Képünk illusztráció
Fotó: Gábos Albin
Az 5000 lejes készpénzfizetési korlát az adócsalás elleni fellépés egyik eszköze, és nem fogja érinteni a polgárokat – jelentette ki Marcel Ciolacu kormányfő kedd este.
2023. november 01., 10:002023. november 01., 10:00
A România Tv-nek nyilatkozva a miniszterelnök kifejtette: ez az intézkedés a korrupció felszámolásához is hozzájárul, mert megnehezíti a csúszópénzek elköltését.
Arra a felvetésre, hogy a tisztességtelen módszerekkel megszerzett összegek elkölthetők például Bulgáriában, ahol nincs készpénzfizetési korlát, Ciolacu kijelentette: az új rendelkezések szerint a vámhatóság lefoglalhatja a készpénz 70 százalékát, ha a határon jelentkező személy nem tudja igazolni az összeg eredetét.
Ezt szerinte azok az adócsalók és megvesztegetett személyek terjesztik, akiknek „fáj” ez az intézkedés.
– magyarázta. Hozzátette, a polgárok azt fogják tapasztalni, hogy a készpénzfizetési korlát nem érinti majd őket a mindennapokban.
„Én nem hagyom magam, végig viszem a költségvetési reformot, és módosítani fogom az adócsalásra vonatkozó rendelkezéseket. Felőlem üvöltözhetnek most egyesek, de ezek most Románia prioritásai” – fogalmazott a miniszterelnök.
Az adócsalás elleni küzdelem jegyében a román kormány próbálja minél jobban visszaszorítani a készpénzes tranzakciókat, már jövőre korlátozza mind a természetes személyek, mind pedig a cégek számára, hogy mekkora összegek fizethetők bankókkal, érmékkel.
Csúcson a „párna alatt” tartott készpénz összege Romániában: a jegybank szerint a lakosság immár rekordot jelentő 65 milliárd lejt (13 milliárd eurónak felel meg) halmozott fel otthon, ami a 15 évvel ezelőtt becsült összeg ötszöröse.
Az OMV Petrom új gázlelőhelyre bukkant Dél-Romániában, a Craiovától 70 kilométerre fekvő Spineni-ben.
Mindenki megkapja a keserű pirulát, de nem egyformán fog fájni – fogalmazta meg Rácz Béla Gergely közgazdász, amikor csütörtökön a Bolojan-kormány által közvitára bocsátott deficitcsökkentő intézkedéscsomagról kérdeztük.
Táncos Barna miniszterelnök-helyettes csütörtöki sajtótájékoztatóján kijelentette, hogy a kormány által javasolt deficitcsökkentő intézkedések nélkül fenntarthatatlanná vált volna a költségvetési hiány.
Ilie Bolojan kormányfő csütörtökön a szakszervezeti szövetségek képviselőivel egyeztetett a Victoria-palotában a deficitcsökkentő intézkedésekről.
A romániai lakosság háromnegyede úgy véli, hogy az elmúlt évben romlott az ország gazdasági helyzete, és csaknem fele szerint romlott az életszínvonaluk. Ezek az INSCOP legfrissebb közvélemény-kutatásának következtetései.
Alighogy Ilie Bolojan miniszterelnök szerdán délután ismertette a tavalyi 9,3 százalékos költségvetési hiány lefaragására kidolgozott gazdasági megszorító intézkedéseket, azok máris bírálatok kereszttüzébe kerültek.
A romániai polgárok közel háromnegyede szerint az ország gazdasági helyzete rosszabb, mint egy éve – derül ki egy friss közvélemény-kutatásból.
Az Európai Bizottság az üvegházhatást okozó gázok nettó kibocsátásának 90 százalékos csökkentését javasolja 2040-ig – jelentette be a versenypolitikáért felelős biztos.
A romániaiak tavaly mintegy 40 milliárd eurót költöttek el a nagy kiskereskedelmi üzletláncokban, 7,1 százalékkal többet, mint 2023-ban – derül ki a Cushman & Wakefield Echinox szerdán közzétett tanulmányából.
A pénzügyminisztérium és az adóhatóság (ANAF) több mint 9 ezer alkalmazottja tiltakozik szerdán spontán munkabeszüntetéssel az ártalmas munkakörülményekért járó bérpótlék csökkentése ellen – közölte Vasile Marica, a Sed Lex elnöke.
szóljon hozzá!