A Versenytanács azzal érvelt a projekt ellen, hogy a módosítás révén csak a piac egy részét segítené a kormány, ami pedig már az állami segélyeket szabályozó törvény hatálya alá esne. Most a Ponta-kormány 2013–2016 közötti programjában merült fel újfent az ötlet, részleteket azonban egyelőre még nem közöltek.
Teljes melléfogásnak tartja viszont a kormány szándékát Trella Tamás, az egyik legnagyobb marosvásárhelyi ingatlanügynökség tulajdonosa. Szerinte a döntés meghozatalához befolyásos építkezési vállalkozók „gyúrták meg” a Ponta-kabinetet, amely működésképtelenné teszi az eredetileg jól indult programot. „Miért nem hagyják, hogy az illető személy vagy család döntse el, milyen lakásra szeretne állami kölcsönt kérni? Annál is inkább, mivel a régebbi lakások egyrészt lényegesen olcsóbbak, másrészt jobb a fekvésük” – állítja az ingatlanügyekben jártas szakember. Példaként Marosvásárhelyt hozta fel, ahol mindkét értékesítésre kerülő magántömbház a város szélén fekszik. Szerinte jövőre még kisebb lesz a lakosság vásárlóereje, és a bankok még inkább szigorítanak a hitelezési feltételeken. Ugyanakkor sok olyan réginek számító lakás kerül eladásra, amit éppen a bankok fognak áruba bocsátani, véli Trella Tamás.
Hasonlóképpen vélekedik egy neve elhallgatását kérő nagyváradi fiatalember is. Mint kérdésünkre elmondta, mindenképpen a belvárosban szeretne élni, s kimondottan magánházban gondolkodik, ilyen jellegű új építésű ingatlant pedig egyszerűen lehetetlenség vásárolni.
Mint ismeretes, az Első otthon programot 2009 nyarán indította útjára a Boc-kormány azzal a céllal, hogy támogassa a fiatalok lakásvásárlását. Utólag a program több ízben is módosult, egyebek mellett azt is lehetővé téve, hogy az érdeklődők második otthon vásárlásához is kaphassanak állami támogatást.
Indoklással ellátott véleményt küldött az Európai Bizottság (EB) Romániának, amiért korlátozza a gáztermelők szabadságát a földgáz nagykereskedelmi árának megállapításában.
Miután kétévnyi viszonylagos stabilitás után az elmúlt 5 évben tapasztalt legnagyobb, 2,5 százalékos ugrással kedden az árfolyam átlépte az 5 lej/eurós lélektani határt, szerdán is tovább gyengült a román deviza az európai fizetőeszközzel szemben.
Bár Románia továbbra is az Európai Unió alacsonyabb átlagbéreket kínáló országai közé tartozik, a vásárlóerő-paritás (PPS) alapján már nem szerepel a sereghajtók között – derül ki az Euronews elemzéséből.
Nagyváradon nyitott üzemet a finn Amer Sports – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.
A 2022-es energiaválságot követő csökkenés óta a tavalyi második félévben nőtt először a földgáz lakossági ára az Európai Unióban (EU); a legalacsonyabb árakat Magyarországon, Horvátországban és Romániában jegyezték.
Alaposan megrengeti Románia és ezáltal a polgárok pénzügyeit az elnökválasztás vasárnapi első fordulójának eredménye.
A szélsőjobboldali jelölt, George Simion közel 41 százalékos eredménye és a PSD–PNL–RMDSZ-koalíció jelöltjének, Crin Antonescunak a kiesése máris megmutatja a romániai pénzpiacokra gyakorolt első hatásokat.
Kitolta a magyar MVM energetikai cég a német E.ON egyes romániai érdekeltségének átvételére vonatkozó becsléseket annak nyomán, hogy a román hatóságok aggályokat fogalmaztak meg az ügylettel kapcsolatban.
Az A3-as jelzésű észak-erdélyi autópálya problémás szakaszán megépítendő viaduktok műszaki engedélye elbírálásra vár az országos közútkezelő vállalat (CNAIR) műszaki és gazdasági bizottságában, az építkezés így csak később kezdődhet.
Csalásnak bizonyulhatnak az ellenállhatatlannak tűnő nyaralási ajánlatok, és résen kell lenniük a vakációzásra vágyóknak, hiszen számos „digitális” csapda leselkedhet rájuk – hívta fel a figyelmet az Országos Kiberbiztonsági Igazgatóság (DNSC).