Akár június–júliusban lezárulhat a tranzakció az MVM és az E.On között a magyar vállalat vezérigazgatója szerint
Fotó: MVM Csoport
Optimális esetben már idén nyáron lezárulhat a tranzakció a magyar MVM és az E.ON romániai leányvállalata között – adott hangot derűlátásának Mátrai Károly, az MVM Csoport vezérigazgatója a Portfolió.hu gazdasági portálnak adott interjúban. Meglátása szerint ez egy nagyon nagy előrelépés lenne abba az irányba, amibe az MVM szeretne menni, hogy egy nagy regionális játékos legyen.
2025. február 06., 13:242025. február 06., 13:24
2025. február 06., 13:532025. február 06., 13:53
Mint ismeretes, Magyarország második legnagyobb vállalata decemberben jelentette be, hogy megállapodást írt alá az E.ON romániai lakossági és ügyfélmegoldások üzletágának adásvételéről. Eszerint az MVM Csoport megvásárolja az E.ON 68 százalékos részesedését az E.ON Energie Romániában, valamint 98 százalékos részesedést szerez az E.ON Asist Completben.
A felek megállapodtak abban, hogy nem hozzák nyilvánosságra a tranzakció értékét.
A magyar állami tulajdonú MVM energetikai vállalat megegyezett a német E.ON csoporttal az E.ON Energie romániai gáz- és áramszolgáltató vállalat felvásárlásáról – értesült a Hotnews.ro hírportál a tranzakcióhoz közel álló forrásoktól.
A Portfolió.hu portálnak adott interjúban Mátrai Károly leszögezte, hogy az MVM Csoportnak nem áll szándékában továbbadni a felvásárolt román vállalatokat, és orosz gázt szállítását sem tervezik Romániába, már csak azért sem, mert ez „irdatlan szállítási költségeket” róna rájuk. „Mivel mindig a saját forrás a legolcsóbb, így, ha és ha megkapjuk a jóváhagyást a tranzakcióra, akkor mi alapvetően helyi gázforrásokra támaszkodva szeretnénk ellátni a román leánycégünket” – fogalmazott.
„Arra is számítunk, hogy a júniusi–júliusi zárás menetrendje megvalósítható” – nyomatékosította Mátrai Károly.
Egy versenyhelyzetbe érkezne ugyanis az MVM Csoport, és bár gáz tekintetében piacvezető szerepet töltene be, többsége a teljes piacon mégsem lenne. A gázszállítások területén nagyjából az ügyfeleknek a 35–40 százaléka van ma az E.ON Energie Románianál, a villamosenergia-piacon 10 százalék körüli piaci részesedése van a cégnek, amely nagyon hasonló piaci pozíciót jelentene, mint ami most nekünk Csehországban van” – érvelt Mátrai Károly.
Továbbra is az „oroszveszélytől” tart Sebastian Budruja román energiaügyi miniszter, ezért ellenzi, hogy a magyar MVM átvegye a német E.ON romániai földgázüzletágát.
Ami a tranzakció menetrendjét illeti, elmondta:
„most egyrészt a romániai Versenytanács, másrészt a külföldi befektetéseket vizsgáló bizottság jóváhagyására várunk, és kell majd egy jóváhagyás az Európai Bizottságtól is. Ezek alapján mi arra számítunk, hogy legkorábban az idei második negyedév vége felé meg lehet az összes jóváhagyás.
Mint ismeretes, január közepén a román energiaügyi minisztérium bejelentette, hogy értesítette az ügyletről a közvetlen külföldi befektetéseket átvilágító bizottságot. A szaktárca ezt azzal indokolta, hogy szükségesnek tartja a tranzakció Románia nemzetbiztonságára gyakorolt hatásának mélyreható elemzését. Többek között arra kérte a bizottságot, hogy vizsgálja meg a magyar vállalat orosz kapcsolatait, az E.ON Románia részvényeinek EU-n kívüli entitások részére történő utólagos átruházásának kockázatát és a több mint 3 millió ügyfél személyes adatainak esetleges sérülékenységét. Emellett szükség van még a Versenytanács jóváhagyására is.
Méltányos energiaárakra van szükség Európában, és ehhez az összes tagállamnak teljesítenie kell a hálózat-összekapcsolási kötelezettségeit, ahogyan azt Románia is megtette – jelentette ki Sebastian Burduja energiaügyi miniszter.
Mátrai Károlya az MVM 2035-ig szóló stratégiája kapcsán is említést tett a romániai akvizícióra, mint fogalmazott: „szembejött velünk ez a román akvizíciós lehetőség, és megragadtuk. Ez is egy nagyon nagy előrelépés abba az irányba, amibe az MVM szeretne menni, hogy egy nagy regionális játékos legyen”.
Szánalmasnak minősítette Kelemen Hunor, az RMDSZ elnöke a román energiaügyi minisztérium szerdai közleményét, amelyben jelezte, hogy ellenőrző hatósághoz fordul, miután a német E.ON romániai érdekeltségeit a&
Az Egyesült Államok a jelenleg tervezettnél „jóval nagyobb” mértékű vámokat vethet ki az Európai Unióra és Kanadára, ha közösen próbálnak fellépni az amerikai vámok ellen – közölte Donald Trump amerikai elnök a saját közösségi oldalán csütörtökön.
Beruházási és Fejlesztési Bank (Banca de Investiții si Dezvoltare – BID) néven megkezdte működését az új román állami bank.
Év eleje óta több mint 670 millió italcsomagolást váltottak vissza a fogyasztók Romániában a betétdíjas visszaváltási rendszeren keresztül, a rendszert működtető RetuRO vállalat pedig 50 000 tonna csomagolást már átadott az újrahasznosító állomásoknak.
Az elhúzódó választási ciklus valószínűleg legalább 2025 második feléig késleltetni fogja a további költségvetési konszolidációs intézkedéseket, és további intézkedések nélkül a 2025-re a GDP 7,5 százalékára várt hiánycélt kockázatok terhelik.
A nagy adófizetők közül 44-nek volt adóhátraléka 2024 végén, összesen 3,23 milliárd lej értékben – közölte szerdán az Országos Adóhatóság (ANAF).
A közalkalmazottaknak várhatóan idén is kártyára utalják az üdülési támogatást – számolt be Adrian Voican, a Utazási Irodák Országos Szövetségének (ANAT) alelnöke.
Kivonul Romániából a Karl Mayer, a világ egyik vezető textilipari gépgyártója, emiatt az ország jelentős beruházástól esik el – írta az Economedia.ro a Máramaros megyei munkaerő-elhelyező ügynökség tájékoztatása alapján.
Az Európai Bizottság 615 millió euróval fogja támogatni a romániai grafit-, magnézium- és rézkitermelést – jelentette be kedden Marcel Ciolacu miniszterelnök.
Májustól már nem lehet jegyet foglalni a Nagyvárad–Milánó (Bergamo) útvonalon a HiSky által működtetett repülőjáratokra – jelezték többen is az elmúlt időszakban.
Világszerte és Romániában is jelentősen megugrott a villamosenergia-fogyasztás 2024-ben, amit főként a légkondicionálók használata okozott. Az extrém időjárás, a hőség és a hideg egyaránt hozzájárult a fogyasztás növekedéséhez.
szóljon hozzá!