013-as évi költségvetéshez szükséges adatokat, s továbbítsák azokat a pénzügyminisztériumhoz, hogy a jövő évi büdzsé mintegy 98 százalékban még a választások előtt elkészülhessen. „Természetesen csak az új parlament fogja azt elfogadni, a törvény értelmében az új kormány beiktatását követő 15 napon belül. De mindez nem jelenti azt, hogy kivárunk a választásokig a költségvetés kidolgozásával” – fogalmazott a miniszterelnök. |
Nagyváradon nyitott üzemet a finn Amer Sports – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.
A 2022-es energiaválságot követő csökkenés óta a tavalyi második félévben nőtt először a földgáz lakossági ára az Európai Unióban (EU); a legalacsonyabb árakat Magyarországon, Horvátországban és Romániában jegyezték.
Alaposan megrengeti Románia és ezáltal a polgárok pénzügyeit az elnökválasztás vasárnapi első fordulójának eredménye.
A szélsőjobboldali jelölt, George Simion közel 41 százalékos eredménye és a PSD–PNL–RMDSZ-koalíció jelöltjének, Crin Antonescunak a kiesése máris megmutatja a romániai pénzpiacokra gyakorolt első hatásokat.
Kitolta a magyar MVM energetikai cég a német E.ON egyes romániai érdekeltségének átvételére vonatkozó becsléseket annak nyomán, hogy a román hatóságok aggályokat fogalmaztak meg az ügylettel kapcsolatban.
Az A3-as jelzésű észak-erdélyi autópálya problémás szakaszán megépítendő viaduktok műszaki engedélye elbírálásra vár az országos közútkezelő vállalat (CNAIR) műszaki és gazdasági bizottságában, az építkezés így csak később kezdődhet.
Az európai uniós csatlakozás óta látványosan nőtt a romániai lakosság jövedelme, az egyenlőtlenségek azonban nem tűntek el – húzza alá a Romanian Economic Monitor kutatócsoport friss elemzése.
Csalásnak bizonyulhatnak az ellenállhatatlannak tűnő nyaralási ajánlatok, és résen kell lenniük a vakációzásra vágyóknak, hiszen számos „digitális” csapda leselkedhet rájuk – hívta fel a figyelmet az Országos Kiberbiztonsági Igazgatóság (DNSC).
Az ING Bank Románia makrogazdasági szakértőinek várakozásai szerint az ország nominális GDP-je 2034-ben meghaladhatja a 700 milliárd eurót, 2035-ben pedig megközelítheti a 800 milliárd eurót.
Románia gazdasága erős és ellenálló – szögezte le Tánczos Barna pénzügyminiszter szerdán a Facebook-oldalán közzétett posztban.