A romániai lakosság 81 százaléka inkább bankkártyával fizet, különösen a szuper- és hipermarketekben történő vásárlások esetében, a készpénzhasználat csökkenő tendenciát mutat – derül ki egy friss felmérésből.
Egy jól hangzó, de kellőképpen át nem gondolt, megfelelő hatástanulmány elkészítése nélkül elfogadott törvény, egy közelgő választási szuperév előtti előre hozott kampányidőszak, valamint egy csökkenő támogatottságot mutató felmérés.
Visszakozni kényszerült a kormány a készpénzhasználat korlátozását célzó törvény kapcsán: Marcel Ciolacu miniszterelnök kedden bejelentette, hogy a kormány következő ülésén felülvizsgálja készpénzlimitre vonatkozó javaslatokat.
Nem fognak emelkedni a banki díjak sem a természetes személyek, sem a jogi személyek számára – jelentette be hétfő este közösségi oldalán Marcel Ciolacu miniszterelnök.
Nincs egyetértés a bukaresti kormánykoalícióban a készpénzhasználat korlátozása terén: bár az intézkedéscsomagra mindkét kormánypárt rábólintott, Nicolae Ciucă, a Nemzeti Liberális Párt elnöke most azt mondja, le kellene mondani az 5000 lejes küszöbről.
November elsejétől az IT-ágazat alkalmazottai is fizetnek jövedelemadót, az építőiparban, az élelmiszeriparban és a mezőgazdaságban dolgozók pedig már nem mentesülnek az egészségügyi szolgáltatási járulék kifizetése alól.
Az 5000 lejes készpénzfizetési korlát az adócsalás elleni fellépés egyik eszköze, és nem fogja érinteni a polgárokat – jelentette ki Marcel Ciolacu kormányfő kedd este.
Csúcson a „párna alatt” tartott készpénz összege Romániában: a jegybank szerint a lakosság immár rekordot jelentő 65 milliárd lejt (13 milliárd eurónak felel meg) halmozott fel otthon, ami a 15 évvel ezelőtt becsült összeg ötszöröse.
Marcel Ciolacu miniszterelnök szerdán közölte, hogy a magánszemélyek készpénzkifizetéseinek korlátozása az adócsalás visszaszorítását célozza, nem pedig a készpénz betiltását.
Az adócsalás elleni küzdelem jegyében a román kormány próbálja minél jobban visszaszorítani a készpénzes tranzakciókat, már jövőre korlátozza mind a természetes személyek, mind pedig a cégek számára, hogy mekkora összegek fizethetők bankókkal, érmékkel.
A deficitcsökkentő intézkedésekről szóló törvénytervezet a munkáltatókra bízza, hogy utalványkártyára folyósítja vagy készpénzben fizeti ki az alkalmazottaknak az étkezési támogatást – jelentette ki szerda este Marcel Boloş pénzügyminiszter.
A koronavírus-járvány miatt Romániában is visszaesett a készpénzhasználat, egyre többen fizetnek kártyával, online vagy digitális pénztárcával. De amíg a lakosság 40 százalékának még bankszámlája sincs, nem várható, hogy Svédországhoz hasonlóan kvázi teljesen eltűnjön a „cash”.
A készpénzhasználat veszélyeire hívja fel a figyelmet keddi közleményében a Romániai Banki Munkáltatók Tanácsa (CPBR), amely azzal felhívással fordul a lakossághoz, hogy a bankkártyákat, online tranzakciókat részesítsék előnyben.
A pénzintézetek iránti bizalmatlanság, a megtakarításokra alig jutó kis jövedelem, és a fekete-szürke gazdaság működése állhat a szakember szerint a hátterében annak, hogy Romániában a lakosság nagy része még mindig készpénzpárti.
Július elsejétől igényelhetnek készpénzt a bankkártyával fizető vásárlók a kereskedelmi egységekben, miután a Hivatalos Közlönyben megjelent a vonatkozó törvény módszertana.