Fotó: Gábos Albin
Csúcson a „párna alatt” tartott készpénz összege Romániában: a jegybank szerint a lakosság immár rekordot jelentő 65 milliárd lejt (13 milliárd eurónak felel meg) halmozott fel otthon, ami a 15 évvel ezelőtt becsült összeg ötszöröse. Eközben jelentősen megugrott a 100 ezer eurónál nagyobb bankbetéttel rendelkező, azaz gazdagnak tekinthető ügyfelek száma is.
2023. október 14., 15:012023. október 14., 15:01
2023. október 14., 15:042023. október 14., 15:04
A Román Nemzeti Bank (BNR) számításai szerint egyetlen negyedév leforgása alatt – tavasztól nyárig – számottevően, öt százalékkal nőtt a pénzintézeteken kívül tartott összeg. A 65 milliárd lej összehasonlításképpen meghaladja a Renault, a Volvo vagy a Carrefour társaság forgalomban lévő részvényeinek teljes piaci értékét – hívta fel a figyelmet a BNR adatait idéző Hotnews hírportál.
Az emberek rosszabb gazdasági kilátások vagy bizonytalan politikai helyzet idején hajlamosabbak nagyobb vésztartalékokat felhalmozni, mert ilyenkor kevésbé bíznak a pénzintézetekben. Emellett a kisebb jövedelműek továbbra is a készpénzt részesítik előnyben, azzal fizetnek, akárcsak az idősebb generáció. A bankfiókok és -automaták hiánya főleg vidéken szintén hozzájárul ehhez.
Romániában a lakosság csupán 60 százaléka él a banki ügyletek nyújtotta lehetőségekkel: a pénzügyi alapszolgáltatások használóinak aránya itt a legalacsonyabb az Európai Unióban, miközben Magyarországon 78, Bulgáriában 81, Horvátországban 86 százalékos ez az arány – írja a Hotnews. A kevés „bankoló” a pénzügyi ismeretekkel rendelkező romániaiak alacsony számával is összefüggésben áll, de az úgynevezett szürke gazdaság erőteljes jelenlétével és a készpénzhasználatot övező megszokással is.
Ugyanakkor a gazdasági és politikai kilátások nem lehetnek annyira ijesztőek mindenki számára, hiszen közben szintén rekordot jelentően nőtt a legalább 100 ezer eurós bankbetéttel rendelkezők száma Romániában:
A Ziarul Financiar portálján olvasható adatok szerint az említett ügyfelek összesen 74 milliárd lejt (csaknem 15 milliárd eurót) tartanak pénzintézetekben, amely a kiskereskedelmi közeg által felhalmozott összeg negyede. Ez egy év alatt 19 százalékkal, 11,8 milliárd lejjel nőtt. A gazdasági lap elemzésében rámutat: a bővülés azzal magyarázható, hogy bizonyos ágazatokban (például pénzügy, energia) rekordnyereségeket jegyeztek a vállalatok, amelyek magas fizetéseket is kínálnak. Bár a kamatok még mindig nem fedik az infláció okozta értékvesztést, sokan fontosabbnak tartják a biztonságot, mint a nyereséget.
Románia nem csak hazai használatra, hanem exportra is gyárthat katonai drónokat a termelés felfutása után – jelentette ki Bogdan Ivan gazdasági miniszter Brassóban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
szóljon hozzá!