Nyugtatni próbál. Alexandru Nazare szerint nincs veszélyben az időskori illetmények és a bérek folyósítása
Fotó: Haáz Vince
Szó sincs a nyugdíjak és a bérek kifizetésének elhalasztásáról vagy blokkolásáról, ahogyan az a nyilvánosságban felmerült – jelentette ki Alexandru Nazare pénzügyminiszter.
2025. július 02., 09:392025. július 02., 09:39
Nazare kedden megbeszélést folytatott a minisztérium alkalmazottainak képviselőivel a költségvetési hiány csökkentésének terve miatt kirobbant tiltakozások kapcsán.
A pénzügyminiszter a gazdasági kontextust és a költségvetési megszorításokat is ismertette a munkavállalók képviselőivel.
„Ma határozott és őszinte megbeszélést folytattam a pénzügyminisztériumban dolgozó kollégáimmal. Olyan időszakon megyünk keresztül, amely a költségvetési apparátus kiadásainak csökkentésére irányuló intézkedéseket ír elő, és ez természetesen aggodalmat kelt, ugyanakkor pletykák és riogatások számára is táptalajul szolgál. Megértem a minisztérium és az alárendelt intézmények alkalmazottai által érzett nyomást, és teljes mértékben tiszteletben tartom a tiltakozáshoz való jogukat. Ugyanakkor fontos, hogy mindannyian megértsük, hogy a pletykák és téves információk által keltett pánik nem tükrözi a valóságot, és nem igazán segít senkinek” – hangsúlyozta Nazare.
„Olyan helyzetből indulunk ki, amely megtakarításokat ír elő ott, ahol működési zavarok vannak. Románia jelentős költségvetési hiányt halmozott fel, ami súlyos következmények sorozatát generálhatja, ha nem fogadjuk el időben a szükséges intézkedéseket” – tette hozzá Alexandru Nazare.
A miniszter szerint 2024-ben a pénzügyminisztérium saját apparátusának és az alárendelt intézmények alkalmazottainak kifizetett prémiumokra és juttatásokra fordított kiadások 370 millió lejre rúgnak.
Ezen kívül a pénzügyminisztérium és az alárendelt intézmények alkalmazottai csak rokkantsági pótlékokat kaptak, valamint juttatásokat a doktori címért.
„Az üzenet egyértelmű: a költségvetési apparátusban a teljesítményt helyezzük előtérbe, és zéró toleranciát tanúsítunk a közpénzek felelőtlen elköltésével szemben.
A szakszervezetekkel közösen továbbra is elemezzük azokat a megoldásokat, intézkedéseket, amelyek méltányosságot és pénzügyi kiszámíthatóságot biztosíthatnak” – mutatott rá Nazare.
Mint arról beszámoltunk, kedden már második napja tiltakoztak a közalkalmazottak a veszélyességi pótlék csökkentése ellen.
A kormány hétfő délutáni ülésén fogadta el azt a rendeletet, amely alapján havi bruttó 300 lejre korlátozzák a közalkalmazottak ártalmas vagy veszélyes munkakörülményekért járó bérpótlékát. A kormány intézkedése hatalmas felháborodást és spontán munkabeszüntetést váltott ki a közalkalmazottak körében, akik általános sztrájkot helyeztek kilátásba.
Az intézkedés – amely már kedden hatályba lépett, és 2026. december 31. között lesz érvényben – annak a megszorításokat tartalmazó csomagnak a része, amellyel a kormány idén 7 százalékra kívánja lefaragni a 2024-ben a román össztermék (GDP) 9,3 százalékára ugrott költségvetési hiányt.
Eddig a közalkalmazottak 3-10 napos pótszabadságra voltak jogosultak évente a törvény szerint járó 20-21 szabadnapon felül. Ennek nyomán előfordult, hogy a közszféra számos dolgozója akár 35 fizetett szabadnaphoz is hozzájutott egy év során.
Kedden Vasile Marica, a Sed Lex adóügyi közalkalmazotti szakszervezet vezetője a nyugdíjak és a bérek kifizetésének bojkottálását helyezte kilátásba.
„Utcára vonulhatunk minden nap, vagy
Napról napra nő a tiltakozók száma. Ha tegnap körülbelül 5000 ember vonult az utcákra, ma körülbelül 8000 ember van az utcán, az intézmények előtt. Akár 20 000 ember is lehet. Lehet, hogy egy nap nem megyünk be dolgozni, azon a napon, amikor a fizetéseket és a nyugdíjakat fizetik. Egyáltalán nem fogunk megjelenni. Bezárjuk az intézményt és hazamegyünk. Mire eljutunk az elnökhöz és a miniszterelnökhöz, már ezer ember van, aki egy papírlapon kifejti a véleményét. Addig folytatjuk a tüntetéseket, amíg szükséges, amíg valaki meghallgat minket, és megpróbálja megoldani a nagy problémákat” – mondta a Digi24-nek Vasile Marica.
Jelenleg 900 ezer romániai munkavállaló él a nyugdíjrendszer harmadik pillére, a fakultatív magánnyugdíjalap adta megtakarítási lehetőséggel, míg további mintegy 96 ezren már megkapták az itt felgyűlt pénzüket az első 18 év után.
Drágul a hitelfelvétel az év második felében – figyelmeztetnek szakemberek.
Bár az alapélelmiszerek ára egyelőre nem nő – legalábbis nem az árrés megemelése miatt –, számos területen hozott drágulásokat az év második fele. A legnagyobb áremelkedés a villamosenergia esetében lesz.
A fejlesztési és közigazgatási minisztérium ma közvitára bocsátott egy jogszabálytervezetet, amely szerint szigorú, teljesítményalapú feltételekhez kötik az európai uniós forrásokból finanszírozott beruházásokon dolgozó közalkalmazottak bérpótlékát.
Lesújtó képet vázolt fel Alexandru Nazare pénzügyminiszter a román gazdaság helyzetéről.
Ismét egy aszályos nyárra kell számítani, ami nagyon megnehezíti a gazdák dolgát. Miközben a Kárpátokon túli területeken – ha lassan is, de – bővülnek az öntözhető mezőgazdasági területek, Erdély egyelőre kimaradt a román állami irrigációs beruházásokból.
Jóváhagyta pénteki ülésén a kormány a munkaügyi minisztérium rendelet-tervezetét, amely szerint a villanyáram hatósági árszabályozásának kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak.
Pénteki ülésén a kormány további három hónappal meghosszabbította az alapélelmiszerek kereskedelmi árrésének korlátozását.
A munkaügyi minisztérium társadalmi párbeszéd bizottságának pénteki ülésén a szakszervezetek képviselői a Háromoldalú Érdekegyeztető Tanács sürgős összehívását kérték a deficitcsökkentő csomag egészének megvitatására.
Az EU tagállamai közül tavaly Romániában voltak a legolcsóbbak az élelmiszerek és az alkoholmentes italok – közölte pénteken az Eurostat adataira hivatkozva az Országos Statisztikai Intézet (INS).
szóljon hozzá!