Fotó: Gábos Albin
Csúcson a „párna alatt” tartott készpénz összege Romániában: a jegybank szerint a lakosság immár rekordot jelentő 65 milliárd lejt (13 milliárd eurónak felel meg) halmozott fel otthon, ami a 15 évvel ezelőtt becsült összeg ötszöröse. Eközben jelentősen megugrott a 100 ezer eurónál nagyobb bankbetéttel rendelkező, azaz gazdagnak tekinthető ügyfelek száma is.
2023. október 14., 15:012023. október 14., 15:01
2023. október 14., 15:042023. október 14., 15:04
A Román Nemzeti Bank (BNR) számításai szerint egyetlen negyedév leforgása alatt – tavasztól nyárig – számottevően, öt százalékkal nőtt a pénzintézeteken kívül tartott összeg. A 65 milliárd lej összehasonlításképpen meghaladja a Renault, a Volvo vagy a Carrefour társaság forgalomban lévő részvényeinek teljes piaci értékét – hívta fel a figyelmet a BNR adatait idéző Hotnews hírportál.
Az emberek rosszabb gazdasági kilátások vagy bizonytalan politikai helyzet idején hajlamosabbak nagyobb vésztartalékokat felhalmozni, mert ilyenkor kevésbé bíznak a pénzintézetekben. Emellett a kisebb jövedelműek továbbra is a készpénzt részesítik előnyben, azzal fizetnek, akárcsak az idősebb generáció. A bankfiókok és -automaták hiánya főleg vidéken szintén hozzájárul ehhez.
Romániában a lakosság csupán 60 százaléka él a banki ügyletek nyújtotta lehetőségekkel: a pénzügyi alapszolgáltatások használóinak aránya itt a legalacsonyabb az Európai Unióban, miközben Magyarországon 78, Bulgáriában 81, Horvátországban 86 százalékos ez az arány – írja a Hotnews. A kevés „bankoló” a pénzügyi ismeretekkel rendelkező romániaiak alacsony számával is összefüggésben áll, de az úgynevezett szürke gazdaság erőteljes jelenlétével és a készpénzhasználatot övező megszokással is.
Ugyanakkor a gazdasági és politikai kilátások nem lehetnek annyira ijesztőek mindenki számára, hiszen közben szintén rekordot jelentően nőtt a legalább 100 ezer eurós bankbetéttel rendelkezők száma Romániában:
A Ziarul Financiar portálján olvasható adatok szerint az említett ügyfelek összesen 74 milliárd lejt (csaknem 15 milliárd eurót) tartanak pénzintézetekben, amely a kiskereskedelmi közeg által felhalmozott összeg negyede. Ez egy év alatt 19 százalékkal, 11,8 milliárd lejjel nőtt. A gazdasági lap elemzésében rámutat: a bővülés azzal magyarázható, hogy bizonyos ágazatokban (például pénzügy, energia) rekordnyereségeket jegyeztek a vállalatok, amelyek magas fizetéseket is kínálnak. Bár a kamatok még mindig nem fedik az infláció okozta értékvesztést, sokan fontosabbnak tartják a biztonságot, mint a nyereséget.
Jelenleg 900 ezer romániai munkavállaló él a nyugdíjrendszer harmadik pillére, a fakultatív magánnyugdíjalap adta megtakarítási lehetőséggel, míg további mintegy 96 ezren már megkapták az itt felgyűlt pénzüket az első 18 év után.
Drágul a hitelfelvétel az év második felében – figyelmeztetnek szakemberek.
Bár az alapélelmiszerek ára egyelőre nem nő – legalábbis nem az árrés megemelése miatt –, számos területen hozott drágulásokat az év második fele. A legnagyobb áremelkedés a villamosenergia esetében lesz.
A fejlesztési és közigazgatási minisztérium ma közvitára bocsátott egy jogszabálytervezetet, amely szerint szigorú, teljesítményalapú feltételekhez kötik az európai uniós forrásokból finanszírozott beruházásokon dolgozó közalkalmazottak bérpótlékát.
Lesújtó képet vázolt fel Alexandru Nazare pénzügyminiszter a román gazdaság helyzetéről.
Ismét egy aszályos nyárra kell számítani, ami nagyon megnehezíti a gazdák dolgát. Miközben a Kárpátokon túli területeken – ha lassan is, de – bővülnek az öntözhető mezőgazdasági területek, Erdély egyelőre kimaradt a román állami irrigációs beruházásokból.
Jóváhagyta pénteki ülésén a kormány a munkaügyi minisztérium rendelet-tervezetét, amely szerint a villanyáram hatósági árszabályozásának kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak.
Pénteki ülésén a kormány további három hónappal meghosszabbította az alapélelmiszerek kereskedelmi árrésének korlátozását.
A munkaügyi minisztérium társadalmi párbeszéd bizottságának pénteki ülésén a szakszervezetek képviselői a Háromoldalú Érdekegyeztető Tanács sürgős összehívását kérték a deficitcsökkentő csomag egészének megvitatására.
Az EU tagállamai közül tavaly Romániában voltak a legolcsóbbak az élelmiszerek és az alkoholmentes italok – közölte pénteken az Eurostat adataira hivatkozva az Országos Statisztikai Intézet (INS).
szóljon hozzá!