„A gázmolekulának nincs nemzeti színe” – mondta Burduja, miután felmerült, hogy orosz gáz érkezhet Törökországból

Sebastian Burduja korábban határozottan állította: „nem fogjuk megengedni, hogy orosz gáz jusson az országba”

Kettős mérce? Sebastian Burduja korábban az MVM-tranzakció kapcsán határozottan állította: „nem fogjuk megengedni, hogy orosz gáz jusson az országba”

Fotó: Sebastian Burduja/Facebook

Miközben „oroszveszélyt” vizionálva ellenzi, hogy a magyar MVM vásárolja meg a német E.ON romániai érdekeltségeit, a Törökországból érkező gázzal kapcsolatosan jóval toleránsabban nyilatkozott Sebastian Burduja energiaügyi miniszter. „A gázmolekulának nincs nemzeti színe” – válaszolta ugyanis, amikor újságírók a kedden szárnyra kapott híresztelésről faggatták, miszerint Törökországból közvetve orosz gáz érkezhet Romániába.

Krónika

2025. február 19., 15:192025. február 19., 15:19

„Ha nagy a fogyasztásunk, 50–55 millió köbméter, és 24 (millió köbméter) termelünk ki, továbbá 16–17 (millió köbméter) jöhet a gáztározókból, akkor a különbséget valahonnan, nevezetesen importból kell fedeznünk. Románia importkapacitása több mint elegendő, több mint 20 millió köbméter. Most egy fagyos időszak van, és ha megnézzük a történelmi adatokat, akkor láthatjuk, hogy februárban, általában véve, Románia importhoz folyamodik, pontosan azért, mert csökken a gáztározókból származó mennyiség. És ha megnézzük, hogy mekkora mennyiség származik importból, akkor látni fogjuk, hogy nem állunk rosszul az előző évekhez képest” – fejtette ki Sebastian Burduja.

korábban írtuk

MVM–E.ON-tranzakció: „nemzetbiztonsági szempontból nem problémamentes”, így a CSAT elé kerülhet
MVM–E.ON-tranzakció: „nemzetbiztonsági szempontból nem problémamentes”, így a CSAT elé kerülhet

Várhatóan a Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT) asztalára kerül az E.ON Energie Románia MVM általi felvásárlása – jelentette ki csütörtöki sajtótájékoztatóján Bogdan Chirițoiu, a Versenytanács elnöke.

„A gázmolekulának nincs nemzeti színe”

Arra az újságírói kérdésre, hogy – a napvilágot látott spekulációknak megfelelően – az importgáz származhat-e az Oroszországi Föderációból, a miniszter azt válaszolta, hogy sok szállítónak van eredetjelző bizonyítványa, és azt az Országos Energetikai Szabályozó Hatóság (ANRE) tudja ellenőrizni.

„Láttuk ezeket a spekulációkat. Mi, abból, amit a beszállítóktól tudunk, ez nem (az Oroszországi Föderációból –szerk. megj.) származik, és ezt felvállalták. Nagyon sokan rendelkeznek eredetjelző bizonyítványokkal. A szabályozó hatóság elvégezheti ezt az elemzést, és pontosan láthatja. Bizonyára tudják: a gázmolekulának nincs nemzeti színe, nincs rajta nemzeti zászló. Ezt már korábban is elmondtam. És a gáz Törökországon keresztül érkezik.

Idézet
A törökök minden Törökországból származó gázmolekulát török gáznak tekintenek. Ők Azerbajdzsánból és az Oroszországi Föderációból is importálnak. Nehéz azt megmondani, hogy a Romániába érkező gázmolekula Azerbajdzsánból vagy máshonnan származik.

