Orosz szál? Burduja az állítólagos orosz veszély miatt ellenzi az MVM és az E.On közötti tranzakciót
Fotó: Sebastian Burduja/Facebook
Továbbra is az „oroszveszélytől” tart Sebastian Budruja román energiaügyi miniszter, ezért ellenzi, hogy a magyar MVM átvegye a német E.ON romániai földgázüzletágát.
2025. január 27., 11:412025. január 27., 11:41
Erről ő maga beszélt vasárnap a Digi 24 hírcsatornának.
Burduját arról kérdezték, hogy miért ellenzi nyíltan, hogy az MVM átvegye az E-ON romániai érdekeltségeit.
Ez, ha úgy tetszik, egy olyan cég, amely áramot és gázt vásárol, és a számlát hazaküldi. Ebből pedig haszonra tesz szert” – mondta Sebastian Burduja. Hozzátette, szerinte a tranzakció több kérdést is felvet.
Méltányos energiaárakra van szükség Európában, és ehhez az összes tagállamnak teljesítenie kell a hálózat-összekapcsolási kötelezettségeit, ahogyan azt Románia is megtette – jelentette ki Sebastian Burduja energiaügyi miniszter.
Tehát lehet duplázni, triplázni, de nem jön ki a tíz-tizenkétszerese. Továbbá az általunk elemzett, az MVM és az E-ON Furnizare közötti szerződésben a magyar cég fenntartja magának a jogot, hogy az átvett részvényeket harmadik félnek értékesítse, akár az Európai Unión kívül is” – mondta Burduja.
Szánalmasnak minősítette Kelemen Hunor, az RMDSZ elnöke a román energiaügyi minisztérium szerdai közleményét, amelyben jelezte, hogy ellenőrző hatósághoz fordul, miután a német E.ON romániai érdekeltségeit a&
Hozzátette, hogy
„Mindezek olyan fenntartások, amelyeket a közvetlen külföldi befektetéseket vizsgáló bizottságban fognak megvitatni, amely Magyarországon, Ausztriában és Spanyolországban is létezik, és amely korábban Romániában is utasított már el ügyleteket, Spanyolországban pedig pontosan ugyanez a bizottság utasított el egy vasúti társaság magyar cég általi felvásárlására irányuló ügyletet, amely az MVM-mel azonos csoporthoz tartozik. Van precedens” – tette hozzá Burduja.
Románia spanyol mintára, nemzetbiztonsági okokból megakadályozhatja, hogy a magyar MVM vásárolja meg a német E.ON energiacég romániai érdekeltségét – jelentette ki a Financial Times-nak nyilatkozva Sebastian Burduja román energiaügyi miniszter.
Ukrajnával kíván dróngyártásról szóló együttműködési megállapodást kötni Románia.
A Közös Agrárpolitikát (KAP) a 2028-2034-es európai uniós költségvetésben is külön kell választani a kohéziós alapoktól, és Franciaország és Németország csatlakozott Románia erre irányuló törekvéséhez – jelentette be Florin Barbu.
Diana Buzoianu környezetvédelmi miniszter csütörtökön bejelentette, csökkenteni fogják az elektromos autók vásárlását támogató utalvány értékét, mert a költségvetés „egyszerűen nem tudja fedezni” a fejenként 37 ezer lejes támogatást.
A romániai piacon kapható sertéshús mintegy 80 százaléka importból származik, a boltokban értékesített hús nagy része nem helyi gazdaságokból érkezik – figyelmeztetett Paul Anghel, az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC) vezérigazgatója.
Az Európai Bizottság csütörtökön úgy döntött, hogy indoklással ellátott véleményt küld Romániának, Belgiumnak, Bulgáriának, Görögországnak és Spanyolországnak.
Az Eurostat csütörtökön közzétett adatai szerint júniusban 2,3 százalékra nőtt a májusi 2,2 százalékról az éves infláció az Európai Unióban, a tagállamok közül pedig továbbra is Romániában a legmagasabb, 5,8 százalékos az infláció.
Már közlekednek az autók azoknak a sztrádaszakaszoknak a nagy részén, amelyek egyesek szerint nem fognak megépülni – jelentette ki Sorin Grindeanu korábbi közlekedési miniszter, a Szociáldemokrata Párt (PSD) ügyvivő elnöke szerda este.
Tucatnyi romániai, köztük számos erdélyi autópálya-szakasz marad az országos helyreállítási terv (PNRR) részeként odaítélt európai uniós támogatás nélkül.
Ismét drágítja a Vodafone a mobil-előfizetéseket Romániában.
Közel félszáz romániai telephelyének bezárása mellett döntött a FrieslandCampina vállalat a Profit.ro gazdasági portál értesülései szerint.
szóljon hozzá!