Fotó: Gábos Albin
Csúcson a „párna alatt” tartott készpénz összege Romániában: a jegybank szerint a lakosság immár rekordot jelentő 65 milliárd lejt (13 milliárd eurónak felel meg) halmozott fel otthon, ami a 15 évvel ezelőtt becsült összeg ötszöröse. Eközben jelentősen megugrott a 100 ezer eurónál nagyobb bankbetéttel rendelkező, azaz gazdagnak tekinthető ügyfelek száma is.
2023. október 14., 15:012023. október 14., 15:01
2023. október 14., 15:042023. október 14., 15:04
A Román Nemzeti Bank (BNR) számításai szerint egyetlen negyedév leforgása alatt – tavasztól nyárig – számottevően, öt százalékkal nőtt a pénzintézeteken kívül tartott összeg. A 65 milliárd lej összehasonlításképpen meghaladja a Renault, a Volvo vagy a Carrefour társaság forgalomban lévő részvényeinek teljes piaci értékét – hívta fel a figyelmet a BNR adatait idéző Hotnews hírportál.
Az emberek rosszabb gazdasági kilátások vagy bizonytalan politikai helyzet idején hajlamosabbak nagyobb vésztartalékokat felhalmozni, mert ilyenkor kevésbé bíznak a pénzintézetekben. Emellett a kisebb jövedelműek továbbra is a készpénzt részesítik előnyben, azzal fizetnek, akárcsak az idősebb generáció. A bankfiókok és -automaták hiánya főleg vidéken szintén hozzájárul ehhez.
Romániában a lakosság csupán 60 százaléka él a banki ügyletek nyújtotta lehetőségekkel: a pénzügyi alapszolgáltatások használóinak aránya itt a legalacsonyabb az Európai Unióban, miközben Magyarországon 78, Bulgáriában 81, Horvátországban 86 százalékos ez az arány – írja a Hotnews. A kevés „bankoló” a pénzügyi ismeretekkel rendelkező romániaiak alacsony számával is összefüggésben áll, de az úgynevezett szürke gazdaság erőteljes jelenlétével és a készpénzhasználatot övező megszokással is.
Ugyanakkor a gazdasági és politikai kilátások nem lehetnek annyira ijesztőek mindenki számára, hiszen közben szintén rekordot jelentően nőtt a legalább 100 ezer eurós bankbetéttel rendelkezők száma Romániában:
A Ziarul Financiar portálján olvasható adatok szerint az említett ügyfelek összesen 74 milliárd lejt (csaknem 15 milliárd eurót) tartanak pénzintézetekben, amely a kiskereskedelmi közeg által felhalmozott összeg negyede. Ez egy év alatt 19 százalékkal, 11,8 milliárd lejjel nőtt. A gazdasági lap elemzésében rámutat: a bővülés azzal magyarázható, hogy bizonyos ágazatokban (például pénzügy, energia) rekordnyereségeket jegyeztek a vállalatok, amelyek magas fizetéseket is kínálnak. Bár a kamatok még mindig nem fedik az infláció okozta értékvesztést, sokan fontosabbnak tartják a biztonságot, mint a nyereséget.
Finn cég vásárolta fel a legnagyobb romániai egészségügyi magánszolgáltatót, a Regina Mariát – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) kedden közzétett szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatai szerint 2025 februárjában 5,6 százalék volt a munkanélküliségi ráta Romániában, 0,1 százalékponttal nagyobb, mint januárban.
Teljesen új vasúti koncepcióval kötnék össze Európa valamennyi országát: egy dán agytröszt olyan szupergyors vonat hálózatának tervezetét dolgozta ki, mely 400 kilométer/órás sebességgel száguldó szerelvényeket képzel el.
A finn Nokian Tyres megkezdi a gumiabroncsok szállítását abból a gyárból, amelyet hivatalosan 2024 szeptemberében nyitottak meg Nagyváradon, 650 millió eurós beruházás nyomán.
Egy év alatt több mint 22 százalékkal nőtt az átlagnyugdíj Romániában. Érdekesség, hogy a 2024-ben országos szinten a legnagyobb összeget felmutató dél-erdélyi megyében az átlagnyugdíj értéke nincs messze az átlagfizetéstől.
Meghaladta a 200 ezret a romániai napelemes áramtermelő-fogyasztók, azaz a prosumerek száma, akik egy évvel korábban még csak 114 ezren voltak. A prosumerré válás „motorja” az állami támogatást nyújtó Zöld ház program.
A romániai lakosság az elmúlt három évben kezdett ráérezni az aranybefektetések ízére – állapította meg Victor Dima, a nemesfémek és devizák értékesítésével foglalkozó Tavex Románia igazgatója.
A romániai sörértékesítés kilencven százaléka a hipermarketekben, szupermarketekben és kisboltokban zajlik, míg a vendéglátóhelyek – éttermek, bárok és kávézók – csupán tíz százalékos részesedéssel bírnak.
Az Egyesült Államok a jelenleg tervezettnél „jóval nagyobb” mértékű vámokat vethet ki az Európai Unióra és Kanadára, ha közösen próbálnak fellépni az amerikai vámok ellen – közölte Donald Trump amerikai elnök a saját közösségi oldalán csütörtökön.
Beruházási és Fejlesztési Bank (Banca de Investiții si Dezvoltare – BID) néven megkezdte működését az új román állami bank.
szóljon hozzá!