Fotó: gov.ro
Románia továbbra is vonzó célpont a külföldi befektetők számára, az ország gazdasága számos új lehetőséget kínál a vállalkozóknak – jelentette ki Nicolae Ciucă miniszterelnök.
2022. november 07., 09:222022. november 07., 09:22
A kormányfő egy vasárnap esti Facebook-bejegyzésben azt írta, az év első kilenc hónapjában létesített külföldi tőkéjű cégek számának egyharmados növekedése az előző év hasonló időszakához képest azt igazolja, hogy a kormányzati intézkedésekkel sikerült ellensúlyozni a Románia közelében dúló háború okozta instabilitás hatásait. A román gazdaságba vetett bizalom magas szintjét bizonyítja az uniós tagállamokkal fenntartott szoros együttműködés is – tette hozzá a miniszterelnök. A cégbíróság statisztikáit idézve Nicolae Ciucă rámutatott,
Emlékeztetett, mindkét állam hagyományosan Románia legjelentősebb gazdasági partnerei közé tartozik.
„A román kormány továbbra is az üzleti szféra őszinte partnere marad, ahogyan arról csaknem egy évvel ezelőtti hivatalba lépése óta bizonyságot tett” – zárta bejegyzését Ciucă.
Gumiabroncsgyártó üzemet létesít Nagyváradon a Nokian Tyres; a finn nagyvállalat 650 millió eurós beruházásra készül a Körös-parti városban – tájékoztatott kedden a Reuters.
Az országos cégbíróság összesített adatai szerint 2022 első kilenc hónapjában 32,6 százalékkal 5523-ra nőtt az újonnan alapított külföldi tőkéjű vállalatok száma 2021 azonos időszakához képest. Az 5523 cég összalaptőkéje 31,027 millió dollár volt, ami 6,2 százalékkal kevesebb a 2021 januárja és szeptembere között bejegyzett külföldi cégek 33,072 millió dolláros összalaptőkéjénél.
A legtöbb külföldi részesedésű vállalatot, 51 476-ot, olaszországi befektetők létesítették, ezek összalaptőkéje 4,015 milliárd dollárra volt tehető. A legnagyobb értékű összalaptőkéje a holland cégeknek volt, az 5833 cégnek 12,574 milliárd dollár.
A külföldi beruházásokért és az export ösztönzéséért felelős ügynökség létrehozásáról dönt pénteki ülésén a kormány – jelentette be a miniszterelnök.
A Trump-kormányzat vámjai példátlan helyzetet teremtettek, Romániának pedig „biztonsági hálót” kell létrehoznia az autóipar és az új vámok által érintett többi ágazat védelmére.
A Moldovai Köztársaságban terjeszkedik a legnagyobb romániai pénzintézet, a Transilvania Bank (Banca Transilvania) – írja az economica.net a pénzintézet közleménye alapján.
Az idei év első két hónapjában 38 százalékkal 1,03 milliárd euróra csökkent Romániában a külföldi közvetlen tőkeberuházások értéke a 2023 azonos időszakában jegyzett 1,66 milliárd euróhoz képest – közölte pénteken a Román Nemzeti Bank (BNR).
Kína válaszul az amerikai vámemelésre 125 százalékra emelte az amerikai árucikkekre kivetet vámot – jelentette be pénteken a kínai államtanács vámügyi bizottsága.
A higiéniai és kozmetikai szolgáltatások, a margarin, valamint a csatornázási és a köztisztasági szolgáltatások drágultak a legnagyobb mértékben márciusban a tavalyi harmadik hónaphoz képest.
Januárhoz képest februárban 23 lejjel, azaz 0,4 százalékkal 5351 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A februári 5,02 százalékról márciusban 4,86 százalékra csökkent az éves infláció Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
2025 januárjában tíz uniós tagországban 1000 euró alatt volt az országos minimálbér – derül ki az Eurostat csütörtökön közzétett adataiból.
Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke csütörtökön kiadott közleményében üdvözölte Donald Trump amerikai elnök bejelentését a kölcsönös vámok felfüggesztéséről, és azt mondta: ez fontos lépés a globális gazdaság stabilizálása felé.
Romániában 250 ezer üresen álló lakást tartanak nyilván a statisztikák. A lakástulajdonosok vagy nem tartózkodnak az országban, vagy hétvégi házakról, nyaralókról van szó, amelyek az év legnagyobb részében lakatlanok.
szóljon hozzá!