Vétóznak? Sebastian Burduja energiaügyi miniszter szerint Románia spanyol mintára megakadályozhatja, jogy magyar kézbe kerüljön az E.ON romániai érdekeltsége
Fotó: Facebook/AHK Romania
Románia spanyol mintára, nemzetbiztonsági okokból megakadályozhatja, hogy a magyar MVM vásárolja meg a német E.ON energiacég romániai érdekeltségét – jelentette ki a Financial Times-nak nyilatkozva Sebastian Burduja román energiaügyi miniszter.
2025. január 10., 09:592025. január 10., 09:59
2025. január 10., 10:062025. január 10., 10:06
A miniszter szerint felülvizsgálják a magyar állami tulajdonú MVM által az E.ON Romania energiaszolgáltató megvásárlására tett ajánlatot, miután felmerült a gyanú a túlzó ajánlat mögött álló indítékokkal kapcsolatban, beleértve az orosz befolyástól való félelmet.
A Versenytanácshoz fordult a szélsőjobboldali Románok Egységéért Szövetség (AUR) a hét elején a az E.ON Energie Románia magyarországi MVM-nek történő eladását célzó ügylet miatt.
Mint arról beszámoltunk, a magyar állami tulajdonú MVM energetikai csoport nemrégiben túllicitálta a német E.ON vállalat tulajdonában lévő romániai gáz- és áramelosztó hálózat megvásárlásában érdekelt többi vállalatot.
Sebastian Burduja energiaügyi miniszter a Financial Timesnak azt mondta, hogy
A baloldali spanyol kabinet azt vétózta meg, hogy a Ganz–MaVag (Magyar Vagon) csoport megvásárolja megvásárolja a Talgót, Európa egyik legnagyobb vonatgyártóját.
„Láttunk már precedenst Spanyolországban, ahol egy magyar céget érintő tranzakciót a románhoz hasonló bizottság utasított el” – mondta Burduja. „Mindezt akkor kell majd mérlegelnünk” – jegyezte meg.
– mondta.
A román miniszterelnök kancelláriáján megalakítandó bizottság fogja megvizsgálni, hogy a magyar állami tulajdonban levő MVM megvásárolhatja-e a német E.ON csoport romániai szolgáltatói üzletágát – értesült a Hotnews.
Az MVM árbevételét tekintve a második legnagyobb magyarországi cég, és az orosz gáz fő magyarországi importőre. Emellett egy orosz tervezésű atomerőművet is üzemeltet Magyarországon, amelyet a moszkvai állami atomóriás, a Roszatom égisze alatt bővítenek.
A magyar cég akár 200 millió eurót is felajánlhatott az E.ON Energie többségi részvénycsomagjáért, amelynek értékét Burduja legfeljebb 50 millió euróra becsülte. Az ajánlat jóval magasabb volt, mint amit a versenytársak, köztük két román állami tulajdonú energetikai vállalat hajlandó volt fizetni.
A magyar állami tulajdonú MVM energetikai vállalat megegyezett a német E.ON csoporttal az E.ON Energie romániai gáz- és áramszolgáltató vállalat felvásárlásáról – értesült a Hotnews.ro hírportál a tranzakcióhoz közel álló forrásoktól.
„Kivizsgálják az ügylet értékét ... és az energiapiacra gyakorolt lehetséges hatásokat” – mondta. „További vizsgálatokat fogunk folytatni, valószínűleg a nemzetbiztonsági intézmény véleményét is kikérve” – jegyezte meg.
– mondta Burduja, hozzátéve, hogy Románia saját földgázkészleteit akarja kiaknázni, és további készleteket akar vásárolni az azonnali piacon.
Decemberben Orbán Viktor miniszterelnök a Financial Timesnak azt mondta, miután az MVM-megállapodásról tárgyalt Marcel Ciolacu román miniszterelnökkel, hogy vannak „megoldatlan kérdések”, amelyeket még meg kell oldani.