Természetesen azt akarjuk, és ezért megteszünk minden erőfeszítést, mind a Neptun Deep projekttel, mind a Caragelénél, hogy növeljük Románia termelését, hogy ne függjön semmilyen módon az importtól, mert ha nem függünk semmilyen módon az importtól, akkor egyértelmű, hogy nem függünk az Oroszországi Föderációtól” – idézte az energiaügyi miniszter válaszát a Digi 24 hírportálja.

korábban írtuk

Derűlátó az MVM vezérigazgatója: már a nyáron lezárulhat a tranzakció az E.ON-nal
Derűlátó az MVM vezérigazgatója: már a nyáron lezárulhat a tranzakció az E.ON-nal

Optimális esetben már idén nyáron lezárulhat a tranzakció a magyar MVM és az E.ON romániai leányvállalata között – adott hangot derűlátásának Mátrai Károly, az MVM Csoport vezérigazgatója.

Sebastian Burduja ugyanakkor arról is beszélt, hogy az elkövetkező időszakban az import a földgáz-fogyasztás szintjétől függ, amelyet az időjárás befolyásol, és ha február 24–25. után felmelegszik az időjárás, akkor Románia napi fogyasztása 40 millió köbméter körülire csökkenhet, ami azt jelenti, hogy ezt a fogyasztást elméletileg fedezni lehet anélkül, hogy importhoz kellene folyamodni.

korábban írtuk

MVM-ügylet: Burduja még mindig „oroszveszélyt” vizionál, emiatt ellenzi az E.ON romániai cégének átvételét
MVM-ügylet: Burduja még mindig „oroszveszélyt” vizionál, emiatt ellenzi az E.ON romániai cégének átvételét

Továbbra is az „oroszveszélytől” tart Sebastian Budruja román energiaügyi miniszter, ezért ellenzi, hogy a magyar MVM átvegye a német E.ON romániai földgázüzletágát.

„Oroszveszélyt” kiáltanak, ha az MVM-ról van szó

Amint arról korábban beszámoltunk, a bukaresti energiaügyi minisztérium január 15-én közleményben jelentette be, hogy a Külföldi Közvetlen Beruházásokat Vizsgáló Bizottsághoz (CEISD) fordult az E.ON romániai leányvállalatának a magyar MVM Csoport által tervezett felvásárlása kapcsán. A tárca orosz befolyásszerzési kísérletnek tekinti az MVM által az E.ON-nak tett vételi ajánlatát. A minisztérium átfogó vizsgálat során az E.ON tervezett felvásárlása kapcsán több olyan részt azonosított, amelyeknek nemzetbiztonsági vonatkozásai lehetnek.

A tárca azt tekinti a legfőbb oknak, hogy az MVM Zrt. kiterjedt kereskedelmi kapcsolatokat ápol olyan orosz cégekkel, mint a Gazprom és a Roszatom, amelyeket nemzetközi szankciók sújtanak.

Ezeken a kapcsolatokon keresztül Magyarországnak jelentős a függősége az oroszországi gáztól és az orosz nukleáris technológiától. A minisztérium mind az MVM csoportban, mind abban a társaságban, amelyiken keresztül a csoport meg kívánja vásárolni az E.ON Energie Románia többségi részvénycsomagját, olyan elemeket azonosított, amelyeken keresztül e társaságok a háttérből irányíthatók. A minisztérium szerint fennáll annak a veszélye, hogy az E.ON Energie Románia részvénycsomagját utólag EU-n kívüli entitásoknak, vagy olyan társaságoknak adják át, amelyek nem részesei az eredeti szerződésnek. Megtörténhet, hogy olyan gazdasági vagy politikai szereplők szereznek az üzleten keresztül befolyást, amelyek nem teljesítik az európai jogrend által megkövetelt energetikai és átláthatósági feltételeket – érveltek.

korábban írtuk

Burduja Szijjártónak az MVM–E.ON-tranzakcióról: Románia meg fogja védeni szuverenitását
Burduja Szijjártónak az MVM–E.ON-tranzakcióról: Románia meg fogja védeni szuverenitását

Méltányos energiaárakra van szükség Európában, és ehhez az összes tagállamnak teljesítenie kell a hálózat-összekapcsolási kötelezettségeit, ahogyan azt Románia is megtette – jelentette ki Sebastian Burduja energiaügyi miniszter.

