Fotó: Jakab Mónika
Az adócsalás elleni küzdelem jegyében a román kormány próbálja minél jobban visszaszorítani a készpénzes tranzakciókat, már jövőre meglehetősen korlátozza mind a természetes személyek, mind pedig a cégek számára, hogy mekkora összegek fizethetők bankókkal, érmékkel, és ez az összeg 2025-ben tovább csökken.
2023. október 05., 21:362023. október 05., 21:36
2023. október 05., 23:062023. október 05., 23:06
A küszöbértékeket az elszállt költségvetési hiány visszaszorítására irányuló intézkedéscsomagba foglalta bele a kormánykoalíció, amelyre ugyan a parlament rábólintott, ám az ellenzék alkotmánybírósági jogorvoslatot kért. Vagyis a jogszabály még visszakerülhet módosításra a döntéshozók elé, de ha ezek az előírások nem változnak, akkor januártól egy vásárlás alkalmával legtöbb 5000 lejt lehet készpénzzel fizetni, a cégek egymás között pedig maximum 1000 lejes tranzakciókat bonyolíthatnak. És leszabályozzák a két magánszemély közötti készpénzes adásvételek maximális értékét is.
Vagyis ha valaki egy drágább televíziót, egy tutibb laptopot, egy utolsó generációs okostelefont szeretne vásárolni, ami mondjuk 6000 lejbe kerül, akkor
2025-ben pedig a tervezet 2500 lejre csökkenti ezt a küszöbértéket. Két természetes személy közötti adásvétel esetében eközben 10 000 lejre korlátoznák a készpénzben kifizethető összeget.
2025-ben ez a határ 5000 lejre zsugorodik.
Fotó: Gecse Noémi
A cégek esetében olyannyira mindent meg akar tenni a kormány a számla nélküli tranzakciók felszámolása érdekében, hogy
Ha pedig a sarki kisboltról beszélünk, amely egy cash&carry típusú kereskedelmi egységből szerzi be az árut, akkor kicsit megengedőbb a jogszabály, 2000 lejben szabja meg a küszöböt. A cégek pénztárában ugyanakkor a nap végén nem lehet több mint 50 000 lej készpénzben. Ha több lenne, akkor a hatóságok elkobozhatják az összeg 25 százalékát.
– figyelmeztetett a Pro Tv műsorában Adrian Bența adótanácsadó.
„Vegyük például azt a hölgyet, aki elmegy a boltba, és 11 000 lej értékben vásárol ruhát. Az jelentené a felosztást, ha ezt az összeget három, 5000 lejesnél kisebb összegre osztanák fel. Ám a hölgynek csak 5000 lejt áll jogában készpénzben kifizetni, a 6000 lejes különbözetet pedig banki átutalással kell kifizetnie” – magyarázta a szakember.
Felelősségvállalással beterjesztette a bukaresti parlamentnek a deficitcsökkentő törvényt hétfőn este Marcel Ciolacu miniszterelnök, aki leszögezte: egyetlen román állampolgárt sem fognak hátrányosan érinteni a kormányzati intézkedések.
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) szóvivője, Ionuţ Moşteanu pénteken bejelentette, hogy pártja megtámadta az alkotmánybíróságon a deficitcsökkentő intézkedésekről szóló törvénytervezetet, amelyért a kormány felelősséget vállalt a parlamentben.
Nehezen teljesíthető adóemelés nélkül a 2025-ös évi állami költségvetésben rögzített 7 százalékos hiánycél – jelentette ki a Krónika megkeresésére Rácz Béla Gergely, a BBTE Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának docense.
Jelenleg két forgatókönyv van terítéken a sokat vitatott különleges nyugdíjak reformjára, ami mérföldkőként szerepel az országos helyreállítási tervben, vagyis 231 millió euró úszhat el, ha nem sikerül rendezni a kérdést.
Az Országos Katasztrófavédelmi Alap április elsején elindított a „Nem a katasztrófa, hanem a felkészültség hiánya az igazi tragédia” elnevezésű figyelemfelkeltő kampányt, amelynek célja felhívni a figyelmet a természeti katasztrófák pusztító hatásaira.
Finn cég vásárolta fel a legnagyobb romániai egészségügyi magánszolgáltatót, a Regina Mariát – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) kedden közzétett szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatai szerint 2025 februárjában 5,6 százalék volt a munkanélküliségi ráta Romániában, 0,1 százalékponttal nagyobb, mint januárban.
Teljesen új vasúti koncepcióval kötnék össze Európa valamennyi országát: egy dán agytröszt olyan szupergyors vonat hálózatának tervezetét dolgozta ki, mely 400 kilométer/órás sebességgel száguldó szerelvényeket képzel el.
A finn Nokian Tyres megkezdi a gumiabroncsok szállítását abból a gyárból, amelyet hivatalosan 2024 szeptemberében nyitottak meg Nagyváradon, 650 millió eurós beruházás nyomán.
Egy év alatt több mint 22 százalékkal nőtt az átlagnyugdíj Romániában. Érdekesség, hogy a 2024-ben országos szinten a legnagyobb összeget felmutató dél-erdélyi megyében az átlagnyugdíj értéke nincs messze az átlagfizetéstől.
Meghaladta a 200 ezret a romániai napelemes áramtermelő-fogyasztók, azaz a prosumerek száma, akik egy évvel korábban még csak 114 ezren voltak. A prosumerré válás „motorja” az állami támogatást nyújtó Zöld ház program.
A romániai lakosság az elmúlt három évben kezdett ráérezni az aranybefektetések ízére – állapította meg Victor Dima, a nemesfémek és devizák értékesítésével foglalkozó Tavex Románia igazgatója.
szóljon hozzá!