Fotó: Gábos Albin
Csúcson a „párna alatt” tartott készpénz összege Romániában: a jegybank szerint a lakosság immár rekordot jelentő 65 milliárd lejt (13 milliárd eurónak felel meg) halmozott fel otthon, ami a 15 évvel ezelőtt becsült összeg ötszöröse. Eközben jelentősen megugrott a 100 ezer eurónál nagyobb bankbetéttel rendelkező, azaz gazdagnak tekinthető ügyfelek száma is.
2023. október 14., 15:012023. október 14., 15:01
2023. október 14., 15:042023. október 14., 15:04
A Román Nemzeti Bank (BNR) számításai szerint egyetlen negyedév leforgása alatt – tavasztól nyárig – számottevően, öt százalékkal nőtt a pénzintézeteken kívül tartott összeg. A 65 milliárd lej összehasonlításképpen meghaladja a Renault, a Volvo vagy a Carrefour társaság forgalomban lévő részvényeinek teljes piaci értékét – hívta fel a figyelmet a BNR adatait idéző Hotnews hírportál.
Az emberek rosszabb gazdasági kilátások vagy bizonytalan politikai helyzet idején hajlamosabbak nagyobb vésztartalékokat felhalmozni, mert ilyenkor kevésbé bíznak a pénzintézetekben. Emellett a kisebb jövedelműek továbbra is a készpénzt részesítik előnyben, azzal fizetnek, akárcsak az idősebb generáció. A bankfiókok és -automaták hiánya főleg vidéken szintén hozzájárul ehhez.
Romániában a lakosság csupán 60 százaléka él a banki ügyletek nyújtotta lehetőségekkel: a pénzügyi alapszolgáltatások használóinak aránya itt a legalacsonyabb az Európai Unióban, miközben Magyarországon 78, Bulgáriában 81, Horvátországban 86 százalékos ez az arány – írja a Hotnews. A kevés „bankoló” a pénzügyi ismeretekkel rendelkező romániaiak alacsony számával is összefüggésben áll, de az úgynevezett szürke gazdaság erőteljes jelenlétével és a készpénzhasználatot övező megszokással is.
Ugyanakkor a gazdasági és politikai kilátások nem lehetnek annyira ijesztőek mindenki számára, hiszen közben szintén rekordot jelentően nőtt a legalább 100 ezer eurós bankbetéttel rendelkezők száma Romániában:
A Ziarul Financiar portálján olvasható adatok szerint az említett ügyfelek összesen 74 milliárd lejt (csaknem 15 milliárd eurót) tartanak pénzintézetekben, amely a kiskereskedelmi közeg által felhalmozott összeg negyede. Ez egy év alatt 19 százalékkal, 11,8 milliárd lejjel nőtt. A gazdasági lap elemzésében rámutat: a bővülés azzal magyarázható, hogy bizonyos ágazatokban (például pénzügy, energia) rekordnyereségeket jegyeztek a vállalatok, amelyek magas fizetéseket is kínálnak. Bár a kamatok még mindig nem fedik az infláció okozta értékvesztést, sokan fontosabbnak tartják a biztonságot, mint a nyereséget.
A nyaralások a hackerek kedvenc célpontjává váltak: rengeteg online csalás tapasztalható a foglalások terén.
Jelentős, akár 20–30 százalékos visszaesés lehet idén a romániai idegenforgalomban a közalkalmazottaknak nyújtott üdülési csekkek körüli módosulások, illetve az áfa megemelése miatt – kongatták meg a vészharangot a turizmusban érdekelt vállalkozók.
Nagy nyomás nehezedik az új otthonban gondolkodókra, hiszen a deficitcsökkentés miatt augusztus elsejétől megszűnik a kedvezményes áfakulcs, és 21 százalékosra emelkedik az új építésű lakások értékesítésekor felszámolt általános forgalmi adó.
A román vízügyi igazgatóság (ANAR) átszervezése veszélyezteti a vízgazdálkodási infrastruktúrát és pusztító hatása lesz az alkalmazottakra és családjaikra – közölte egy nyílt levélben az intézmény szakszervezete (SMAR).
A hosszas csődeljárás után a bíróság döntött az első román fapados légitársaság, a Blue Air felszámolásáról – írta a Profit.ro a csődbiztos közleménye alapján.
Az Európai Bizottság a következő pénzügyi ciklusban gyökeresen átalakítaná a területalapú mezőgazdasági támogatások rendszerét, amelynek legnagyobb vesztesei a kelet-európai gazdák lennének. Ez ellen gyűjtenek aláírásokat a romániai gazdaszervezetek is.
Májusban áprilishoz képest 139 lejjel, azaz 2,5 százalékkal 5508 lejre csökkent a nettó átlagbér Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A májusi 5,45 százalékról júniusban 5,7 százalékra nőtt az éves infláció Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A Moody's szerint a kormány első deficitcsökkentő csomagja fontos lépés a költségvetési egyensúly megteremtéshez, ám a felvállalt céloktól való bármilyen eltérés Románia leminősítéséhez vezethet.
Akár ötszörösére is megemelték egyes állami cégek vezetőinek a juttatásait az elmúlt hónapokban, miközben a kormány a takarékossági intézkedéseken dolgozott – közölte Radu Miruță gazdasági miniszter.
szóljon hozzá!