De maga Sebastian Burduja tárcavezető is több ízben szólt a tranzakció ellen.

„Nem fogjuk megengedni, hogy orosz gáz jusson az országba” – jelentette ki például a Financial Timesnak nyilatkozva január első felében, amikor arról beszélt, hogy Románia spanyol mintára, nemzetbiztonsági okokból megakadályozhatja, hogy a magyar MVM vásárolja meg a német E.ON energiacég romániai érdekeltségét.

És miután január 20-án tárgyalt Szijjártó Péter magyar külgazdasági és külügyminiszterrel, így nyilatkozott: „ami az esetleges MVM–E.ON tranzakciót illeti: ismertettem a magyar féllel az energiaügyi minisztérium álláspontját, amelyet korábban nyilvánosan is kifejtettem.

Idézet
Románia meg fogja védeni szuverenitását és polgárainak stratégiai érdekeit. Románia energiája továbbra is a romániaiakat fogja szolgálni” .

korábban írtuk

Burduja: Románia nemzetbiztonsági okokból blokkolhatja az E.ON MVM általi felvásárlását
Burduja: Románia nemzetbiztonsági okokból blokkolhatja az E.ON MVM általi felvásárlását

Románia spanyol mintára, nemzetbiztonsági okokból megakadályozhatja, hogy a magyar MVM vásárolja meg a német E.ON energiacég romániai érdekeltségét – jelentette ki a Financial Times-nak nyilatkozva Sebastian Burduja román energiaügyi miniszter.

Amikor pedig január végén a Digi 24 hírtelevízió műsorában arról kérdezték, miért ellenzi nyíltan, hogy az MVM átvegye az E.ON romániai érdekeltségeit, így felelt: „a magyar MVM cég előzetesen megállapodott, de a tranzakció addig nem végleges, amíg a román kormány, a román állam nem hagyja jóvá az E.ON Furnizare – mert csak a szolgáltatói ágazatról van szó, a megállapodás nem tartalmazza a hálózatok, a kritikus infrastruktúra egy részét – átvételét. Ez, ha úgy tetszik, egy olyan cég, amely áramot és gázt vásárol, és a számlát hazaküldi. Ebből pedig haszonra tesz szert”. Hozzátette, szerinte a tranzakció több kérdést is felvet.

Idézet
Először is, az MVM kapcsolatairól van szó az Oroszországi Föderációval, ezek a nyílt adatokból nyilvánvalóak. Például gázt vásárol a Gazpromtól,

nukleáris kapcsolatai vannak az Oroszországi Föderációval. Az ügylet értéke a pletykák szerint több mint 200 millió euró, míg tavaly Romániában egy kétszer kisebb szolgáltatót 15 millió euróért adtak el. Tehát lehet duplázni, triplázni, de nem jön ki a tíz-tizenkétszerese. Továbbá az általunk elemzett, az MVM és az E-ON Furnizare közötti szerződésben a magyar cég fenntartja magának a jogot, hogy az átvett részvényeket harmadik félnek értékesítse, akár az Európai Unión kívül is” – mondta Sebastian Burduja.

korábban írtuk

Csak magyar ne legyen?
Csak magyar ne legyen?

Leplezetlen politikai támadások érik Romániában az MVM Csoport és az E.ON között létrejött megállapodást, amelynek gyakorlatba ültetését a bukaresti koalíciós kormány egyik fele nyíltan megakadályozna.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. április 29., kedd

Több tízmillió eurónyi kötbért számol fel Románia az Alstomnak, amiért nem szállította le időben az új vonatokat

Az Alstomnak 50 millió eurós kötbért kell fizetnie a Vasúti Reformhatóságnak (ARF), mert nem tartotta be 37 új vasúti szerelvény szállítási ütemtervét – közölte az ARF.