„A román miniszterelnök felvetette ezeket a kérdéseket, és kérte, hogy ... hozzunk létre egy közös munkacsoportot, hogy mindenkit megnyugtassunk és mindent átláthatóvá tegyünk” – mondta Orbán Viktor, megválaszolatlanul hagyva az Oroszországnak az üzletben való részvételével kapcsolatos egyéb kérdéseket.
Görcsös erőlködésnek tartja a Krónikának nyilatkozó energetikai szakértő a magyarországi MVM-nek az E.ON romániai kereskedelmi érdekeltsége felvásárlásával kapcsolatos bukaresti kormányzati megnyilatkozásokat és sajtóanyagokat.
Mint arról beszámoltunk,
Az Országos Energetikai Szabályozó Hatóságnál (ANRE) 16 évig – ebből évekig alelnökként tevékenykedő Nagy-Bege Zoltán a Krónikának nyilatkozva kijelentette: görcsös erőlködésnek tartja az MVM-nek az E.ON romániai kereskedelmi érdekeltsége felvásárlásával kapcsolatos bukaresti kormányzati megnyilatkozásokat és sajtóanyagokat. Nagy-Bege szerint
A szakember úgy véli, az MVM-mel szembeni hangulatkeltés helyett azt kellene kielemezni, miért vonultak ki Romániából nagy energiacégek az elmúlt években.
A rendelések elindításával kiderült, mennyibe kerül a Dacia legújabb, egyben legnagyobb modellje, a Bigster. A Duster nagy testvéreként emlegetett, egy új szegmensben világhódító körútra induló Bigster legolcsóbb kiadása 23 ezer euróba kerül.
Év elejétől a tisztességes üzleti kapcsolatokat elősegítő szabályok javítják a gazdálkodók és a termelők pozícióját a felvásárlókkal szemben Magyarországon. A jogszabály az erdélyi beszállítókra is vonatkozik.
Három forgatókönyvet vázolt fel csütörtökön az Intelligens Energia Egyesület (AEI) arra, hogy mennyit kell majd fizetniük a háztartásoknak a földgázért és az elektromos energiáért április elsejétől.
Előfordulhat, hogy semmilyen különbséget nem tapasztalnak majd a polgárok az áram és a gáz árában tavasszal, mivel megmaradhat az ársapka – jelentette be Sebastian Burduja energiaügyi miniszter.
Sokan nehezen tudják megemészteni a román kormány új „salátarendeletét”. A Krónika által megszólaltatott könyvviteli szakember szerint az államháztartás költségeinek lefaragása érthető, azonban az új adózás kivitelezése sok tekintetben elhibázott.
Az Alfa Kartell Országos Szakszervezeti Szövetség hamarosan összeállítja a januári szakszervezeti akciók menetrendjét, amit a 2025-ös költségvetési törvény tervezetének alakulásától tett függővé – nyilatkozta szerdán az Agerpresnek Bogdan Hossu.
Az osztrák OMV megállapodást kötött arról, hogy 2027-től gázt szállít a német Unipernek a fekete-tengeri projektjéből – közölte a Reutersszel három, az ügyet ismerő személy, miközben Európa új utakat keres az energiabiztonság növelés&
2024 novemberében 5,3 százalék volt a munkanélküliségi ráta Romániában, 0,1 százalékkal kisebb, mint októberben az Országos Statisztikai Intézet (INS) szerdán közzétett adatai szerint.
A 2025-ös év legyen a józan ész éve, amely a kiszámíthatóság és a közös felelősség, közös teherviselés, a szolidaritás éve – jelentette ki a Krónikának adott interjúban Tánczos Barna pénzügyminiszter, helyettes kormányfő.
Nem túl rózsás a romániai vasutak helyzete, a rendszerváltoztatás óta meglehetősen kevés szakaszt sikerült felújítani, még autópályák tekintetében is jobban áll az ország – mutat rá a Club Feroviar.
szóljon hozzá!