Akár június–júliusban lezárulhat a tranzakció az MVM és az E.On között a magyar vállalat vezérigazgatója szerint
Fotó: MVM Csoport
Optimális esetben már idén nyáron lezárulhat a tranzakció a magyar MVM és az E.ON romániai leányvállalata között – adott hangot derűlátásának Mátrai Károly, az MVM Csoport vezérigazgatója a Portfolió.hu gazdasági portálnak adott interjúban. Meglátása szerint ez egy nagyon nagy előrelépés lenne abba az irányba, amibe az MVM szeretne menni, hogy egy nagy regionális játékos legyen.
2025. február 06., 13:242025. február 06., 13:24
2025. február 06., 13:532025. február 06., 13:53
Mint ismeretes, Magyarország második legnagyobb vállalata decemberben jelentette be, hogy megállapodást írt alá az E.ON romániai lakossági és ügyfélmegoldások üzletágának adásvételéről. Eszerint az MVM Csoport megvásárolja az E.ON 68 százalékos részesedését az E.ON Energie Romániában, valamint 98 százalékos részesedést szerez az E.ON Asist Completben.
A felek megállapodtak abban, hogy nem hozzák nyilvánosságra a tranzakció értékét.
A magyar állami tulajdonú MVM energetikai vállalat megegyezett a német E.ON csoporttal az E.ON Energie romániai gáz- és áramszolgáltató vállalat felvásárlásáról – értesült a Hotnews.ro hírportál a tranzakcióhoz közel álló forrásoktól.
A Portfolió.hu portálnak adott interjúban Mátrai Károly leszögezte, hogy az MVM Csoportnak nem áll szándékában továbbadni a felvásárolt román vállalatokat, és orosz gázt szállítását sem tervezik Romániába, már csak azért sem, mert ez „irdatlan szállítási költségeket” róna rájuk. „Mivel mindig a saját forrás a legolcsóbb, így, ha és ha megkapjuk a jóváhagyást a tranzakcióra, akkor mi alapvetően helyi gázforrásokra támaszkodva szeretnénk ellátni a román leánycégünket” – fogalmazott.
„Arra is számítunk, hogy a júniusi–júliusi zárás menetrendje megvalósítható” – nyomatékosította Mátrai Károly.
Egy versenyhelyzetbe érkezne ugyanis az MVM Csoport, és bár gáz tekintetében piacvezető szerepet töltene be, többsége a teljes piacon mégsem lenne. A gázszállítások területén nagyjából az ügyfeleknek a 35–40 százaléka van ma az E.ON Energie Románianál, a villamosenergia-piacon 10 százalék körüli piaci részesedése van a cégnek, amely nagyon hasonló piaci pozíciót jelentene, mint ami most nekünk Csehországban van” – érvelt Mátrai Károly.
Továbbra is az „oroszveszélytől” tart Sebastian Budruja román energiaügyi miniszter, ezért ellenzi, hogy a magyar MVM átvegye a német E.ON romániai földgázüzletágát.
Ami a tranzakció menetrendjét illeti, elmondta:
„most egyrészt a romániai Versenytanács, másrészt a külföldi befektetéseket vizsgáló bizottság jóváhagyására várunk, és kell majd egy jóváhagyás az Európai Bizottságtól is. Ezek alapján mi arra számítunk, hogy legkorábban az idei második negyedév vége felé meg lehet az összes jóváhagyás.
Mint ismeretes, január közepén a román energiaügyi minisztérium bejelentette, hogy értesítette az ügyletről a közvetlen külföldi befektetéseket átvilágító bizottságot. A szaktárca ezt azzal indokolta, hogy szükségesnek tartja a tranzakció Románia nemzetbiztonságára gyakorolt hatásának mélyreható elemzését. Többek között arra kérte a bizottságot, hogy vizsgálja meg a magyar vállalat orosz kapcsolatait, az E.ON Románia részvényeinek EU-n kívüli entitások részére történő utólagos átruházásának kockázatát és a több mint 3 millió ügyfél személyes adatainak esetleges sérülékenységét. Emellett szükség van még a Versenytanács jóváhagyására is.
Méltányos energiaárakra van szükség Európában, és ehhez az összes tagállamnak teljesítenie kell a hálózat-összekapcsolási kötelezettségeit, ahogyan azt Románia is megtette – jelentette ki Sebastian Burduja energiaügyi miniszter.
Mátrai Károlya az MVM 2035-ig szóló stratégiája kapcsán is említést tett a romániai akvizícióra, mint fogalmazott: „szembejött velünk ez a román akvizíciós lehetőség, és megragadtuk. Ez is egy nagyon nagy előrelépés abba az irányba, amibe az MVM szeretne menni, hogy egy nagy regionális játékos legyen”.
Szánalmasnak minősítette Kelemen Hunor, az RMDSZ elnöke a román energiaügyi minisztérium szerdai közleményét, amelyben jelezte, hogy ellenőrző hatósághoz fordul, miután a német E.ON romániai érdekeltségeit a&
Jóváhagyta pénteki ülésén a kormány a munkaügyi minisztérium rendelet-tervezetét, amely szerint a villanyáram hatósági árszabályozásának kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak.
Pénteki ülésén a kormány további három hónappal meghosszabbította az alapélelmiszerek kereskedelmi árrésének korlátozását.
A munkaügyi minisztérium társadalmi párbeszéd bizottságának pénteki ülésén a szakszervezetek képviselői a Háromoldalú Érdekegyeztető Tanács sürgős összehívását kérték a deficitcsökkentő csomag egészének megvitatására.
Az EU tagállamai közül tavaly Romániában voltak a legolcsóbbak az élelmiszerek és az alkoholmentes italok – közölte pénteken az Eurostat adataira hivatkozva az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A villanyáram hatósági árszabályozásának július elsejei kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak – derül ki egy sürgősségirendelet-tervezetből.
A 2025-ös turisztikai év eddig rosszul alakult a vendéglátósok számára, az ágazatot az életszínvonal csökkenése és az áfa 19 százalékra emelése egyaránt fenyegeti – jelentette ki a Turisztikai Ügynökségek Országos Szövetségének (ANAT) alelnöke.
Dragoș Pâslaru miniszter szerint 7,8 milliárd euróra rúg azon projektek összege, amelyek az országos helyreállítási terv (PNRR) részeként kaptak uniós finanszírozást, ám jelenleg erősen kérdéses, hogy határidőre meg lehet-e őket valósítani.
Megkezdődött az aratás Arad megyében, de a szárazság miatt nem jók a kilátások. Nagy Zsolt falugazdász szerint örvendhetnek, ha nullszaldósok lesznek a gazdák a kevés gabonatermés, és az alacsony, tíz évvel ezelőtti szintű felvásárlási ár miatt.
Megadóztathatják a betegszabadságokat az új kormány tervei szerint. Az egészségügyi miniszter szerint sok ilyen kérés fiktív, hamis okokon alapul, a tervezett intézkedésnek pedig kettős haszna lenne.
Az európai autópiac az áprilisi zsugorodás után májusban visszatért a növekedés útjára, de a kontinensen Romániában esett vissza a legnagyobb mértékben a gépkocsi-beíratások száma az előző évhez képest.
szóljon hozzá!