A Székelyföldön áthaladó hegyvidéki autópálya nyomvonala, zölddel a most építőt kapott gyergyói rész
Fotó: Facebook/Compania Națională de Investiții Rutiere
A közelmúltban inkább csak óvásokkal akadékoskodó román vállalat építheti meg az Erdélyt Moldvával összekötő A8-as autópálya gyergyószéki szakaszát. Az Alfalu és Ditró között húzódó, 14,4 kilométeres rész megtervezését és kivitelezését a sztrádát még nem építő Danlin XXL nyerte meg, a román cég egy bolgár építővel közösen pályázott az áfával együtt egymilliárd lejes székelyföldi projekt megvalósítására. Cikkünkben összefoglaljuk a Marosvásárhelytől a Moldovai Köztársaságig húzódó autópálya hegyvidéki szakaszainak állását.
2025. július 02., 13:582025. július 02., 13:58
A közúti beruházásokért felelő országos társaság (CNIR) kedden közölte, hogy odaítélte az A8-as autópálya 1D jelzésű, Gyergyóalfalu és Ditró között húzódó szakaszának tervezési és kivitelezési jogát. A nyertes a román Danlin XXL (fővállalkozó) és a bolgár Groma Hold LTD-Intertranscom Impex Kft. alkotta konzorcium.
„Az A8-as autópálya újabb szakaszának van meg az építője. Még ha nem is tartogat a többi hegyi szakaszhoz hasonló műszaki kihívásokat, az 1D jelzésű Gyergyóalfalu–Ditró-szakasz 21 felüljárót és viaduktot vonultat fel, amelyek közül 3 nagyvadátjáró. A kivitelezési idő 34 hónap. Fontos lépést tettünk a modern közúti infrastruktúra biztosítása felé, hogy a munkálatok végén autópályán keresztül is egyesíteni lehessen a két történelmi régiót, Erdélyt és Moldvát” – nyilatkozta Gabriel Budescu, a CNIR főigazgatója.
Az említett 34 hónapból 10 a tervezési és 24 az útépítési időszak. A munkálatok során csomópontot is építenek Ditrónál, ahol – a Grințieș felé tervezett folytatás kezdeténél – ideiglenes lehajtósávot is létesítenek, hogy a szakaszt önmagában is használhassák a sofőrök. A gyergyói aszfaltcsík mentén szolgáltatói zónát, kereskedelmi egységet, benzinkutat, mosdót, elektromosautó-töltőállomást is létrehoznak.
Rátették a kezüket. Először építhet autópályát Gyergyóalfalu és Ditró között a nyertes román cég
Fotó: Kiss Zsombor
Egyébként a Gyergyóalfalu és Ditró között húzódó autópálya-szakasz megépítésére öten jelentkeztek: a nyertesen kívül még a török Nurol, illetve a román UMB, Geiger és MIS Grup.
A Neamț megyei útépítő mostani társa, a bolgár Groma ugyanakkor már épített autópályát a szomszédos országban.
A Marosvásárhelytől Ungheni-ig tervezett A8-as sztráda legnehezebben megvalósítható, hegyvidéki része összesen 116 km hosszú, a Maros megyei Sóváradnál kezdődik és a Neamț megyei Pipirig térségében ér véget. A Kárpátokat meghódító aszfaltcsíkot négy szakaszra osztották.
A Székelyföldet átszelő autópálya 1C jelzésű, a Maros megyei Sóvárad és a Hargita megyei Gyergyóalfalu között 32,4 km-en át húzódó szakasz a nemrég alakult, közúti beruházásokért felelő országos társaság (CNIR) első odaítélt sztrádaszerződése volt: az idén márciusi bejelentés szerint román–bosnyák konzorcium építheti meg 4,94 milliárd lejért, a megvalósítás időtartama 54 hónap, ebből 14 hónap a tervezési szakasz és 40 hónap a munkálatok kivitelezése.
Itt a fővállalkozó a legnagyobb román útépítő, az UMB, akárcsak az 1D jelzésű Alfalu–Ditró-szakaszt követő részen, a Hargita megyei község és a Neamț megyei Grințieș (Gerinces) település között tervezett, 6,14 milliárd lejt felemésztő aszfaltcsík esetében. A 2A jelzésű, 37,9 km-es, leghosszabb hegyi szakaszon a CNIR júniusban már kiadta a megbízást a munkálatok kezdetére is.
A Dorinel Umbrărescu vezette cég emiatt a Sóvárad–Alfalu-szakasz szerződését sem volt hajlandó aláírni, a patthelyzet egyelőre elhúzódik.
Az UMB egyébként a negyedik, Grințieș–Pipirig (2B) közötti hegyvidéki szakasz megépítésére is bejelentkezett, mely a legtöbb pénzt, áfa nélkül 6,9 milliárd lejt emészthet fel. A 31,5 kilométeres, legnehezebbnek tartott sztrádarészt a török Mapa is megépítené, a pályázatok elbírálása még folyamatban van.
Dragoș Pîslaru európai beruházásokért és projektekért felelős miniszter szerint az országos helyreállítási terv keretében megvalósítandó projektek határidejének elhalasztására vonatkozó javaslat nem jelenti automatikusan a szabályok módosítását.
Megkezdi az Ökumenikus Segélyszervezet a parajdi sóbányánál történt katasztrófa károsultjainak segélyezését: egyelőre a víz alá került bánya dolgozóinak és a kilakoltatottaknak folyósítanak egyszeri, félmillió forintos támogatást.
Kolozsvár lehet az első város az országban, ahol a polgármesteri hivatal és alárendelt intézményeinek épületébe a házi kedvencek is bemehetnek.
Az orvoslás speciális szakterülete a belgyógyászat, ami holisztikus megközelítésben látja a beteget. Videós egészségügyi sorozatunk újabb részében a kettős képesítésű dr. Ormos Éva kolozsvári belgyógyásszal és sürgősségi szakorvossal beszélgetünk.
Hétfőtől növelték a Korond-patak elvezetéséhez használt csöveket hegesztő munkások számát Parajdon, hogy behozzák a késéseket – számolt be keddi helyszíni sajtótájékoztatóján a Salrom vállalat igazgatója.
Két mikrobusz és egy személygépkocsi karambolozott tegnap délután a Bihar megyei Hegyközkovácsi és Szalárd közötti országúton, öt személyt szállítottak kisebb sérülésekkel kórházba a mentősök.
A nagyszebeni nemzetközi repülőtér uniós forrásokból finanszírozott korszerűsítésével kapcsolatos csalás ügyében vizsgálódnak az Európai Ügyészség (EPPO) romániai ügyészei.
Az Arad megyei vészhelyzeti bizottság július elsejei hatállyal feloldotta az itatási és öntözési tilalmat a Maros vizéből, miután csökkent a folyó sókoncentrációja.
Az Erdélyi Református Egyházkerület keretében működő Diakónia Keresztyén Alapítvány Jó Testvér idősotthon átadási ünnepségére került sor kedd délben Kolozsváron.
A leglátványosabb javulás a román vizsga terén tapasztalható, az RMDSZ szerint azért, mert az idén érettségizőké volt az első évfolyam, amelynek tagjai már megkülönböztetett tanterv szerint tanulták a román.
Egy korábbi kijelentése miatt arra kötelezik Kereskényi Gábort, Szatmárnémeti polgármesterét, hogy fizessen 10 ezer lejt a magyarbarátsággal cseppet sem vádolható, az RMDSZ-t folyamatosan támadó Adrian Cozma parlamenti képviselőnek.
szóljon hozzá!