Szijjártó Péter magyar külgazdasági és külügyminiszter és Sebastian Burduja román energiaügyi miniszter hétfőn Bukarestben
Fotó: Szijjártó Péter/Facebook
Méltányos energiaárakra van szükség Európában, és ehhez az összes tagállamnak teljesítenie kell a hálózat-összekapcsolási kötelezettségeit, ahogyan azt Románia is megtette – jelentette ki Sebastian Burduja energiaügyi miniszter a Szijjártó Péter magyar külgazdasági és külügyminiszterrel tartott hétfői találkozóján. Burduja szerint Bukarest nem fogja Európa energiabiztonságát azoknak a kezében hagyni, akik az energiát zsarolásra használták.
2025. január 20., 17:172025. január 20., 17:17
2025. január 20., 17:482025. január 20., 17:48
Az energiaügyi minisztérium tájékoztatása szerint Burduja kifejtette, hogy Bukarest soha többé nem fogja Európa energiabiztonságát azoknak a kezében hagyni, akik az energiát zsarolásra használták és használják ma is.
Az Agerpres által idézett beszámoló szerint a két miniszter tárgyalásainak középpontjában a regionális energiapiacok ingadozásai, a regionális energiabiztonság megerősítése és a földgázellátás diverzifikálása állt. Terítékre került a fekete-tengeri Neptun Deep földgázmező kitermelése és az azeri-grúz-román-magyar áramvezeték is.
Románia spanyol mintára, nemzetbiztonsági okokból megakadályozhatja, hogy a magyar MVM vásárolja meg a német E.ON energiacég romániai érdekeltségét – jelentette ki a Financial Times-nak nyilatkozva Sebastian Burduja román energiaügyi miniszter.
A találkozón Sebastian Burduja emlékeztette tárgyalópartnerét, hogy
Ebben a tekintetben a BRUA gázvezetéknek és a kivitelezés alatt álló Tuzla-Podișor gázvezetéknek döntő szerepe lesz a gázszállításban – vélekedett. A román miniszter beszélt arról is, hogy Románia megvalósítani készül az 5000 MW-os nagyfeszültségű egyenáramú (HVDC) vezetéket, amelyik minimális veszteséggel fog áramot szállítani Nyugat-Európába. Ehhez csatlakoztatják a Fekete-tenger alatti kábel lefektetésével Grúziát és Azerbajdzsánt is.
Románia meg fogja védeni szuverenitását és polgárainak stratégiai érdekeit. Románia energiája továbbra is a romániaiakat fogja szolgálni” – nyilatkozta Sebastian Burduja.
Mint arról beszámoltunk, a román liberális (PNL) politikus vezette energiaügyi minisztérium a múlt héten bejelentette, hogy a közvetlen külföldi befektetéseket átvilágító bizottsághoz (CEISD) fordult annak a tranzakciónak az ügyében, amelynek révén a magyar állami MVM Csoport többségi tulajdont szerezne az ország vezető energiaszolgáltatójában, az E.ON Energie Romániában. A tárca egyebek mellett az MVM orosz kapcsolataira hivatkozva kezdeményezte a stratégiai vállalatok Európai Unión kívüli felvásárlásának megakadályozása érdekében bevezetett vizsgálatot.
Szánalmasnak minősítette Kelemen Hunor, az RMDSZ elnöke a román energiaügyi minisztérium szerdai közleményét, amelyben jelezte, hogy ellenőrző hatósághoz fordul, miután a német E.ON romániai érdekeltségeit a&
Több mint 16 millió szál csempészett cigarettát és közel 500 kilogramm dohányt foglaltak le a rendőrök az év első három hónapjában – tájékoztatott szombaton a román rendőrség.
Az ország mintegy felét érintő első- és másodfokú viharriasztásokat bocsátott ki szombaton felhőszakadások és légköri instabilitás miatt az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).
A kiadások csökkentését és a beruházások növelését folytatni kell – állapította meg Tánczos Barna pénzügyminiszter azzal kapcsolatban, hogy idén március végén 2,28 százalékra nőtt a GDP-arányos költségvetési hiány.
A legfelsőbb bíróság teljes egészében hatályon kívül helyezte a ploiești-i ítélőtábla közigazgatási részlegének csütörtöki ítéletét, megállapítva, hogy a bíróságok nem vizsgálhatják felül az alkotmánybírósági határozatokat.
A romániaiak több mint 60 százaléka szerint az ország rossz irányba tart, ezért a választók elvárják a következő államfőtől, hogy valós és mélyreható változást idézzen elő – állapította meg a legutóbbi felmérésekre hivatkozva az ASPES.
Véget ér vasárnap a húsvéti vakáció, hétfőtől folytatódik a tanítás az iskolákban.
Az alkotmánybíróság is megfellebbezte pénteken a tavalyi elnökválasztást érvénytelenítő határozatát felfüggesztő csütörtöki bírósági ítéletet – adta hírül az Agerpres hírügynökség.
Alig több mint egy hét alatt, április 8. és 17. között több mint 130, a 2024. decemberi elnökválasztást érvénytelenítő alkotmánybírósági határozat megsemmisítésére vagy felfüggesztésére irányuló keresetet nyújtottak be a román táblabíróságokon – írja a <a href="https://hotnews.ro/
A George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke és államfőjelöltje amerikai népszerűsítésére vonatkozó a szerződés nem lépett hatályba, és az ilyen szolgáltatásokért nem fizettek pénzt – közölte az érintett amerikai lobbicég.
A CSM az Igazságügyi Felügyelethez fordul annak a bírónak az ügyében, aki egy, a jogi szakértők által keményen bírált döntéssel felfüggesztette a tavalyi elnökválasztás első fordulójának eredményét megsemmisítő alkotmánybírósági döntést.
szóljon hozzá!