Több tízmillió eurónyi kötbért számol fel Románia az Alstomnak, amiért nem szállította le időben az új vonatokat
2025. április 29., kedd

Egy lépésre van Románia a bóvli kategóriától, a deficit pedig nem indult csökkenésnek

A fenntarthatatlan ikerdeficit miatt a román gazdaság számára a legfőbb rövid távú kockázatot az jelenti, hogy leminősítik a bóvli (angolul junk, vagyis szemét) kategóriába – kongatta meg a vészharangot Adrian Codirlașu, a CFA Románia elnöke.

Egy lépésre van Románia a bóvli kategóriától, a deficit pedig nem indult csökkenésnek
2025. április 29., kedd

Legördült a nyolcmilliomodik Dacia a romániai gyártósorokról

Legyártották a nyolcmilliomodik Dacia gépkocsit Romániában – írja az Economedia.ro az Automobile Dacia közleménye alapján. A Mioveni-ben található gyárban összeszerelt nyolcmilliomodik autó egy Indigo Blue színű Bigster Journey volt.

Legördült a nyolcmilliomodik Dacia a romániai gyártósorokról
2025. április 28., hétfő

Nyár közeledtével gőzerővel zajlik a toborzás a HoReCa-ágazatban, turistacélpontokon jól kereshet egy pincér vagy szakács

Elindult a toborzási időszak a vendéglátósok, szállásadók, idegenvezetők romániai ágazatában (HoReCa), ahol több száz állást kínálnak a munkaadók.

Nyár közeledtével gőzerővel zajlik a toborzás a HoReCa-ágazatban, turistacélpontokon jól kereshet egy pincér vagy szakács
2025. április 25., péntek

Erdélyben gyárt páncélozott harcjárműveket a román hadsereg számára egy török cég

Erdélyben gyárt könnyű páncélozott taktikai harcjárműveket a román hadsereg számára a török Otokar, miután nemzetközi vegyesvállalat létrehozásáról írt alá megállapodást Románia egyik vezető védelmi vállalatával, a Medgyesen működő Automecanica Rt.-vel.

Erdélyben gyárt páncélozott harcjárműveket a román hadsereg számára egy török cég
2025. április 25., péntek

„Nagyobb jelenléttel” térhet vissza az OTP Romániába Csányi Sándor szerint

Az OTP Banknak a romániai piacról való kivonulásáról is szó esett a magyar pénzintézet éves közgyűlésén, pénteken Budapesten.

„Nagyobb jelenléttel” térhet vissza az OTP Romániába Csányi Sándor szerint
2025. április 25., péntek

Minden út Rómába vezet: felpörgette a repülőjegy-eladásokat Ferenc pápa halála

Megugrott a kereslet a Románia különböző repülőtereiből Rómába indul járatok iránt, ezrek szeretnének fizikailag is jelen lenni a Vatikánban Ferenc pápa hétvégi temetésén.

Minden út Rómába vezet: felpörgette a repülőjegy-eladásokat Ferenc pápa halála
2025. április 24., csütörtök

Több mint 100 kilométerrel bővült tavaly az autópálya-hálózat, még mindig sok a kövezett vagy földút

Tavaly 140 kilométerrel bővült a romániai autópálya-hálózat, a közúthálózat hossza pedig 86 847 kilométert tett ki – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).

Több mint 100 kilométerrel bővült tavaly az autópálya-hálózat, még mindig sok a kövezett vagy földút
2025. április 23., szerda

Románia lett a magyar légitársaság legnagyobb piaca

Az idén a Wizz Air összes romániai útvonalán kínált 15,8 millió ülőhely-kapacitással az ország az ultra fapados magyar légitársaság legnagyobb piacává vált, megelőzve Lengyelországot.

Románia lett a magyar légitársaság legnagyobb piaca
2025. április 23., szerda

Újdonságokat hoz a roncsautóprogram: rekorddöntést vár a szaktárca

A tavalyinál 50 százalékkal nagyobb, 1,43 milliárd lejes költségvetése lesz idén a hamarosan induló roncsautóprogramnak – tájékoztatott szerdán a környezetvédelmi minisztérium.

Újdonságokat hoz a roncsautóprogram: rekorddöntést vár a szaktárca